Wieloziarniste… Obrazki! Pracowite wakacje w Przystani Świętego Mikołaja w MiPBP w Dębicy

W Przystani Świętego Mikołaja w MiPBP w Dębicy sumiennie dbamy o to, by wysiłek intelektualny równoważyć zabawą. Po kolejnej lekcji języka polskiego zaprosiliśmy Dzieci i Młodzież z Ukrainy na warsztaty sensoryczne, podczas których odprężaliśmy się i gdyby każda forma relaksu przynosiła tak piękne rezultaty, świat byłby prawdziwą mozaiką dzieł sztuki. Na kolejnej lekcji Dzieci poznawały układ i wyposażenie pomieszczeń w domach, a podczas warsztatów mogły dać upust swej niepohamowanej inwencji, tworząc obrazki przy wykorzystaniu różnorodnych i różnobarwnych ziaren: kawy, soczewicy, ryżu i kasz. Żonglerka fakturami obejmowała również grę w sensoryczne memory oraz wykonywanie zabawnych gniotków. Podczas zajęć służyły nam wygodne i kolorowe mebelki, zakupione dzięki Fundacji Świętego Mikołaja, której zawdzięczamy możliwość tak wszechstronnej pomocy Dzieciom uchodźczym.

Tym razem Uczniowie wraz z Panią Pauliną nieśpiesznie przechadzali się po pomieszczeniach, uważnie przyglądając się wszelkim sprzętom i meblom. Poznawali więc, głośno i wyraźnie wypowiadając podstawowe pojęcia, odnoszące się do wyposażenia łazienki, salonu i pokoju dziennego oraz sypialni. Jednak, co istotne, zajęcia z języka polskiego utrzymane w konwencji przyjaznego dialogu, to swobodny przepływ informacji i wzajemnej nauki o sobie. Dzięki temu dowiadujemy się mnóstwa zabawnych i cennych informacji o podobieństwach i różnicach językowych. Dzieci opowiadają, jak w ich ojczyźnie brzmią określone nazwy, co niekiedy bywa rozbrajająco śmieszne. Z pewnością nie tylko Panią Paulinę zaskoczyła wiadomość, że ukraiński „dywan” (w bardzo swobodnym zapisie fonetycznym) oznacza naszą sofę. W nauce pomagała nam pluszowa pszczółka, którą Uczniowie przekazywali sobie podczas edukacyjnej zabawy, polegającej na wymienianiu kolejnych elementów pomieszczeń.

Po wymagającej głębokiego skupienia lekcji, Dzieci i Młodzież mogły się rozluźnić podczas radosnej i kreattywnej zabawy zmysłami. Na czym polega sensoryka? Przede wszystkim opiera się ona na otwieraniu na bodźce, czemu służą rozmaite struktury, kolory i tekstury. Na co dzień otacza nas całe bogactw wrażeń, z czego nie do końca zdajemy sobie sprawę. Filtrowanie wrażeń i kategoryzowanie ich jest niezmiernie cenne dla harmonijnego rozwoju dziecka. W naszej bibliotecznej Przystani Świętego Mikołaja zakradliśmy się do kuchni, skąd zaczerpnęliśmy moc inspiracji. Z kasz – jaglanej, gryczanej oraz kukurydzianej, z płatków jaglanych, sproszkowanej trawy jęczmiennej, ziaren słonecznika i różowej soli oraz soczewicy i barwionego makaronu, Dzieci i Młodzież komponowały niezwykłe kolaże. Na uprzednio przygotowanych szablonach, zręczne paluszki ostrożnie przyklejały wybrane ziarna, tworząc wspaniałe, wielobarwne i przestrzenne arcydziełka. Skaczące króliczki, koniki morskie czy leniwce albo misie koala i papużki – wszystkie ujmowały formą i zrealizowanym z wielką starannością zamysłem.

Kiedy wieloziarniste obrazki były już gotowe, Dzieci i Młodzież z wielkim entuzjazmem przystąpiły do robienia gniotków – bajecznie prostych zabawek. Zainteresowanie maskotkami z baloników i mąki ziemniaczanej prześcignęło nasze najśmielsze oczekiwania. Wiemy, że istnieją takie zabawki, których fenomen pozostanie wieczną zagadką i do takich zaliczamy właśnie gniotki, choć z drugiej strony nie można im odmówić uroku. Baloniki wypełnione mąką, ozdobione wstążkami i frędzelkami, śmiały się do swoich właścicieli lub stroiły zabawne minki, wyrysowane markerem.

Powodzeniem również cieszyła się gra w sensoryczne memory, stawiającym przed Zawodnikami zadanie, by z zawiązanymi oczkami dopasowali do siebie dwa naczynka, wypełnione jednakowymi strukturami. Do wyboru miały m.in. miseczki soczewicy i kasz, a także wyklejone mięciutkimi włóczką i filcem.

W Przystani Świętego Mikołaja w MiPBP w Dębicy nauka i rozrywka łączą się niezauważenie i przenikają, skutecznie przemycając – jedna w drugiej – istotne umiejętności i wartości. Mamy nadzieję, że aura czwartkowych zajęć wypełni serca i główki naszych małych Przyjaciół na długo, ucząc i inspirując. Dziękujemy serdecznie Dobrym Duchom naszej PrzystaniPani Paulinie oraz Pani Anastasii za ofiarowywany nam czas oraz umiejętności przekazywane Dzieciom i Młodzieży. Doceniamy ich szlachetność oraz altruizm, stanowiące kapitał naszego schronienia przed barbarzyństwem wojny. Szczególne podziękowania składamy Fundacji Świętego Mikołaja, dzięki której wsparciu możemy współtworzyć przestrzeń wzajemnej wymiany, królestwo bezpieczeństwa, wznoszące się na fundamencie dobra i nadziei.

Projekt współfinansowany przez Fundację Świętego Mikołaja w ramach programu Przystań św. Mikołaja.