Międzynarodowy Festiwal „Dębickie Korzenie” – Krzysztof Penderecki in memoriam

Druga edycja Międzynarodowego Festiwalu Dębickie Korzenie” – Krzysztof Penderecki in memoriam przyniesie złożony portret jesieni, wyłaniający się z cyklu niezwykłych wydarzeń kulturalnych. Festiwal rozpoczyna się 17 października 2023 r., w dniu inaugurującego go koncertu kameralnego Prolog, by potrwać do 10 grudnia, domknięty koncertem galowym. Zróżnicowany i pozostający na pograniczu sztuk program festiwalu został przedstawiony przez jego organizatorów podczas konferencji prasowej, która miała miejsce 3 października 2023 r. w Domu Kultury Mors. Przed melomanami i wielbicielami twórczości Krzysztofa Pendereckiego osiem koncertów i tyle samo odsłon niezrównanych w swym kunszcie kompozycji Maestro. Wystawa w Muzeum Regionalnym w Dębicy pt. Stań się brzmieniem… echa koncertów Krzysztofa Pendereckiego w twórczości plakatowej i publikacjach zaprezentuje szerokiej publiczności plakaty, których autorzy oszczędnymi środkami, jakie oferuje ta forma przekazu, odzwierciedlali swoje interpretacje utworów Maestro. Z kolei wystawa w Galerii Sztuki MOK w Dębicy zatytułowana Przekraczać granice stworzy okazję do zanurzenia się w doświadczeniu transgresji, jakie wręczał nam Krzysztof Penderecki, poprzez zaproszenie do nadrealności muzyki i sztuk wizualnych. Z kolei wykład pt. PENDERECKI – DĘBICA – MUSICA DOMESTICA otworzy młodzieży drogę do poznania i zagłębienia się w fascynujący i wielowarstwowy dorobek kompozytora, którego pasje nie obejmowały wyłącznie muzyki. 

Druga odsłona Międzynarodowego Festiwalu „Dębickie Korzenie” – Krzysztof Penderecki in memoriam przypada na rok wyjątkowy. 2023, będąc rokiem jubileuszowym, dla dębiczan oznacza zarazem Rok Krzysztofa Pendereckiego. W listopadzie 2023 r. Mistrz celebrowałby swoje 90. urodziny. Festiwal, dedykowany opus vitae wielkiego Kompozytora, honorując je, stanowi jednocześnie hołd, złożony naszemu niezrównanemu rodakowi. 

Kalendarium wydarzeń dostępne jest na stronie festiwalu.

Festiwal, trwający dwa miesiące, otwierają wydarzenia realizowane przez Miejską i Powiatową Bibliotekę Publiczną w Dębicy we współpracy wieloma instytucjami kultury i oświaty, odbywa się dzięki dofinansowaniu z Programu Kultura – Interwencje Edycja 2023. Mowa tu o interdyscyplinarnych wydarzeniach w dniach: 17, 19, 23 oraz 26 października. Równocześnie trwa konkurs plastyczny, zachęcający Uczniów dębickich szkół do zagłębienia się w dorobek Mistrza.

Zachęcamy do śledzenia strony naszej oraz organizatorów festiwalowych wydarzeń, by nie pominąć żadnego z czekających nas przeżyć. Jesień upłynie nam pod znakiem sztuk – spuścizny Krzysztofa Pendereckiego oraz emanującej z niej inspirującej i pobudzającej żywioł twórczy aury.

Nad Międzynarodowym Festiwalem „Dębickie Korzenie” Krzysztof Penderecki in memoriam honorowy patronat roztoczyli: Pani Elżbieta Penderecka, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego – prof. Piotr Gliński oraz Marszałek Województwa Podkarpackiego – Władysław Ortyl.

Zadanie „Dębickie Korzenie – Krzysztof Penderecki IN MEMORIAM”  dofinansowano z Programu Kultura – Interwencje Edycja 2023.