Zaklęcie na szczęście – zabawa mikołajkowa w Przystani Świętego Mikołaja w Dębicy

Gdy pierwsze przymrozki rysują na szybach misterne koronki nawet najbardziej niesforne dzieci stają się cichsze, a rodzice odnajdują je podczas… pisania listów do świętego Mikołaja! W każdym liście znajdziemy zapewnienia o tym, że miniony rok upłynął pod znakiem posłuszeństwa i sumiennej nauki, a także spis dziecięcych marzeń. Mienią się one szerokim spektrum ufności, nadziei i pogodnego oczekiwania, iż dobroduszny święty spełni wypisane drżącą rączką życzenia. Święty Mikołaj, opiekun wszystkich dzieci, patronuje Grecji, Amsterdamowi, Nowemu Jorkowi i – naszej Przystani! Choć dzień jego imienin nie pozwala na wytchnienie – wszak czekają na niego Dzieci z całego świata –  6 grudnia 2023 r. święty odwiedził nas w Przystani Świętego Mikołaja w Dębicy. Okazuje się, że niecierpliwe odliczanie sekund, które podczas oczekiwania wydają się kolejnymi wiecznościami, wcale nie umniejsza zaskoczenia oraz przepojonej szczęściem ulgi, kiedy nasze marzenia się spełniają. Mikołajkowa magia szczodrości, niczym niezmąconego szczęścia oraz zrozumienia i szacunku przeistoczyła naszą biblioteczną przestrzeń w krainę z baśni i legend, w której wyjątkowy Gość z dalekiej Laponii odpowiadał na pytania swoich milusińskich, każdemu wręczając uroczy upominek. Ziściły się dziecięce sny, by spotkać tego, komu zawdzięczają delikatność i niewinność swoich marzeń, beztroskę zabaw z rówieśnikami i najjaśniej świecącą konstelację na niebie ich oczekiwań – gwiazdozbiór nadziei. Mikołajki w dębickiej Przystani Świętego Mikołaja spędziliśmy na radosnych, połyskujących brokatem i rozbrzmiewających tonem dzwoneczków zabawach, przewodzonych przez uśmiechnięte elfy – Kinder Sida i animatorkę Madzię. Zachwyceni, wdzięczni i nauczeni magii obdarowywania, dziękujemy Fundacji Świętego Mikołaja za bezcenne zaklęcie na szczęście – bezinteresowną pomoc.

W naszej Przystani niezwykle rzadkie są chwile, w których cichną dziecięce głosy. Jednak w środowe popołudnie, 6 grudnia 2023 r., staliśmy się świadkami jednej z nich, poruszającej tym mocniej, iż przyczynę zamilknięcia naszych Przyjaciół z Ukrainy stanowiło nadejście gościa najbardziej wyczekiwanego. Zanim przekroczył on progi naszej Przystani, Dzieci do żywiołowych zabaw porwały świąteczne elfy, zachęcając najmłodszych do tańców, śpiewów, niezliczonych konkurencji – wszystkich korespondujących z estetyką i przesłaniem Bożego Narodzenia. Wśród wirujących śnieżynek, w mgławicy wielobarwnych piłeczek, Dzieci straciły poczucie czasu, zatracając się w tym, co przypisane ich niewinności – zabawie do utraty tchu, nie pozostawiającej miejsca na nic, prócz euforycznego uniesienia. Mikołajkowym szaleństwom nadawały ton świąteczne przeboje, porywające do szaleństw na parkiecie i skłaniające do donośnego śpiewu, czystszego tym mocniej, iż na każdej buzi jaśniał prześliczny uśmiech. Na zaledwie kilka chwil przed dotarciem świętego Mikołaja do naszej Przystani, animatorka Madzia pozyskała uwagę Dzieci, sprawdzając ich wiedzę na temat bizantyńskiego biskupa, pochodzącego z Miry. Nie zaskoczyła nas perfekcyjna znajomość historii patrona obdarowywania – Dzieci doskonale znały odpowiedź na każde pytanie i ośmielamy się podejrzewać, że to właśnie ich gruntowna widza przyspieszyła kulminacyjny moment naszego wieczoru.

Nagle wesoły gwar rozmów przerwał tubalny głos o ciepłym tembrze… na progu pojawiła się postawna sylwetka odziana w czerwony strój. Rozległy się westchnienia, ktoś zakrzyknął, ktoś inny cichutko szeptał. Święty Mikołaj przybył do nas, by ugasić głód wiedzy Dzieci i wypełnić ich serduszka błogim ciepłem szczodrości i miłości. Po niezwykle serdecznych powitaniach, uściskach, którym zdawało się nie być końca, Mikołaj rozgościł się, moszcząc w czekającym na niego wygodnym fotelu i zapraszał do siebie każdą z Pociech. Wręczając podarunki, odpowiadał na lawinowo zwielokrotniane pytania swoich milusińskich, czule je przytulał i – dziękował – za ich obecność, nieprzeciętną odwagę i wrażliwość. Bezmiar szczęścia mieszał się z wdzięcznością, nieopisana radość z poczuciem spełnienia.

Z głębi szczerych serc dziękujemy Fundacji Świętego Mikołaja za nieprzerwaną pomoc w urzeczywistnianiu dziecięcych marzeń. To właśnie Wam zawdzięczamy czas spędzony z najszczodrobliwszym ze świętych – patronem marzycieli o ufnych spojrzeniach i potrzebujących tak niewiele – jedynie współobecności. Dziękujemy za kolejne wspólne mikołajki, wypełnione magią podarowywania, dzielenia się i celebrowania polsko-ukraińskich tradycji, umacniającej więzi porozumienia i poczucie bezpieczeństwa. 

Projekt współfinansowany przez Fundację Świętego Mikołaja
w ramach programu Przystań św. Mikołaja.