„Witajcie w naszej bajce…” – Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek z naszą biblioteką

W tłocznym i gościnnym królestwie dziecięcej wyobraźni zawsze znajdzie się miejsce dla nowego obywatela. Zasiedlają je bohaterowie ukochanych bajek i baśni, tych opowiadanych przez Rodziców i Dziadków oraz tych czytanych samodzielnie lub oglądanych. Czarodziejscy bohaterowie, członkowie królewskich i arystokratycznych rodów, mówiące zwierzątka czy nawet roboty są nieodłącznymi towarzyszami – od najmłodszych lat, aż do końca, bo przecież kto z nas nie powraca z nostalgią do bohaterów beztroskiego czasu zabaw i fantazji? Miś Uszatek, Myszka Miki, Mała Syrenka, Psi Patrol czy rodzima Muminków… to nasi wyjątkowi i wyrozumiali nauczyciele, wpajający nam prawidłowe postawy, uczący empatii i pokonywania przeszkód. Nic więc zaskakującego, iż bajkowe postacie doczekały się własnego święta, upamiętniającego także urodziny Walta Disneya, twórcy imperium animacji. 5 listopada to doskonała okazja, by dać się porwać do krainy kolorów i uśmiechu oraz przypomnieć sobie ponadczasowe bajki i baśnie, niestety wypierane przez współczesne produkcje. Nasza Biblioteka świętowała Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek w doborowym towarzystwie Dzieci z dębickich przedszkoli nr 8 i nr 4.

Obchody wyjątkowego święta marzycieli poprzedziło spotkanie z Wychowankami klas 1-3 Niepublicznej Szkoły Podstawowej Weldon School. 3 listopada w Bibliolandii odbyły się zajęcia pt. „Emocje małe i duże”, nakierunkowane na naukę akceptacji odczuć: tych pozytywnych i tych przypominających intruzów, odbierających śmiałość i pogodność. Cały wachlarz emocji znalazł tęczowe odzwierciedlenie w postaci koła emocji, pomagającym Dzieciom zwierzać się z własnych spostrzeżeń i doświadczeń. Smutek, markotność, gniew i ekscytacja… Uczucia nie mają hierarchii. Nie istnieje też wyraźny podział na te złe i dobre. Każde z nich stanowi ogniwo nauki o rzeczywistości i samym sobie, służy za element obrony przed światem, sygnalizuje niebezpieczeństwo lub jakieś osiągnięcie. Może być nagrodą albo ostrzeżeniem. Najistotniejsze, to nie dać się im ponieść, ponieważ o ile nie możemy kontrolować naszego odczuwania i reagowania, o tyle możemy ujarzmić przykre konsekwencje działań podjętych w afekcie. Podczas zajęć nasi Goście wysłuchali także wartościowej i skłaniającej do refleksji opowieści pt. „Kiedy nadchodzi smutek”, wskazującej strategie, jakie możemy wykorzystać w zmaganiach z posępnym nastrojem.

Wspólną podróż do krainy wyobraźni rozpoczęliśmy 4 listopada. Tego wyjątkowego dnia, któremu patronuje liczba 4, pomysłowe Bibliotekarki Filii nr 4 MiPBP w Dębicy odwiedziły wszystkie cztery grupy z Miejskiego Przedszkola nr 4, na zaproszenie Podopiecznych oraz ich Wychowawczyń. Była to wizyta niebywale zaskakująca, ponieważ złożyły ją… urocza Myszka Minnie oraz subtelna Królewna Śnieżka. Zajęcia miło płynęły na wspólnych rozmowach o bohaterach ulubionych bajek, do których wraca się bez znudzenia. Dzieci dzieliły się swymi sympatiami oraz trafnie odpowiadały na zagadki, inspirowanie znanymi opowieściami. Rozbawione Przedszkolaki miały okazję wcielić się w role postaci z baśni o Czerwonym Kapturku. Wilk i leśniczy, babcia i Czerwony Kapturek – każda z postaci została odegrana bezbłędnie, udowadniając ważkość funkcji dydaktycznej bajek oraz ich wysoką pozycję w kształtowaniu odpowiednich postaw etycznych, ucząc rozróżniania dobra od zła. W tej zabawie Przedszkolaki wykazały się zmysłem praktycznym, troską oraz ostrożnością, pakując koszyczek dziewczynki, wybierającej się do babuni oraz poszukiwały właściwej ścieżki poprzez mroczny las, omijając czyhające zewsząd niebezpieczeństwo. Myszka i Królewna zaprowadziły Dzieci także do sfery polskich tradycji, a to poprzez zabawy związane z „Legendą o Smoku Wawelskim”. Tym razem mali przewodnicy przeistoczyli się w szlachetnych rycerzy z grodu Kraka. Spotkanie z Wychowankami „Czwórki” dopełniły także ożywione dyskusje o książkach i samej bibliotece.

Kolejnego dnia do świata fantazji wybrały się Dzieci z Przedszkola nr 8, podczas zajęć prowadzonych przez Panią z Bibliolandii. Zajęcia zainicjowała żywiołowa wymiana wrażeń, przeżyć i wspomnień oraz skojarzeń, wywoływanych pojęciem bajek i baśni. Przedszkolaki z zaangażowaniem i entuzjazmem opowiadały o swoich baśniowych przyjaciołach, których podobizny często zdobią ich ulubione akcesoria: plecaczki, piórniczki i zeszyty. Podczas zabawy w „Zatrute jabłko”, zwycięzca przeobraził się w dobrego czarodzieja, zdejmującego urok głębokiego snu z kolegów i koleżanek. Natomiast zabawa „Magiczna fasola” stanowiła próbę cierpliwości podczas oczekiwania na wyrzucenie odpowiedniej liczby oczek, umożliwiającej wyhodowanie zielonego pędu, którego listki stanowiły jednocześnie schody do niebiańskiego królestwa olbrzymów.

Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek dedykowany jest zarówno najmłodszym, jak i tym, którzy, niczym Piotruś Pan, na zawsze pozostają w idealistycznej krainie wyobraźni i ufności. Serdecznie dziękujemy Przedszkolakom, Uczniom Weldon School oraz Pedagogom, dzięki których otwartości mogliśmy w urokliwej formie zabaw i rozmów podkreślić dydaktyczną i edukacyjną rolę cennych, klasycznych bajek, a także uwypuklić funkcję samych emocji.