Szczęście ma wiele postaci – Teatralny korowód z MOK i MiPBP w Dębicy

Stadko rozkosznych myszek, korsarska gwardia, orszaki możnowładców, rozmarzone i rozkapryszone królewny, mieszkańcy tropikalnych wysp, jednorożce, egzotyczne ptaki, superbohaterowie… Rozśpiewana i roześmiana parada przemaszerowała radosnym krokiem przez ulice Dębicy z okazji Pierwszego Dnia Wiosny, inaugurując obchody ku czci teatru. Korowód postaci z bajek i filmów, bohaterów powieści i baśni, mitologicznych stworzenia wraz z wesołą menażerią złożony z doskonale przygotowanych uczniów dębickich szkół oraz uczestników zajęć teatralnych zachwyciła dębiczan, zwiastując nadejście wiosny oraz intrygując i przypominając tę dziedzinę sztuki, od której rozpoczęło się wszystko – teatr! Miejski Ośrodek Kultury w Dębicy zaprosił Miejską i Powiatową Bibliotekę Publiczną w Debicy do wspólnego celebrowania Międzynarodowego Dnia Teatru, a parada, doskonale odzwierciedlająca świeżość wiosennej ekscytacji to dopiero pierwsze z proponowanych wydarzeń. 21 marca 2024 r. Teatralny korowód otworzył kilkudniowe uroczystości, przypominające o tym, jak wyzwalający i jak wzmacniający jest teatr – w kwestii estetycznej, a zarazem – stwarzającej i zacieśniającej więzi międzyludzkie mocą współodczuwania i współprzeżywania tej samej opowieści. MiPBP w Dębicy dołączyła do parady, by w Pierwszym Dniu Wiosny szczodrze dzielić się uśmiechem i kolorem. Nie brakowało go w kostiumach i charakteryzacji, a by dopełnić całości – przeobraziliśmy rynek miasta w kamienną bazę tęczowych kredowych rysunków, tworzonych dłońmi młodych performerów. Zachwyceni i oczarowani, daliśmy się porwać i porywaliśmy innych do czarodziejskiego świata teatru. Z takiej sceny aż nie chce się schodzić! Jednak, czy trzeba?

21 marca 2024 r. z pewnością zostanie na długo w pamięci dębiczan. Maszerujące postacie skupiły na sobie uwagę przechodniów i tych, którzy podziwiali nas z okien swoich domów lub stanowisk pracy, udowadniając, że teatr przenika naszą codzienność i instynktownie tęsknimy za nim, by niespodziewanie odnaleźć go… w Pierwszym Dniu Wiosny! Parada niesamowitych postaci, których potencjał zwielokrotniała jeszcze dziecięca spontaniczność i młodzieńczy entuzjazm oraz niezmącona wiara w potęgę teatralnego przeżycia pokazała, jak bardzo potrzebujemy sztuki, jak mocno pomnaża ona to, co najcenniejsze w człowieczeństwie – esencję wrażliwości oraz braterstwa i zrozumienia. Teatr można uważać za królestwo iluzji, lecz nie sposób nie dostrzec tego, iż jest on zarazem portem naszych ludzkich potrzeb – w nim się chronimy i tu uczymy, a przeżycia pozostają w nas na zawsze, budując naszą tożsamość.

Teatralny korowód wyruszył o 10.00 spod Domu Kultury Śnieżka, by dotrzeć do samego serca Dębicy i tutaj wspólnie świętować dwie niezwykłe okazje – Pierwszy Dzień Wiosny oraz Międzynarodowy Dzień Teatru. Uczestnicy, ucieleśniając najszlachetniejsze z przesłań, stojące u podwalin sztuk dramatycznych, wspólnie bawili się, śpiewając, tańcząc, doskonale odnajdując się w roli performerów, będących żywą substancją oraz kreatorami sztuki. Płyta rynku szybko zabarwiła się, tracąc swą szarość na rzecz kolorowych rysunków oraz napisów, inspirowanych teatrem, uwalnianych inwencją młodych twórców.    

Idea Międzynarodowego Dnia Teatru zrodziła się z pragnienia jedności. Zespoły z dwóch przeciwnych stron żelaznej kurtyny mogły spotkać się w artystycznym doznaniu. Tak już od 60 lat miłośnicy dramatu celebrują święto ku czci tej dziedziny, która uznawana jest za protoplastę wszelkich sztuk. Arcyojciec i macierz w jednym – TEATR, zabiera widza do świata, jak w soczewce skupiającego ponadczasowe wartości. Teatralny korowód, prowadzony przez samego Ambrożego Kleksa wydawał się baśniowym przeniesieniem, umożliwiającym chwilowe zatrzymanie się ponad esencją teatru – magią przeobrażenia, nie tylko za pomocą samego kostiumu. Przebrania – oryginalne, zaskakujące, rozczulające i poważne – są wyłącznie jedną z warstw. Do innych, tych najgłębszych należy przekaz emocjonalny. Ten, wywiedziony z wspaniałej intencji dzielenia się radością i optymizmem, emanował z uczestników barwnej parady, zachwycając mieszkańców miasta.

Serdecznie dziękujemy Miejskiemu Ośrodkowi Kultury w Dębicy za możliwość współuczestnictwa w celebracji święta tak doniosłego i tak istotnego. Teatralny korowód stanowi zaledwie prolog przebogatej oferty, przygotowanej przez MOK. Pełen repertuar możecie zobaczyć tutaj: KLIK.

Zachęcamy najgoręcej do udziału w przygotowanych wydarzeniach – zarówno jako początek teatralnej pasji, jak i jej przedłużenie i pogłębienie.