Zwrot ku naturze – Świętojańskie Powitanie Lata w Dębickiej Strefie Kultury w Funduszami Europejskimi

W kulturze wschodniosłowiańskiej dzień 24 czerwca równoznaczny był najpełniejszemu rozkwitowi, czasem kontemplacyjnego zwrócenia się ku sobie i swoim korzeniom, afirmacji życia i jego radosnej celebracji. Wywodząca się z obrzędowości naszych przodków Noc Kupały, znana nam doskonale dzięki świętojańskim tradycjom, zachwyca do dziś. W Dębickiej Strefie Kultury z Funduszami Europejskimi wykorzystaliśmy aurę najdłuższych dni w roku na Świętojańskie Powitanie Lata, otwierając porę roku kojarzoną ze słońcem, beztroską, obfitością plonów, pięknem kwiatów. Słoneczna energia optymizmu, życzliwości, odprężenia i zarazem wrażliwość na otaczającą nas rzeczywistość wypełniła ekopiknik, zabarwiony refleksją nad naszą tożsamością, środowiskiem oraz kulturą. Nasze wakacyjne spotkanie rozpoczęliśmy o 15.00 w Parku im. Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” przy DK Śnieżka, by aż do zmierzchu bawić się, napawając się balsamiczno-rześkim aromatem prowansalskich ziół, nasadzanych podczas warsztatów i podziwiać pokazy łazików z recyklingu, a także uli, również zbudowanych z odzyskanych materiałów. Kolejne godziny złotego sobotniego popołudnia Uczestnicy spędzali na przyjemnościach – szalejąc na dmuchańcach, tańcząc i śpiewając, uczestnicząc w najprzeróżniejszych grach i konkurencjach, serwowanych przez Kinder Sida, zajadali przysmakami, by na sam koniec doświadczyć ekscytacji, jaką daje wyłącznie możliwość słuchania muzyki na żywo, dzięki gwieździe wieczoru – zespołowi Redlin oraz poprzedzających go uczniach Szkoły Muzycznej YAMAHA. Tak powitane lato z pewnością nie będzie chciało nas oddać jesieni!

W Dębickiej Strefie Kultury z Funduszami Europejskimi postanowiliśmy powitać lato w polsko-ukraińskim gronie w sposób nieoczywisty, a jakże fascynujący. Świętojańskie Powitanie Lata, w nawiązaniu do słowiańskich, silnie związanych z kultem natury, postanowiliśmy nakierować uwagę Uczestników na nieprzebrane bogactwo przyrody. Jednak równie istotne stało się dla nas głębsze przesłanie – mianowicie nasza odpowiedzialność za Błękitną Planetę oraz rola nas, jako fundatorów bezpiecznego życia przyszłych generacji. W duchu ekoempatii oraz świadomego konsumpcjonizmu pozostawały więc warsztaty trash art oraz rękodzieła, wykorzystujące rzeczy pozornie bezużyteczne do przywrócenia ich życiu w zaskakującej formie. Dewizę recyclerów, mówiącą o tym, że nie ma rzeczy zbędnych, są tylko źle wykorzystane, udowodniły pokazy łazików oraz uli, w całości skonstruowanych z odpadów, czekających na nowe wcielenie. Z kolei podczas warsztatów z nasadzeń ziół, Uczestnicy, prócz wiedzy z zakresu ogrodnictwa, poznawali kuriozalne fakty z dziedziny fitoterapii, delektując się jednocześnie odprężającym zapachem bazylii, oregano i rozmarynu. Podczas pikniku można było również otrzymać nasiona kwiatów oraz ziół, a także dowiedzieć się, jak je pielęgnować.

Wraz z godziną 17.00 zabawa nabrała rozmachu, a to za sprawą Kinder Sida oraz animatorki Madzi. Ukochany przez Dzieci oraz ich Rodziców duet porwał w wir rewelacyjnych zabaw wszystkich Uczestników pikniku, nawet tych czworonożnych. Roześmiani prowadzący zarażali uśmiechem i dobrym nastrojem każdego, kto tylko przyłączył się do żywiołowego tańca, korowodu konkurencji ruchowych, gier i zabaw. W kalejdoskopie atrakcji nie zabrakło malowania buziek, fotobudki oraz dmuchańców, działających na podekscytowane Dzieci jak magnesy zachwytu i euforii. Do wtóru radosnego śmiechu i rytmicznej muzyki trwała ekscytująca zabawa, a ci, którzy zgłodnieli, mogli wybierać spośród smakołyków serwowanych podczas pikniku. Najbardziej kusząca reprezentacja zdrowych słodkości był miód, nęcący swymi niezakwestionowanymi walorami. Zarazem Uczestnicy mogli delektować się potrawą zajmującą pierwsze miejsce w czołówce najchętniej wskazywanych jako ulubioną – pierogami. Spragnieni jeszcze większej ilości wiedzy mogli obejrzeć filmy, których tematyka oscylowała wokół działań proekologicznych, a także znaczenia i wpływu oraz możliwości, jakie zyskujemy za sprawą Funduszy Europejskich.

Świętojańskie Powitanie Lata w Dębickiej Strefie Kultury z Funduszami Europejskimi stanowiło niesamowicie udane hybrydowe połączenie wielu form rozrywki. Wraz z nadejściem wieczoru, zwróciliśmy się ku wrażeniom melomańskim, zagwarantowanym przez Uczniów Szkoły Muzycznej YAMAHA. Niedługo później olbrzymi ładunek pozytywnej energii, wpleciony umiejętnie w ludowe brzmienia przez zespół Redlin, porwał publiczność w folkową podróż, nie bacząc na granice ani między gatunkami muzycznymi, ani krajami, znosząc wszelkie bariery. Uniwersalność przekazu i chwytliwe, wpadające w ucho frazy zjednoczyły Słuchaczy na ostatnie chwile przywoływania lata.

Słonecznie dziękujemy wszystkim Uczestnikom, którzy czerwcową sobotę spędzili w Dębickiej Strefie Kultury z Funduszami Europejskimi! Jesteśmy wdzięczni naszym Partnerom – Miastu Dębica, Miejskiemu Ośrodkowi Kultury w Dębicy, a także naszym Sponsorom: Fundacji Odzyskaj Środowisko, Nadleśnictwu Dębic, Spółce Wodociągi Dębickie oraz Firmom: Mateo oraz Froneri.

Dębicka Strefa Kultury z Funduszami Europejskimi to cykl wydarzeń edukacyjno-kulturalnych, realizowanych dzięki Konkursowi „Fundusze Europejskie wokół nas”. Konkurs zorganizowano w ramach projektu „Wsparcie procesu wdrażania RPO WP poprzez działania o charakterze informacyjno-promocyjnym, edukacyjnym i integracyjnym w ramach środków REACT-EU”, realizowanego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020.

#dofe #dniotwartefunduszyeuropejskich #EUinmyregion, #Europawmoimregionie, #funduszeeuropejskie #funduszeeuropejskiedlapodkarpacia #fep #FEP