Jesienny warsztat artysty – zajęcia kreatywne w Świetlicy Sióstr Służebniczek „Promyki Nadziei” z MiPBP w Dębicy

Pierwsze wrześniowe tygodnie złocą się w słońcu, ciepłych żółciach jesiennych liści i jaśnieją od życzliwych uśmiechów, ocieplając serca. Wszystko razem sprawia, że pragniemy dzielić się tym, co wspaniałe, a zainspirowani – chcemy przeobrażać rozpierającą nas twórczą energię w piękno. Czy to trudne? Ależ nie! Wystarczy spojrzeć na pogodne twarzyczki Dzieci ze Świetlicy Sióstr Służebniczek „Promyki Nadziei”, w której gościły 13 września Panie Bibliotekarki. Jesienna paleta barw i przyjemności wręcz prosi się, by z niej skorzystać. Zatem nie wahaliśmy się ani chwili, tworząc, a wachlarz artystycznych działań obejmował atelier portrecistów, studia architektów wnętrz oraz zaplecze wirtuozów kulinarnych rozkoszy. Różnorodność technik odpowiadała nieograniczonym możliwościom, jakie roztacza przed nami zachwycająca złota jesień. Jednak nie zapomnieliśmy o nauce. Co to, to nie! Dzieci miały okazję poznać postać wybitną – Patrona Roku 2022 – Władysława Strumskiego. A wszystko skąpane w blasku radości tworzenia i życzliwości. Zadziwiające, jak wiele można zdziałać jednego popołudnia.

Świetlica Sióstr Służebniczek „Promyki Nadziei” budzi uśmiech już samą nazwą, gwarantującą atmosferę spokoju, bezpieczeństwa i zrozumienia. W przyjaznej aurze Przedszkolaki oraz Uczniowie ochoczo zabrali się do pracy – twórczej, rzecz jasna. Podczas spotkania energia kreatywna płynęła nieskrępowanie, owocując prześlicznymi pracami, wykonywanymi w rozmaitych technikach. Szczodrość darów oszałamiającej feerią barw jesieni znalazła się w kolażowych portretach, łączących w sobie urodę natury z całym jej przekrojem faktur i kolorów wraz z wymowną wielowymiarowością, jaką obiecuje wykorzystane medium. Dzieci, łącząc listki z kwiatami, wyczarowywały swoim postaciom fryzury wprost z najczarowniejszych basni, przenosząc nas na fantastyczne łąki rusałek i elfów. Postacie intrygowały niesamowitymi bujnymi liściastymi czuprynami, ozdobionymi wspaniałymi kwietnymi wieńcami, ciesząc oczy i zapraszając do zaprzyjaźnienia się z nimi oraz snucia niekończących się opowieści.

Te z Dzieci, które pragnęły na moment przenieść się do studia architektów i dekoratorów wnętrz miały okazję wykazać się swoimi umiejętnościami planowania przestrzeni oraz organizowania miejsca dla przyszłych mieszkańców. Urządzając wymarzony domek, same decydowały o ilości i wielkości pomieszczeń, wykorzystanych w nich kolorach, rozmieszczeniu mebelków tak, by nowy dom okazał się dla mieszkańców przestrzenią estetyczną oraz praktyczną. Dla miłośników kuchennych wyczynów, również wszelako zakrawających na prawdziwą sztukę, czekało wyzwanie, któremu nie sprosta pierwszy lepszy kucharz, a wymagające nie lada kunsztu. O czym mowa? O samodzielnym przygotowaniu jedynej w swoim rodzaju pizzy – klasyki włoskiej kuchni z papieru. Apetyczna potrawa kusiła mnogością wycinankowych dodatków, dobieranych z wielką rozwagą przez pracowitych szefów kuchni obdarzonych artystycznymi duszami.

Dzieci, uwielbiające zwierzątka mogły stworzyć całe stadko przeuroczych sówek i kurczaczków, wodzących za właścicielami animowanymi oczkami. Wśród dziewczynek olbrzymim powodzeniem cieszyły się delikatne wróżki z patyczków, papieru oraz piankowych ozdób. Skrzydlatym kruchym baśniowym postaciom towarzyszyły mieszkanki oceanów – pełne wdzięku syrenki, których długie włosy powstawały dzięki szablonom z obrysowywanych na papierze małych dłoni.

Zatracając się w pracy nie zauważylismy upływu czasu. Jedynym jego dowodem były piętrzące się dokoła prace, które dokładnie podpisaliśmy i każde z Dzieci mogło zabrać ze sobą do domu wykonane dzieło, przypominające przecudne chwile, spędzone na świetlicy z Paniami Bibliotekarkami.

Mali Artyści zasługują na wyjątkowy podziw również dlatego, iż zdyscyplinowani i uważni, obejrzeli film z rekonstrukcji historycznej, uświetniającej tegoroczne Święto Wojska Polskiego, a jednocześnie będącą chlubnym kontrapunktem pośród szeregu inicjatyw, podejmowanych przez MiPBP w Dębicy w ramach Programu Patriotyzm Jutra. Panie Bibliotekarki opowiedziały Dzieciom o tym, kim był Władysław Strumski, zapoznając je z przebogatym dorobkiem literackim, jednocześnie zachęcając do udziału w konkursach, dedykowanych znamienitemu dębiczanowi.

Serdecznie dziękujemy Dzieciom oraz Siostrom Służebniczkom, którym zawdzięczamy śliczne, skąpane w złońcu i uśmiechach popołudnie, niebywale owocne i uskrzydlające. Mamy nadzieję, że spotkanie pozostanie w pamięci Dzieci na bardzo długo, ośmielając do wypełniania codzienności pięknem oraz nauką – o tym, co bliskie naszej ziemi.