Radek Rak gościem dębickiej Biblioteki

Radek Rak, laureat Nagrody Literackiej Nike 2020 spotka się 24 czerwca o godz. 17.00 z Czytelnikami i miłośnikami literatury fantasy w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Dębicy. Za najlepszą książkę roku jury 24. edycji Nagrody Literackiej Nike uznało jego „Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli”.

Zwycięska książka jest nawiązującą do mitologii Galicji powieścią, której bohaterem jest młody Jakub Szela, przywódca chłopskiego powstania przeciwko szlachcie.

Na spotkanie z Radkiem Rakiem zaprasza Burmistrz Miasta Dębicy, Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Dębicy i Dyskusyjny Klub Książki.

Wszystkich zainteresowanych Czytelników udziałem w spotkaniu autorskim zapraszamy do budynku Biblioteki przy ul. Akademickiej 10, Wypożyczalnia dla Dorosłych i Młodzieży  po odbiór wejściówek ze względu na ograniczony limit miejsc i obowiązujące obostrzenia.

Bardzo się cieszę, że odwiedzi nas dębiczanin Radek Rak. O “Baśni o wężowym sercu albo słowie wtórym o Jakóbie Szeli” opowie czytelnikom sam autor, który odebrał najważniejszą w Polsce literacką nagrodę – Nike. Dla Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Dębicy bardzo ważne święto i z pewnością nikt, kto nas tego dnia odwiedzi, nie pożałuje. – mówi Monika Rojek – Kałek dyrektor MiPBP w Dębicy.

RADEK RAK, właśc. Radosław Rak (ur. 1987 w Dębicy). Polski pisarz fantastyki oraz lekarz weterynarii, pracuje w swoim zawodzie. Lokalny patriota, miłośnik gór, zwłaszcza Beskidu Niskiego. Publikował w „Fantastyce”, „Lampie” i e-zinie „Esensja”. W 2014 roku debiutował książką „Kocham Cię, Lilith”. Dwa lata później wydał powieść „Puste niebo”, która otrzymała Złote Wyróżnienie w Nagrodzie Literackiej im. Jerzego Żuławskiego oraz nominację do Nagrody im. Janusza A. Zajdla.

W 2019 roku ukazała się świetnie przyjęta „Baśń o wężowym sercu albo wtórne słowo o Jakóbie Szeli”. Książka, w której świat rzeczywisty miesza się ze snami, legendami i wyobrażeniami, kolejny raz udowadnia, jak bogatą wyobraźnię ma jej autor i jak dobrze posługuje się literackim językiem, tworząc poetycką prozę balansującą na przecięciu jawy i snu. W 2020 zdobył nagrodę NIKE za książkę „Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli”.

W styczniu 2021 roku Wydawca książki Radka Raka, laureata Nagrody Literackiej Nike 2020 Wydawnictwo Powergraph poinformował, że „Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli” będzie można nie tylko czytać, ale również w przyszłości oglądnąć. Film wyreżyseruje Michał Gazda, reżyser kultowego serialu HBO Polska „Wataha”.

Spotkanie odbędzie się w ramach działalności Dyskusyjnego Klubu Książki we współpracy z Wojewódzką i Miejską Biblioteką Publiczną w Rzeszowie i Instytutem Książki.
Spotkanie sfinansowano ze środków Instytutu Książki.