Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Dębicy - Strona internetowa MiPBP w Dębicy Miejska i PowiatowaBiblioteka Publiczna w Dębicy
Grafika dla artykułu

Stadko rozkosznych myszek, korsarska gwardia, orszaki możnowładców, rozmarzone i rozkapryszone królewny, mieszkańcy tropikalnych wysp, jednorożce, egzotyczne ptaki, superbohaterowie… Rozśpiewana i roześmiana parada przemaszerowała radosnym krokiem przez ulice Dębicy z okazji Pierwszego Dnia Wiosny, inaugurując obchody ku czci teatru. Korowód postaci z bajek i filmów, bohaterów powieści i baśni, mitologicznych stworzenia wraz z wesołą menażerią złożony z doskonale przygotowanych uczniów dębickich szkół oraz uczestników zajęć teatralnych zachwyciła dębiczan, zwiastując nadejście wiosny oraz intrygując i przypominając tę dziedzinę sztuki, od której rozpoczęło się wszystko – teatr! Miejski Ośrodek Kultury w Dębicy zaprosił Miejską i Powiatową Bibliotekę Publiczną w Debicy do wspólnego celebrowania Międzynarodowego Dnia Teatru, a parada, doskonale odzwierciedlająca świeżość wiosennej ekscytacji to dopiero pierwsze z proponowanych wydarzeń. 21 marca 2024 r….

Grafika dla artykułu

Najmocniej osiadają w nas słowa tekstu kultury, które ukształtowane naszymi doświadczeniami, zagnieżdżają się w nas i wybrzmiewają raz jeszcze, jak gdyby uprawomocnione prawdziwością naszej pozaliterackiej rzeczywistości. Nie powinno wobec tego dziwić, że tak mocno przyciąga nas uniwersum tworzone przez Lisę Lueddecke, autorkę serii „Gdzie niebo…”. Impresjonistyczny mariaż baśni i konkretu, młodzieńczego pragnienia, by wyzwolić się z więzów uwsteczniającej wiary w zabobony i rozłamania wiernopoddańczości odwiecznym, stanowionym przez minione pokolenia zasad urzeka swa hipnotyczną migotliwością. Taka właśnie jest nasza kolejna lektura: „Gdzie noc skrzy się lodem”. To niewątpliwie opowieść, która jak baśń ze swym ponadczasowym przesłaniem może być odczytywana raz po raz, wciąż służąc odnajdywaniu nowych znaczeń – w głębi siebie. Podczas spotkania młodzieżowego DKK w najbliższy wtorek, 26 marca 2024…

Grafika dla artykułu

Mieliście kiedyś w rękach książkę-podstęp? Jeszcze nie? To najwyższa pora sięgnąć po błyskotliwą, potoczystą, a do tego nieziemsko pouczającą i przezabawną publikację pióra Marcina Przewoźnika. „Puk, puk! Zastałem króla?” to pierwszorzędny literacki podstęp w rewelacyjnej oprawie graficznej. W sposób królewsko taktowny i wyrafinowany, lecz niepozbawiony majestatycznej siły wyrazu autor przemyca wiedzę z dziedziny wielu przyprawiającej o ból głowy – historii. Jakoś to już tak jest, że nie przepadamy za cyframi i liczbami. Unikamy matematyki, nie chcemy uczyć się dat, a nauka o dziejach świata i Polski nie olśniewa atrakcyjnością przedstawiana jako konglomerat wyimków faktów. Podczas kolejnego spotkania DKK Młodego Czytelnika w piątek, 22 marca o godz. 15.45 w Bibliolandii. Strefie Dzieci zastanowimy się, kiedy szczególna dziedzina ma szansę na miano…