Zwierciadło podróży – Spotkanie autorskie z Tomaszem Michniewiczem w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Dębicy

Autor nagradzanych i bestsellerowych książek, dziennikarz, radiowiec, reportażysta, fotograf – zazwyczaj prezentacja naszego kolejnego Gościa zamyka się właśnie w tych pięciu słowach. Pięć słów na opisanie naszego Przewodnika w piątej już odsłonie „Wędrówek po świecie z dębicką biblioteką” nie będzie jednak wyczerpującą charakterystyką działań Pana Tomasza Michniewicza. Pozostając w zgodzie z faktami, należałoby naszą listę poszerzyć dodatkowo o: aktywistę i backpackera, choć część z Was odruchowo doda jeszcze: podróżnik! A jednak Pan Tomasz Michniewicz stanowczo odżegnuje się od tego tytułu, który wedle jego osobistej klasyfikacji jest zupełnie nieadekwatnym. Czy jesteście ciekawi dlaczego? Będziecie mieli niepowtarzalną okazję zapytać o to osobiście autora „Samsary” i „Świata równoległego”. Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Dębicy ma przyjemność serdecznie zaprosić na spotkanie z Panem Tomaszem Michniewiczem, które odbędzie się w środę, 28 czerwca o godz. 17.00 w budynku Biblioteki Głównej na ul. Akademickiej 10. Jeżeli nałóg – to od rywalizacji i adrenaliny, szalejącej w krwiobiegu, jeżeli podróż – to opierająca się na zanurzeniu w kulturze przesuwającej punkty ciężkości z tego, do czego przyzwyczaił nas europocentryzm. Wybór naturalnego środowiska – łudząco przekorny: pustynny bezkres i bujność dżungli. Życie bez muzyki i podróżowania – niewyobrażalne. Zdania, którymi definiuje siebie i swoje zamiłowania Tomasz Michniewicz, odzwierciedlają zarówno jego dojrzałą perspektywę, jak i gotowość na wyzwania. Bowiem w jego przekonaniu podróże powinny nam otwierać oczy i umysły. Gotowi na kolejną z wypraw? Gorąco zapraszamy! 

Świat nęci nas egzotyka niedostępnych zakątków, kusi arkadyjskimi obrazami cudownych – z naszej perspektywy – miejsc. Pan Tomasz Michniewicz, po odwiedzeniu 64 krajów i przemierzeniu części z nich wielokrotnie, pokazuje nam, że w gruncie rzeczy wyzwania współczesności wszędzie są tożsame, a to, co je różnicuje, to strategie przezwyciężania ich. To właśnie będzie jedną z najcenniejszych lekcji, jaką dają nam podróże, rozumiane jako obserwacja, bez forsowania własnych, niejednokrotnie błędnych, wypaczonych tkwiącymi w nas uprzedzeniami czy nawykami, rozwiązań. Wnikliwa obserwacja, empatyczne próby zrozumienia, nauka i konkluzje wyciągane ze spostrzeżeń, choćby na temat aksjologii i hierarchizacji społeczeństw – to wszystko pozwala nam ocenić siebie i własne życia. Bowiem, według Pana Tomasza Michniewicza, podróże w skali mikro wręczają nam przywilej przeobrażania świata, naszego najbliższego otoczenia. W skali globalnej stanowią potęgę unicestwiającą. Czy to wszystkie lekcje, w jakie wyposażyć mogą nas doświadczenia podróży? – absolutnie nie.

Najbardziej wymowną jawi się metafora zwierciadła, którą miałby wręczać towarzyszom wypraw Pan Tomasz, lustra, które ostatecznie okazuje się być przeznaczonym dla niego i w którym dostrzeże własne braki. Walor podróży, jako przeobrażającej, opiera się również na wejrzeniu w głąb siebie samego, poprzez pryzmat innych, uzmysławiających nam nasze niedostatki. Przewodnik, przeistaczający się w prowadzonego to zaledwie jedna z tak wielu sugestywnych metafor i spostrzeżeń, wręczanych nam przez Pana Tomasza. Co odkryjemy podczas czekającego nas spotkania autorskiego, 28 czerwca 2023 r. w Waszej ulubionej bibliotece?

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury Program Partnerstwo dla książki.