Wakacyjny wykrzyknik? – Rodzinny Piknik! Zakończenie Wakacji w Parku im. Skarbek-Borowskiego w Dębicy

Ktoś niesłusznie powiedział, że odprowadzając lato na pociąg powrotny żegnamy na cały rok możliwość niesamowitych, zapierających dech w piersiach przygód, wolność i nieograniczone spotkania z przyjaciółmi. Ktoś wmówił, że koniec wakacji oznacza całkowite zanurzenie się w książkach, bez odwołania i oddechu – i to zarówno rodziców, jak i dzieci? Nieprawda! Pożegnanie z wakacjami nie musi być zwiastunem nudy i smutku. Wręcz przeciwnie! Dla nas mieni się wszystkimi kolorami tęczy, jak unoszące się na falach radosnego, serdecznego śmiechu bańki mydlane. Różnorodnych atrakcji, fantastycznych gier i zabaw nie zabrakło podczas Drugiego Pikniku Rodzinnego, zorganizowanego przez Gminę Miasta Dębica oraz Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Dębicy. Nasze spotkanie w zeszły piątek, 3 września 2021 r. w Parku im. Skarbek-Borowskiego w Dębicy stanowi wielokolorowy i mobilizujący dowód na to, że nawet chwilowe rozstanie może zachwycać bajeczną w swej pomysłowości formą, mieszającą rekreację z inspiracją, stając się na koniec wspaniałą wróżbą rozpoczynającego się roku szkolnego.

Skąpany w słonecznych promieniach pierwszych wrześniowych dni Park im. Skarbek-Borowskiego, stał się znakomitą scenerią dla gier i zabaw, w których wzięło udział ponad czterdzieścioro podopiecznych dębickich świetlic środowiskowych. Złote popołudnie dzieci, ich rodzice oraz opiekunowie spędzili głęboko zaangażowani rozmaitymi zajęciami animacyjne, przygotowanymi również przez zespół Miejskiej i Powiatowej Biblioteki w Dębicy. Mali artyści mogli rozsiąść się w obłoczkach wygodnych puf i przy stolikach kolorować ulubionych i podziwianych bohaterów lektur albo ozdabiać wedle własnego pomysłu zakładki do książek, a należy przyznać, że inwencji i zapału nie zabrakło, co widać było po stale temperowanych kredkach. Równie entuzjastycznie dzieci włączały się w zespołowe gry zręcznościowe, przy czym żadna z konkurencji nie należała do łatwych. Bieg na puszkowych szczudłach, próba równowagi, czyli godny najlepszych primadonn wyścig z książką na głowie, oraz demonstracja ostrożności i delikatności, jaką niewątpliwie jest przemarsz z kubeczkiem pełnym prażonej kukurydzy, niesionym na buciku – wymienione zabawy, choć wywołujące aplauz były jednak niczym wobec… Kręgli! Tak, ta gra modelowo wręcz zdetronizowała inne konkurencje, zwyciężając miażdżąco nawet z dmuchańcami, co nas samych wprawiło w osłupienie. Dzieci mogły zdać się także na uśmiech losu przy „kole fortuny”, gdzie w zależności od kaprysu przeznaczenia miały rozwiązać zagadkę czy zabawić się w kalambury, a każde z zadań osłodzone było cukierkową niespodzianką. Uśmiechnięci uczestnicy ochoczo korzystali z dmuchanych zjeżdżalni, łapały bańki mydlane oraz zajadały się grillowaną kiełbaską, a wszystko przy akompaniamencie rozrywkowej muzyki i najcudowniejszej melodii, jaką jest marzycielski śmiech szczęścia.

Jesteśmy niezmiernie wdzięczni za wspólne piknikowe popołudnie, zrealizowane w ramach projektu Lepsza przyszłość Zgranej Paki, współfinansowanego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020.  Dla nas pożegnanie lata stopi się w nierozerwalne skojarzenia ze swobodnym dryfowaniem migoczących baniek mydlanych, uroczym uśmiechem i przyjacielskim dopingiem, wpisane w aurę słonecznego popołudnia. Dogasający dzień i rozkosznie domykany pracowity tydzień zyskał swe najpiękniejsze zwieńczenie wiarą, że przed nami wiele podobnych partnerskich działań, otaczających troską i uważnością najmłodszych. Może nawet piknik miał w sobie coś z wiekuistego Dnia Dziecka, malarza najcenniejszych wspomnień? Pragnęlibyśmy, żeby to wyjątkowe spotkanie wyposażyło każde z dzieci w pełne ufności przekonanie, że wokół nich zawsze będą ci, dla których ich marzenia i potrzeby są ważnymi.