Legimi – Jak zacząć?

Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Dębicy dołączyła do bibliotek, które oferują swoim czytelnikom bezpłatny dostęp do internetowej wypożyczalni Legimi. Biblioteka ofertuje darmowe kody do wypożyczalni e-booków i audiobooków.

 1. Krok 1

  Zapisz się

  Zapisz się do Wypożyczalni dla Dorosłych i Młodzieży.

  Check
 2. Krok 2

  Odbierz kod

  Zgłoś się po kody osobiście do Wypożyczalni dla Dorosłych i Młodzieży.

  Check
 3. Krok 3

  Dokonaj rejestracji

  Wejdź na stronę legimi.pl/podkarpackie i zarejestruj się w serwisie.

  Check
 4. Krok 4

  „Wypożycz” książkę

  Dodaj książkę na swoją wirtualną półkę i czytaj, kiedy tylko masz ochotę!

  Check

Wydawanie kodów czytelnikom:

 1. Kody wydawane są czytelnikom w pierwszych dniach roboczych danego miesiąca.
 2. Kod należy aktywować w miesiącu, w którym czytelnik otrzymał go w bibliotece – inaczej kod wygasa, np. kod wydany w lutym 2023 r. powinien być aktywowany przez czytelnika do 28 lutego br. Proszę o tym mówić czytelnikom.
 3. Aktywowany na stronie  www.legimi.pl/podkarpackie kod ważny jest przez miesiąc licząc od dnia aktywacji kodu , np. kod aktywowany przez czytelnika 15 lutego jest ważny do 15 marca 2023 r. i w tym czasie czytelnik może korzystać z e-booków i audiobooków. (Wyjątkiem jest kod aktywowany w grudniu, który zgodnie z umową będzie ważny do końca obowiązywania umowy czyli do 31.12.2023 r. a nie przez 30 dni)
 4. Po miesiącu korzystania czytelnik może zwrócić się do biblioteki po kolejny kod na następny miesiąc (choć biblioteka nie daje gwarancji, że ci sami czytelnicy będą co miesiąc otrzymywać kolejne kody Legimi!).
 5. Czytelnik nie może przekazywać kodu dostępu do serwisu, otrzymanego w bibliotece, innym osobom.
 6. Umowa z Legimi określa, że biblioteki powinny wiedzieć, komu wydawane są kody, na wypadek niewłaściwych działań czytelników.
  Doświadczenie WiMBP w Rzeszowie jest takie w tym względzie (Państwa Biblioteki mogą stosować inne rozwiązania):
 7. kody wydawane są czytelnikom, którzy muszą przyjść po nie osobiście do biblioteki (nie wydajemy kodów e-mailowo),
 8. liczba kodów dostępnych w bibliotece jest ograniczona – decyduje kolejność zgłoszeń czytelników w placówkach,
 9. osoby otrzymujące kody są czytelnikami biblioteki zarejestrowanymi w systemie bibliotecznym, bez blokad na koncie czytelniczym,
 10. jeden czytelnik może odebrać tylko jeden kod – informację o tym notujemy na koncie czytelnika w systemie Sowa w polu uwag, która nie powoduje blokady np. LegimiII/2023; Legimi-III/2023 itd. (cyfra rzymska oznacza miesiąc). Jest to informacja dla innych bibliotekarzy, że czytelnik otrzymał już kod w danym miesiącu i nie należy wydawać mu kolejnego w tym miesiącu,
 11. kody wydajemy osobom od 15. roku życia,
 12. kody Legimi dla czytelników wydajemy w większości naszych placówek w mieście, generuje je z serwisu centralnie jeden wyznaczony pracownik w pliku excel i wkleja kody do tabelki, którą załączyłam do e-maila. Każda placówka otrzymuje zestaw kodów wklejonych do tabelki, którą drukuje w dwóch egzemplarzach. Jeden egzemplarz bibliotekarz w filii rozcina na paski, które zawierają kody i wydaje je czytelnikom. Na drugim egzemplarzu bibliotekarz notuje numery kart czytelników, którym wydano kody Legimi i przechowuje go przez okres obowiązywania umowy.


Logowanie czytelników do serwisu Legimi:

 1. Czytelnik powinien wejść na stronę www.legimi.pl/podkarpackie
 2. Wpisać otrzymany w bibliotece unikatowy kod dostępu do serwisu.
 3. Założyć darmowe konto Legimi (zarejestrować się jednorazowo w serwisie, podając
       nazwę użytkownika, hasło i e-mail).
 4. Po prawidłowej rejestracji czytelnik otrzymuje dostęp do biblioteki liczącej ok. 150.000 e-booków i 50 000 audiobooków. Czytelnik „wypożycza” książki do czytania i kieruje je na własną wirtualną półkę – klika na zakładkę „Ebooki i audiobooki”, a następnie na okładkę wybranej książki i wybiera opcję „dodaj na półkę”.
 5. W okresie ważności kodu, czytelnik może wielokrotnie wchodzić na konto: https://www.legimi.pl/ i wybierając „Zaloguj”, dodawać kolejne książki do czytania na własną wirtualna półkę.


Jak czytać książki z serwisu Legimi pobrane na wirtualną półkę:

 1. Użytkownik może czytać książki na maksymalnie dwóch urządzeniach jednocześnie: czytniku, tablecie, smartfonie lub komputerze.
 2. Na urządzeniach tych powinna być zainstalowana bezpłatna aplikacja „Legimi”, dostępna do pobrania na stronie  https://www.legimi.pl/pobierz-legimi/
 3. Uwaga! – istnieje możliwość czytania e-booków z pakietu „Legimi dla bibliotek” na czytnikach Kindle.

W sprawach problemów technicznych można pisać na adres: support@legimi.pl
lub telefonować na infolinię Legimi +48 22 307 65 40, czynną w dniach roboczych od 10:00 do 16:00.