Biblioteka w statystykach – jak rozwijała się MiPBP w Dębicy w ubiegłym roku

113 322 wypożyczeń, 38 919 odwiedzin we wszystkich naszych placówkach, 5212 nowych książek i czasopism – brzmi imponująco? A to zaledwie maleńki wycinek tego, jak rozwijała się MiPBP w Dębicy na przestrzeni ostatnich dwunastu miesięcy. W nowy rok wkroczyliśmy energicznie, z głowami pełnymi pomysłów na nowe przedsięwzięcia. Animusz, śmiałość i satysfakcję zawdzięczamy Wam – naszym Czytelnikom. Serdecznie dziękujemy za kolejny rok, obfitujący w spotkania, rozmowy o książkach i nie tylko, zaufanie i przede wszystkim pielęgnowanie czytelniczej pasji. Poprzedni rok możemy nazwać wyjątkowym w wielu aspektach i nie chodzi bynajmniej o trudności, nastręczane przez warunki pandemiczne. Skupiając się raczej na optymistycznych akcentach, chcielibyśmy Wam sportretować dynamiczne zmiany, jakie zaszły na przestrzeni 2021 r. Nie obawiajcie się – dzięki Wam, statystyki naszej biblioteki nie są nudne, a z pewnością pozytywnie zaskakujące. Gotowi na obraz MiPBP w Dębicy w liczbach i podsumowanie zeszłego roku?

Praca w bibliotece z pozoru może przypominać nieustanne podejmowanie gości. Rzeczywiście, każdego dnia mamy przyjemność spotykać się z Wami przy okazji wypożyczeń na zewnątrz, jak i korzystania z naszych zbiorów na miejscu. W 2021 r. liczba odwiedzin wzrosła o 12 tys., a ilość wypożyczonych publikacji objęła aż 42 tys., przy czym również ilość wydawnictw znacząco wzrosła. Prócz wymienionych wyżej nowości, dzięki dofinansowaniu z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025 udało nam się pozyskać 1487 książek. Stali czytelnicy czasopism mogą wybierać spośród 35 tytułów prenumerowanych pozycji. Nasz księgozbiór powiększają również książki podarowane przez naszych Czytelników. Gorąco dziękujemy naszym Darczyńcom, dzięki którym na pólkach przybyło 892 książek. Nowości książkowe możemy podzielić na 2606 pozycji beletrystycznych, 1256 książek dla dzieci i młodzieży oraz 1348 nowości z literatury popularnonaukowej.

Jednak biblioteka to nie tylko książki. Miniony rok przyniósł niewiarygodną ilość działań o charakterze edukacyjnym i kulturalnym, nakierunkowanym na promowanie czytelnictwa. Razem współtworzyliśmy niezwykłą, inspirującą i aktywizującą lokalną społeczność przestrzeń. W 128 wydarzeniach wzięło udział 6595 osób. W naszej bibliotece powstawały sceny do filmy 5 Pułku Strzelców Konnych. W majowej scenerii celebrowaliśmy Tydzień Bibliotek pod hasłem „Znajdziesz mnie w bibliotece”, w ramach którego odbyło się m.in. spotkanie on-line z Panem Maciejem Rędziniakiem, który gościł u nas również w ramach wykładu z okazji Narodowego Święta Bibliotek. Tydzień Bibliotek uatrakcyjniły gry i zabawy naszymi najmłodszymi Czytelnikami. Również im dedykowana była „Wakacyjna przygoda z dębicką Biblioteką”, obejmująca dwa tygodnie niezapomnianych wrażeń. Zajęcia rekreacyjno-edukacyjne z książką w tle odbywały się zarówno w Bibliolandii, jak i w miejscach szczególnie wyróżniających się na mapie ziemi dębickiej. Dzieci odwiedziły m.in. Muzeum Lalek w Pilźnie, Park Owadów i Pajęczaków w Stobiernej, uzdrowisko w Latoszynie Zdroju, wzięły udział w warsztatach etnograficznych, artystycznych, kulinarnych.

Wyjątkowym i spektakularnym wydarzeniem był również finał Narodowego Czytania, któremu współtowarzyszyły konkursy i wystawy okolicznościowe, koncert grupy Bohema Trio, a także zainscenizowane odczytanie „Moralności Pani Dulskiej” wraz z zaproszonymi Gośćmi. Narodowe Czytanie odbyło się również w naszych filiach. W ubiegłym roku zainicjowaliśmy cykl „Ludzie z pasją” wystawą malarstwa Pani Stefanii Wójcik. Wspólnie spotykamy się podczas najrozmaitszych okazji. Wakacje powitaliśmy podczas pikniku „Pippi Pończoszanka – nasza fajna koleżanka”. Również w baśniowej, marzycielskiej konwencji utrzymane były inne spotkania z dziećmi: pożegnanie wakacji w Parku im. Skarbek-Borowskiego w Dębicy i pikniku w parku DK Śniezka. Bibliotecznego stoiska „Wiedza i nauka zaklęta w książkach” nie zabrakło podczas pikniku naukowego w II LO w Dębicy. Szczególnym zwieńczeniem roku był wieczór poetycki, poświęcony Norwidowi, „Sztuk-Mistrz, jakiego nie znamy”, swoisty liryczno-muzyczny spektakl. 

Na przestrzeni roku wielokrotnie zagłębialiśmy się w meandry historii – jak choćby podczas spotkania z prof. Dr hab. Andrzejem Olejko czy Panem Ireneuszem Sochą. Latem gościliśmy również wybitnych dębickich Twórców podczas spotkań autorskich. Miłośnicy thrillerów psychologicznych i medycznych mogli poznać tajemnice warsztatu pisarskiego Pani Klaudii Muniak, entuzjaści literatury oscylującej między konwencjami oniryzmu, fantasy i ubaśniowionej historii wzięli udział w spotkaniu z laureatem licznych prestiżowych nagród, w tym Narody Nike 2020, Panem Radkiem Rakiem. Podczas wszystkich wydarzeń zaskakiwaliście nas wysoką frekwencją i żywym zainteresowaniem oraz ciepłym przyjęciem naszych Gości.

Nie opuszczacie nas również w mediach społecznościowych. Silny odzew na Facebooku i Wasze wzmożone zainteresowanie działalnością MiPBP w Dębicy zaowocowały wzrostem z 120 obserwatorów, do 832. Zwiększyły się znacząco również zasięgi naszych postów. Dzięki Wam dołączyliśmy do grona laureatów w konkursie Kinder Mleczna Kanapka „Przerwa na wspólne czytanie”. Tutaj,  podobnie, jak w wielu sferach jesteśmy dopiero debiutantami, ale mając ze sobą tak silne grono sympatyków, czujemy się szczególnie docenieni i zmotywowani do dalszych działań. A tych z pewnością nie zabraknie, ponieważ nie zamierzamy spocząć na laurach. Prężnie działa DKK dla dorosłych, dlatego w nadchodzącym roku planujemy również zgromadzić stałą grupę dyskutantów w DKK dla dzieci w wieku 7-11 oraz zorganizować zajęcia z języka angielskiego dla dzieci klas nauczania początkowego. Przed nami kolejny rok, pełen wyzwań, projektów i inicjatyw z książką w tle.

Jesteśmy wdzięczni za Waszą obecność i mamy nadzieję, że rok 2022 będzie dla nas czasem pełnym niezapomnianych doświadczeń. Doceniamy Wasze wsparcie i zaufanie, bez których z pewnością nie zdziałalibyśmy aż tak wiele.