Wernisaż wystawy „Stań się brzmieniem…” echa koncertów Krzysztofa Pendereckiego w twórczości plakatowej oraz publikacjach

Fenomen życia i twórczości genialnych artystów wyprzedza epokę i zaszczepia w kolejnych pokoleniach pęd ku kreacji. Kompozycje Krzysztofa Pendereckiego oraz idący za nimi przekaz pozostały obecne w sztuce graficznej oraz słowach, dopełniając portretu opus vitae oraz jego Autora. W czwartek, 19 października, o godz. 18.00 w Budynku głównym Muzeum Regionalnego w Dębicy odbędzie się wernisaż wystawy pt. „Stań się brzmieniem…” echa koncertów Krzysztofa Pendereckiego w twórczości plakatowej oraz publikacjach. Jako mieszkańcy miasta nawykliśmy do plakatów, zapraszających, zachęcających, namawiających nas do udziału w wydarzeniach kulturalnych. Muzyka oddziałuje na nas podobnie – stąd hasło wiodące ekspozycji, podkreślające nieodparty wpływ muzyki Mistrza na odbiorców. Przekierowując nasze myśli, zmienia optykę oraz skłania do autorefleksji, a także sprawia, ze pragniemy poznać bliżej człowieka, który tworzył dzieła tak doniosłe. Przegląd prac plakatowych oraz publikacji stanowi bezpośrednie zaproszenie do świata Maestro poprzez media, których nie kojarzymy konwencjonalnie ze sferą muzyki. Bogatą ekspozycję stworzą plakaty oraz publikacje pochodzące ze zbiorów Muzeum Regionalnego w Dębicy oraz Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach, a także unikatowe zbiory udostępnione z kolekcji prywatnej Pana Roberta Piękosia. Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających od 19 października do 31 grudnia 2023 r.

Plakat jako forma grafiki użytkowej należy do wyjątkowych pod tym względem, iż na ograniczonej płaszczyźnie oszczędna treść kondensuje maksimum przekazu. Podczas wystawy zwiedzający zobaczą, jak na przestrzeni kolejnych dekad artyści portretowali muzykę oraz samego Mistrza poprzez jego twórczość, zapraszając publiczność na kolejne spotkania muzyczne. Muzyka, jako potęga animująca słowo znalazła wyraz w wielu publikacjach, również udostępnionych na czas czekającej nas wystawy w Muzeum Regionalnym w Dębicy. Przegląd prac z różnych dziedzin został zaaranżowany w taki sposób, by jak najszerzej ukazać związki twórczości Krzysztofa Pendereckiego z pozostałymi gałęziami sztuk – wizualnymi i werbalnymi – rozłamującej zatem utarte podziały.

Wystawa wystawy „Stań się brzmieniem…” echa koncertów Krzysztofa Pendereckiego w twórczości plakatowej oraz publikacjach  stanowi kolejne z wydarzeń, odbywających się podczas Międzynarodowego Festiwalu „Dębickie Korzenie” – Krzysztof Penderecki in memoriam.

Serdecznie zapraszamy na uroczyste otwarcie wystawy 19 października, o godz. 18.00 w Budynku głównym Muzeum Regionalnego w Dębicy (ul. Ratuszowa 2) oraz zwiedzania ekspozycji do 31 grudnia 2023 r. 

Nad Międzynarodowym Festiwalem „Dębickie Korzenie” Krzysztof Penderecki in memoriam honorowy patronat roztoczyli: Pani Elżbieta Penderecka, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego – prof. Piotr Gliński oraz Marszałek Województwa Podkarpackiego – Władysław Ortyl.