Szlakiem niedźwiedzia Wojtka

12 maja odbyła się lekcja on-line we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej-Oddział Rzeszów pt. „Miś Wojtek. Żołnierz II Korpusu”. Spotkanie poprowadził pan Maciej Rędziniak. Uczestniczyło w nim około 40 osób. Serdecznie dziękujemy prowadzącemu oraz wszystkim uczestnikom lekcji, tym bardziej, że jest to pierwsza tego typu inicjatywa Biblioteki.

Wojtek z armii Andersa to opowieść o niezwykłej przyjaźni, która zdarzyła się w czasach II wojny światowej. Niedźwiadek był sierotą i Polacy bez namysłu postanowili zabrać go ze sobą. Pan Maciej Rędziniak bardzo barwnie opowiadał o przyjaźni misia z żołnierzami. Ulubioną rozrywką niedźwiadka były zapasy. Otrzymał książeczkę wojskową i stał się pełnoprawnym żołnierzem. We Włoszech w maju 1944 r. żołnierze z Armii Andersa wzięli udział w bardzo ważnej i ciężkiej bitwie z Niemcami, którzy zaciekle bronili się na wzgórzu Monte Cassino. Podczas tej walki niedźwiedź Wojtek pomagał nosić skrzynie z amunicją. Po wygranej bitwie rysunek niedźwiedzia trzymającego w łapach pocisk stał się oficjalnym znakiem oddziału, w którym służył kapral Wojtek (bo taki stopień wojskowy otrzymał). Kiedy skończyła się wojna wojsko zostało rozwiązane, a opiekunowie misia podjęli decyzję o przekazaniu niedźwiedzia do ogrodu zoologicznego w Edynburgu. Przez wiele lat odwiedzali go w zoo. Niedźwiedź zawsze cieszył się, słysząc polski język. Do dzisiaj pamięć o Wojtku jest żywa, o czym świadczą jego liczne pomniki, które możemy spotkać nie tylko w Polsce, ale także w Szkocji i we Włoszech.

– Pandemia koronawirusa uniemożliwiła bibliotekom organizowanie tradycyjnych spotkań i lekcji bibliotecznych dla dzieci. W ramach Tygodnia Bibliotek po raz pierwszy zorganizowaliśmy lekcję online na żywo z IPN w Rzeszowie, w czasie której przybliżono postać misia Wojtka – żołnierza w 2 Korpusie Polskim dowodzonym przez gen. Andersa. Podczas spotkania nie zabrakło pytań dotyczących ważnych faktów ze służby nietypowego żołnierza. – mówi Monika Rojek-Kałek, dyrektor MiPBP w Dębicy.

W zbiorach Biblioteki znajdują się wspomniane w wykładzie publikacje: „Z Góry Motycznej na Monte Cassino” i „Dziadek i niedźwiadek” Łukasza Wierzbickiego, która znalazła się na 8 miejscu w plebiscycie na Złotą Dwudziestkę Fundacji  ABCXXI Cała Polska Czyta Dzieciom.