Zabierz mnie ze sobą – Zwierzolubne zajęcia kreatywne

Zwierzaki jako temat niewyczerpany doskonale wpisują się w krąg zainteresowań artystów, zwłaszcza tych obdarzonych inwencją i wrażliwością, gotowych na nieustanne poszukiwania. A przecież do Twórców niebywale pracowitych i mających niedoścignioną wyobraźnię należą uczestnicy „Zwierzolubnej przygody z dębicką Biblioteką”. Dzieś Bibliolandia przeobraziła się w czarodziejską manufakturę, w której powstały prześliczne wielokolorowe arcydzieła. Własnoręcznie wymalowane torby oraz kartki okolicznościowe, finezyjnie ozdobione wizerunkami zwierzątek ze wszystkich zakątków świata – oto rezultat dzisiejszych feryjnych zajęć. Jamniki, żyrafki i króliki, papużki, lamy i kwiatuszki – cała menażeria, wpisana w scenerię natury zdobiła prace utalentowanych miłośników zwierząt. 

Spotkanie w Bibliolandii rozpoczęliśmy od wspólnej lektury książeczki nietuzinkowej i niesamowicie fascynującej. „Stop plotkom! Cała prawda o zwierzętach” to publikacja, oddająca głos zwierzątkom, dementującym niepochlebne opinie na swój temat. Dzieci uważnie wysłuchały każdego z bohaterów, przedstawiającego swój zafałszowany wizerunek i następnie prezentującego prawdę o samym sobie. Wielokrotnie zadawaliśmy sobie pytania, dlaczego tak wiele zwierząt cieszy się złą reputacją: pasożytów, niszczycieli, zbrodniarzy? Wzdrygamy się na myśl o gąsienicach i pająkach, trzęsiemy się ze strachu na widok myszek i drżymy na samo słowo „nietoperz”. Niestety, to my – ludzie – jesteśmy temu winni. Dzieci odkrywały prawdę o stworzeniach, zdobywając cenną wiedzę, iż każda z istot ma przypisaną wyjątkową rolę i każda jest potrzebna. Ćmy cieszą oczy zachwycającymi skrzydełkami, ślimaki poruszają się na brzuszku, nie na nodze, a te z nagich odmian mają  znakomity węch i imponują elastycznością. Z kolei lisek, powszechnie uważany za występnego złodzieja bardzo przypomina koty i należy do znakomitych inżynierów, kopiących skomplikowane korytarze. To tylko garść ciekawostek, jakie zaskoczyły dziś Uczestników feryjnej przygody.

Po tym pouczającym wstępie Dzieci ochoczo zabrały się do pracy, a czekało je zadanie szczególnie ciekawe. Otóż, każde z Dzieci otrzymało płócienną torbę, którą ozdabiało za pomocą farb akrylowych. Do dyspozycji czekały szablony, choć najśmielsi z małych Twórców zdali się na własną inwencję. Tak też powstały prześliczne i praktyczne torby, które każde z Dzieci może mieć ze sobą podczas zakupów czy w drodze do szkoły. Zwierzątka na nich wymalowane wręcz proszą, by wszędzie zabrać je ze sobą. Oczy cieszą postacie rudych lisków, obłoczki różowych i białych lam, roześmiane koty i przytulone żyrafy… Nie zabrakło wiernych psiaków, merdających ogonkami i rozespanych leniwców, ale pojawiły się także… muchomorki! Każda torba emanuje niezwykłą energią, intensywnymi, czystymi barwami, gwarantując uśmiech, ilekroć się nań spojrzy.

Następnym punktem spotkania było tworzenie kartek okolicznościowych. Tego rodzaju uhonorowanie wyjątkowej okazji zawsze ucieszy Adresata, nie tylko serdecznymi życzeniami, ale przede wszystkim pamięcią i poświęconym na jej przygotowanie czasem. Wystarczyły arkusze kolorowych kartek, farby, kokardki, kawałeczki brokatowej pianki oraz klej, by powstała cała plejada kartek. Podczas ich przygotowywania Dzieci po raz kolejny udowodniły, jak uniwersalnym motywem są zwierzaki i jak wielką potęgą jest wyobraźnia, idąca w parze z chęciami. Powstały więc kartki na Wielkanoc, urodziny, imieniny, zaproszenia, a nawet kartka „tłustoczwartkowa”! Z każdej spogląda na nas jakieś zwierzątko – czy to figlarny kotek, puchaty łaciaty zajączek, zapraszający do zabawy szczeniak… Wiele z nich wykonana była techniką kolażu, łączącą kawałki tkanin, sznurków, a także elementów wyciętych dekoracyjnym dziurkaczem. Część dekorowały precyzyjne rysunki, przedstawiające urokliwe scenki z pupilami w roli głównej. Każda kartka opatrzona była odpowiednim do okoliczności tekstem, a wszystkie razem urzekały mnogością pomysłów Dzieci, zainspirowanych zwierzolubnymi wrażeniami.

Dzisiejszy dzień ubogaciły absorbujące i ekscytujące twórcze działania, stanowiąc swoistą kontynuację wczorajszych warsztatów plastycznych. Tym razem Dzieci mogły wykorzystać zupełnie inne techniki, osiągając przy tym odmienne, lecz równie urzekające i zaskakujące pomysłowością oraz zróżnicowaniem rezultaty. Mamy nadzieję, że nowe formy ekspresji zachęcą Dzieci do zgłębiania i rozwijania nowej wiedzy, a także otwarcia się alternatywy spędzania wolnego czasu właśnie poprzez manualne zajęcia. Dziękujemy serdecznie za fantastyczną, pełną kolorów i radości środę. Mamy nadzieję, że zwierzolubne torby posłużą jako praktyczni towarzysze codzienności, a kartki okolicznościowe w przyszłości trafią do Adresatów.

Do zobaczenia już jutro, w dniu zwierzolubnie najeżonym niespodziankami!