„Znajdziesz mnie w bibliotece”. Tydzień Bibliotek 2021

Od dnia 8 maja do 15 maja odbywać się będzie XVIII Ogólnopolski Tydzień Bibliotek. Z tej okazji dębicka Biblioteka przygotowała program wydarzeń na ten czas. W trosce o zdrowie uczestników większość z nich odbędzie się online.

 „Znajdziesz mnie w bibliotece” – to hasło przewodnie tegorocznej edycji.  W ramach ogólnopolskiej  akcji przygotowaliśmy ciekawe propozycje dla naszych czytelników.  Tegoroczna oferta obchodów święta bibliotek w MBiPP w Dębicy  zaprezentowana zostanie odbiorcom hybrydowo – w świecie realnym jak i wirtualnym. 8 maja będzie okazja do zapoznania się z prezentacją online pt. „Oni też byli bibliotekarzami…” oraz przygotowaliśmy quiz wiedzy „Patroni 2021 roku – znamy i pamiętamy”. W dniu 10 i 11 maja zapraszamy do obejrzenia wystawy  online „Tatrzańska niepodległa – w naszych zbiorach” oraz do udziału w dwóch quizach online: „Wiwat konstytucja!” – prawda czy fałsz – zabawa dla dzieci i  „Życie i twórczość Stanisława Lema” – jednego z najwybitniejszych pisarzy polskiej fantastyki.

12 maja br. zaplanowano m.in. spotkanie online dla uczniów szkół podstawowych klas 4-6 pt. „Miś Wojtek. Żołnierz II Korpusu” z Maciejem Rędziniakiem z Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie.

W tym dniu Filia nr 3 przygotowała listę przebojów „młodzieżówki” – promocja biblioteki i zbiorów bibliotecznych wśród młodzieży szkolnej Hufca Pracy w Dębicy. Filia nr 2 z kolei przygotowała cykl spotkań i zabaw z przedszkolakami „Książka moim przyjacielem- świętuj z nami”. Filia  nr 4 zaprasza m.in. do udziału w konkursie facebookowym na limeryk o bibliotece z okazji Międzynarodowego Dnia Limeryków oraz zachęca dzieci i rodziców do skorzystania z Bajkowej Fotobudki i zrobienia sobie pamiątkowego zdjęcia. Fotobudka będzie ustawiona na korytarzu w budynku przy ul. Cmentarnej 1.

W tym miejscu hasło „Znajdziesz mnie w bibliotece” nabiera szczególnego znaczenia, które można rozpatrywać zarówno w sensie dosłownym, jak i w przenośni nawiązując do działalności online bibliotek i ich zaktywizowania w mediach społecznościowych.

– Rozpoczyna się Ogólnopolski Tydzień Bibliotek, który przybrał w tym roku nową formułę. Dębicka Biblioteka przygotowała dla czytelników szereg aktywności online. Święto to jest istotnym punktem w naszym kalendarium. Wszystkich mieszkańców zapraszamy do wzięcia udziału w obchodach na naszego Facebooka i stronę internetową. – mówi Monika Rojek-Kałek, dyrektor MiPBP w Dębicy.