Tęczowe laboratorium „Wiedzy i nauki zaklętej w książkach”. Rodzinnego Pikniku Naukowego „Potęga umysłu – radość i zabawa”

Codzienność dostarcza nam niezliczonych powodów do pytań. Każdy dzień stanowi niezwykłą okazję, by zostać odkrywcą. Ważne, by nie bać się pytań, nie demotywować swą niewiedzą i wciąż szukać odpowiedzi i rozwiązań. Rodzinny Piknik Naukowy „Potęga umysłu – radość i zabawa” udowodnił, że nie istnieją strefy dostępne jedynie doświadczonym naukowcom. Wręcz przeciwnie – wspólna nauka jest tym, co jednoczy pokolenia, zacieśnia więzi i pobudza inwencję. A gdzie szukać odpowiedzi na nurtujące nas pytania? Oczywiście w książkach! Podczas Rodzinnego Pikniku Naukowego „Potęga umysłu – radość i zabawa”, 20 listopada 2021 r. w II LO w Dębicy, MiPBP w Dębicy miała przyjemność spotkać się z rodzicami i dziećmi w bajecznie kolorowym bibliotecznym laboratorium. Tutaj, pośród książek i pomocy naukowych m.in. rozwiązywaliśmy zagadki i przeprowadzaliśmy efektowne eksperymenty. Dziękujemy serdecznie za wspólną podróż do świata „Wiedzy i nauki zaklętej w książkach” zarówno Organizatorom inspirującej inicjatywy, jak i każdemu z uczestników.

Promocja wiedzy poprzez rozbudzenie ciekawości świata oraz śmiałości w jego odkrywaniu przybrała fascynującą i angażującą formę rodzinnego pikniku. Goście  II LO w Dębicy, mieli niepowtarzalną możliwość wzięcia udziału w ponad 20 pokazach, eksperymentach i wykładach. Wielobarwna sceneria czarodziejskiego laboratorium, stworzonego przez naszą bibliotekę, dowiodła, że nie ma dziedzin trudniejszych i łatwiejszych, lepszych i gorszych. Nieustannie korzystamy z ich nadzwyczajnych osiągnięć podczas zwykłych na pozór czynności. Astronomia, fizyka kwantowa, chemia i biologia godzą się z historią naturalną, antropologią oraz prehistorią. Nauki ścisłe i humanistyczne – wszystkie można oswoić, jedyne, czego potrzeba to otwarty umysł, odwaga, konsekwencja oraz dużo radości. Jeżeli jeszcze możemy liczyć na doborowe towarzystwo, zdobywanie wiedzy to najczystsza przyjemność.

Podczas Rodzinnego Pikniku Naukowego wspólnie z Dziećmi i Rodzicami przeprowadzaliśmy łatwe do powtórzenia, a spektakularne eksperymenty, bazujące na dostępnych składnikach. Sodę, wodę, mleko i olej każdy z nas ma w domu, a to prosta droga do samodzielnego doświadczania. Mali adepci nauki z ekscytacją wpatrywali się w kolejne erupcje sodowego wulkanu i uważnie obserwowali dryfującą świecę, unoszoną siłą absorbowanego tlenu. Zjawiska optyczne stały się bliższe dzięki nieskomplikowanym doświadczeniom z barwnikami, cieszyły oczy magiczne rysunki, nagle pojawiające się na powierzchni papierowych ręczników, zanurzanych w wodzie oraz wędrująca tęcza. Atrakcje dopełniały się wzajemnie, pokazując, że wszystkie dyscypliny są interesujące, mogą być równie widowiskowe, a z pewnością – wartościowe i pouczające.

Dzieci układały edukacyjne puzzle, odkrywając intrygujące tajemnice ludzkiego ciała: układ oddechowy, trawienny, czy szkielet. W zawsze cieszącej się powodzeniem formie układanki mogły również poznać florę i faunę kontynentów, a także ciekawostki kulturowe. Niesamowitym rozwinięciem pouczających zabaw były zagadki, niekiedy trudne, ale od czego mamy książki? Najmłodsi stanęli w obliczu pytań o zjawiska atmosferyczne, fenomeny astronomiczne oraz… kosmonautów. Wspólnie dowiadywaliśmy się, kto wynalazł kalendarz i czy koty rozróżniają kolory, skąd bierze się tęcza i dlaczego trawa jest zielona. Niezwykle rzadko zaprzątamy sobie tym głowy, prawda? Prócz zagadek pojawiły się zakładki i kolorowanki, które dzieci samodzielnie kolorowały, by następnie zabrać je ze sobą. Nagrodą za wspólną przygodę były słodkie niespodzianki oraz książeczki, dzięki którym nasi najmłodsi Czytelnicy zagłębią się w porywający świat nauki.

„Wiedza i nauka zaklęta w książkach” była dla nas niezapomnianym przeżyciem. Wierzymy, że dzięki niemu odczarowaliśmy nieco powszechne postrzeganie nauk, jako czegoś wyjątkowo trudnego i męczącego. Mamy nadzieję, że od tej pory, na każde pytanie, rozpoczynające się od słowa „Dlaczego?” i „Czy?”, będziecie szukać odpowiedzi w książkach. Jeżeli czegoś nie wiesz, zajrzyj do biblioteki! U nas znajdziesz propozycje z każdej dziedziny – dla małych i dużych Czytelników.