„Coolturalna przygoda z Funduszami Europejskimi”.   Piknik integracyjny

Śnieżna zawieja przeciwko sierpniowej fali tropikalnych upałów? Ekspresyjny taniec bez opamiętania? Ławice baniek mydlanych i wspinaczka wysoko pod gałęzie parkowych drzew? Tak! Środowy wieczór 17 sierpnia 2022 r. zostanie w pamięci Uczestników pikniku na bardzo długo, być może nawet na zawsze. Dziękujemy radośnie wszystkim, którzy przyjęli zaproszenie do „Coolturalnej przygody z Funduszami Europejskimi”, by spędzić czas na fantastycznej zabawie w atmosferze przyjaźni, otwartości i zrozumienia. Polskie i ukraińskie rodziny wspólnie uczciły pełnię lata tańcząc i śpiewając w obłokach puszystej piany. Na liczne grono zwolenników zabawy pod gołym niebem czekała cala plejada atrakcji – począwszy od dyskoteki i animacji dla Dzieciaków, prowadzonych przez niezawodnych: Kinder SID-a oraz Animatorkę Madzię, poprzez ściankę wspinaczkową i zumbę z Maszą aż do fotobudki i dmuchańców, osłodzonych smakołykami. Podczas spotkań w Parku Miejskim im. Skarbek-Borowskiego jedno dla wszystkich jest wspólne – promienny uśmiech, którym obdarowują siebie wzajemnie piknikowicze.

Inicjujący „Coolturalną przygodę z Funduszami Europejskimi” piknik integracyjny bez wątpienia stanowi flagowy przykład tego, jak należy świętować lato. Wszystkie pokolenia dębiczan oraz mieszkańców Ukrainy, którzy w Dębicy znaleźli schronienie, mogły na kilka godzin zapomnieć o codzienności, nawet tej wakacyjnej, oddając się wyłącznie słonecznym przyjemnościom: tańcowi, śpiewowi, niecodziennym i zaskakującym rozrywkom, takim jak wspinaczka, zabawa na ogromnych dmuchańcach i sesja zdjęciowa w zabawnych kostiumach, czekająca na rozbrykane Dzieci w fotobudce. Uroki lata najlepiej smakują w towarzystwie przyjaciół, z którymi możemy dzielić się swoim szczęściem. Twarze piknikowiczów jaśniały radosnym uśmiechem, a mnóstwo dziecięcych buzi ozdabiały również urocze malunki, jeszcze mocniej przypominając, że wciąż niepodzielnie panuje lato – pora, w której możemy sobie pozwolić na więcej niż zazwyczaj.

Nie tylko Dzieci dały się porwać do szaleńczej zabawy charyzmatycznemu duetowiKinder SID-owi oraz Animatorce Madzi. Ta tryskająca optymizmem para niejednokrotnie udowodniła, że jeżeli impreza na cztery fajerki – to tylko z nimi. Tańcom pod sceną towarzyszyły zabawy z tęczową chustą Klanza, podczas której Dzieci rozegrały partię gry, będącej wariacją na temat bilardu. Tancerze mogli również trenować swoją gibkość podczas limbo oraz mknąć między bajecznymi stacjami śmiechu, wirowania i oklasków, przeobrażając się w żywe pociągi, pędzące w rytm muzyki. Wpadające w ucho latynoskie rytmy w zderzeniu z fitnessem mogą znaczyć tylko jedno – zumbę z Maszą, krotki, lecz intensywny trening, któremu towarzyszy również pamięć o Ukrainie. Zabaw tanecznych było rzecz jasna, bez liku, jednak wszystkie prowadziły do oszałamiającego finału – piana party. Moment, w którym nastąpiła kulminacja euforycznego szczęścia, zdumienia i spointowanego dzikimi piskami zachwytu jest wręcz nieopisany. Dzieci i dorośli,, dzięki zaklęciu Kinder SID-a brodzili w zaspach z piany – wyżsi po pas, młodsi całkowicie w niej ginęli, by wynurzyć się jako bałwanki. Obłoki piany, tryskające z armaty i spadające na igrających piknikowiczów, tworzyły zjawiskowy efekt, a ich czarodziejskość wywarła przeogromne wrażenie.

Podczas gdy Kinder SID wraz z Animatorką Madzią porwali miłośników tańca, śpiewu i szerokiego repertuaru różnorakich konkurencji, uwagę uczestników pikniku przykuwały pozostałe atrakcje. Pod dmuchańcami wiła się długa kolejka Dzieci, pragnących zaznać pędu po wysokiej zjeżdżalni. Porównywalnie długi ogonek prowadził do ścianki wspinaczkowej, której szczyt zdobywali poszukiwacze mocniejszych wrażeń. Paletę kolorów poszerzały barwy, ozdabiające buzie Dzieci. Na twarzyczkach i nawet przedramionach pojawiły się nie tylko tygrysie pręgi, gwiazdeczki i motyle, ale również ukochane postacie bajek, zwierzątka i roślinki. Najmłodsi rozkoszowali się także słodyczą waty cukrowej, a ci, którzy preferują wytrawne smaki, mogli poczęstować się grillowaną kiełbaską.

Podczas „Coolturalnej przygody z Funduszami Europejskimi” bawiliśmy się (i to przednio), jednak nie zabrakło również nauki. Dzięki prezentacji multimedialnej dedykowanej małemu, otwartemu na wiedzę odbiorcy, Dzieci dowiedziały się, jak wygląda flaga Wspólnoty Europejskiej i co symbolizują gwiazdki oraz ich liczba. Poznały państwa założycielskie oraz członkowskie Unii oraz rozwikłały zagadkę, czym tak naprawdę są Fundusze Europejskie. Co więcej, dowiedziały się, że Unia, tak, jak i Dzieci, ma własną maskotkę o imieniu Syriusz.

Współorganizatorzy wydarzenia: Miasto Dębica, Miejski Ośrodek Pomocy Społeczny w Dębicy.MiPBP w Dębicy dziękuje Mariusz Szewczyk – Burmistrz Miasta Dębica za pomoc w pozyskaniu funduszy na realizację wydarzeń pn. „Coolturalna przygoda z Funduszami Europejskimi”

W „Coolturalnej przygodzie z Funduszami Europejskimi” możemy uczestniczyć dzięki dofinansowaniu  z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach instrumentu REACT-EU, za które serdecznie dziękujemy.

#funduszeeuropejskie #funduszeUE #EUinmyregion #funduszeeuropejskiedlapodkarpacia #EuropejskiRokMłodzieży

funduszeeuropejskie #funduszeUE #EUinmyregion #funduszeeuropejskiedlapodkarpacia #EuropejskiRokMłodzieży