Wśród zwierzątek i robotów. Zajęcia z Dziećmi z Ukrainy w PWD „Zgrana Paka”

Nieśmiałość towarzysząca pierwszemu spotkaniu dawno już odeszła w zapomnienie. Podobnie, jak prędko pękła bariera językowa, skutecznie zniwelowane życzliwością, zaciekawieniem i entuzjastyczną gotowością na wspólną zabawę. Czwartek, 17 marca, tryskające energią i inwencją Panie Bibliotekarki z Filii nr 4 MiPBP w Dębicy po raz kolejny spędziły obfitujący w najróżnorodniejsze wrażenia czas z Dziećmi z Ukrainy, przebywającymi na świetlicy działającej w Placówce Wsparcia Dziennego „Zgrana Paka”. Przyjemność ponownego spotkania spotęgowała otwartość Dzieci i ich coraz większa śmiałość oraz ufność, świadczące o zaaklimatyzowaniu się w naszym mieście. Dystans i skrytość ustąpiły dźwięcznemu radosnemu śmiechowi, żywemu zainteresowaniu i zaangażowanie w kolejne artystyczne zajęcia, rozbudzające wyobraźnię i przynoszące mnóstwo nieopisanej radości.

Jak się okazuje, Dzieci uczęszczające na świetlicę są wielkimi pasjonatami działań twórczych, a jeżeli dodatkowo na liście obecności znajdą się wdzięczne postacie pogodnych misiów i delikatnych baletnic, trudno określić ramy twórczego impetu. O zdystansowaniu i skrępowaniu można, na szczęście, zupełnie zapomnieć. „Dzieci lubią misie” – chciałoby się powiedzieć na widok pierwszego z zadań, przygotowanych przez Panie Bibliotekarki z Filii nr 4. Urocze, sympatyczne niedźwiadki, wykonywane na bazie patyczków z papierowych elementów okazały się tak wspaniałą i ekscytującą niespodzianką, że w pewnym momencie zupełnie wyczerpały się niezbędne do stworzenia misiów materiały. Uśmiechnięte zwierzaczki spoglądały na świat bystrymi oczkami, stając się rozkosznym, rozpraszającym wszelkie troski dopełnieniem dnia. Z takimi przyjaciółmi łatwo o zachowanie optymizmu.

Gdy manufaktura misiów z konieczności musiała przerwać działanie, Dzieci ochoczo zabrały się za stworzenie baletnic. Pełne gracji tancerki powstawały z cienkich paseczków papieru oraz zwiewnych piórek, stając się kontrastowym, roztańczonym towarzystwem dla niedźwiadków. Kiedy już spektakl baletowy dobiegł końca, Dzieci pochyliły się nad wymagającą precyzji i fantazji jubilerską pracą. Mali twórcy wykonywali nowatorską i ekologiczną biżuterię z papierowych rolek, plastikowych słomek oraz papieru. Jako tworzywo wyszukanych bransoletek i naszyjników posłużył makaron rurki, zabarwiony na wszystkie kolory tęczy dzięki flamastrom. 

Niebawem do misiów i postaci baletniczek dołączyli kolejni zwierzęcy bohaterowie. Tym razem spod ręcznych paluszków wychodziły dumne ze swego rudego puszystego futerka liski, wykonane z papieru. Przebiegłe stworzonka powstały na bazie gotowych szablonów. Pozornie proste figury geometryczne: kółeczka, prostokąty, kwadraty i trójkąty mocą artystycznego czaru przeobraziły się w zwinne ciała lisków. To jednak nie koniec korowodu niezwykłych postaci. Niebawem na stolikach zagościła osobliwa cyberbrygada, w której szeregi weszły roboty, ponownie wykonane z niedocenianych materiałów. Kubeczki papierowe i papierowe rolki otrzymały nowe życie, przeistaczając się w maszyny, obdarzone sztuczną inteligencją. Niewyczerpany potencjał dokładnie tych samych materiałów stał się bazą do stworzenia Pani Wiosny, której obecność już wyczuwamy – w ogrodach pojawiają się pierwsze kwiaty, a ptaki śpiewają coraz głośniej i weselej. Kto pomyślałby, że postać zielonej pory roku oraz robotów mają taką samą efektywną osnowę?

Kolejny czwartek spędzony na świetlicy „Zgrana Paka” stał się okazją do udowodnienia, że wspólna i owocna zabawa wcale nie wymaga wyrafinowanych i kosztownych mediów. Co więcej, nic prostszego, by ekoempatia przybrała formę radosnej i beztroskiej zabawy, zacieśniającej więzi i pogłębiającej umiejętności manualne. Wystarczy tylko kilka drobiazgów do recyklingu i ochota na aktywne, twórcze spędzanie czasu. Żywiołowość działań połączona z empatią i uważnością ubarwiają codzienność bezcennym poczuciem wzajemnego zrozumienia i świadomością, że otaczają nas ludzie obdarzeni szlachetnym sercem i kierujący się pragnieniem okazywania tej szlachetności na rozmaite sposoby.