Szkolenia dla bibliotekarzy – Rozwijamy się dla Was!

Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Dębicy pragnąc umożliwić Państwu, podniesienie kwalifikacji zawodowych oraz zdobycie nowych przydatnych umiejętności w pracy bibliotekarza ma zaszczyt zaprosić na 2 szkolenia w ramach projektu „Bibliotek@(RZ) – Rozwijamy się dla Was!” – dofinansowany w ramach programu „Partnerstwo dla książki 2023” Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Szkolenia: dwudniowe z Aleksandrą Kopczyńską 14.09.2023-15.09.2023 oraz Agata Warywodą 03.10.2023 r.:

  • TeamUp – czyli ruch w bibliotece -z elementami biblioterapii i bajkoterapii w pracy bibliotekarza szkolenie w dniu 14.09.2023 – 15.09.2023 (czwartek, piątek)  godz. 9.00-12.00 w siedzibie Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej, ul. Akademicka 10, szkolenie przeprowadzi p. Aleksandra Kopczyńska.
  • Czytamy emocje jak projektować i prowadzić zajęcia rozwijające kompetencje społeczno-emocjonalne dzieci– szkolenie w dniu 03.10.2023 (wtorek), godz. 9.00-14.00, w siedzibie Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej, ul. Akademicka 10, szkolenie przeprowadzi p. Agata Warywoda.

TeamUp – czyli ruch w bibliotece

Warsztat dla tych, którzy chcą się dowiedzieć jak wspierać psychospołecznie dzieci w drodze, doświadczyć komunikacji poprzez zabawę. Sesja TeamUp obejmować będzie: zajęcia sportowe, kreatywny ruch, taniec, muzykę, ćwiczenia świadomości ciała

Team Up to metoda pracy z dziećmi opracowana przez międzynarodowe organizacje War Child, Save the Children i UNICEF Holandia w celu wspierania dzieci będących w trudnej sytuacji życiowej, na przykład mających doświadczenie uchodźcze lub inne traumatyczne przeżycia.

Team Up to zajęcia ruchowe, prowadzone w relaksującej ,bezpiecznej, przyjaznej atmosferze, z wykorzystaniem muzyki, choreografii, grupowych zabaw i akcesoriów, takich jak chusta animacyjna, lina, piłki czy hula-hop.

Dzieci biorące udział w zajęciach (zazwyczaj w wieku od 6 do 17 lat) uczą się wyrażać emocje podczas pracy z ciałem, nawiązują relacje z rówieśnikami i rozwijają podstawowe kompetencje społeczne. Komunikują się z innymi głównie ruchem i gestami, a mowa i język ojczysty mają drugorzędne znaczenie (dlatego możliwe jest prowadzenie zajęć w grupie dzieci pochodzących z różnych krajów).

Szkolenie będzie miało charakter praktyczny i będzie polegało między innymi na doświadczeniu pracy z ciałem i emocjami podczas ćwiczeń, zabaw i gier ruchowych stosowanych na sesjach Team Up. Uczestnicy i uczestniczki zaplanują także własne sesje Team Up do przeprowadzenia z dziećmi macierzystych placówkach.

Biblioterapia jest zamierzonym oddziaływaniem, mającym na celu działania profilaktyczne, wychowawcze i terapeutyczne. Podczas warsztatu dowiesz się jak prowadzić zajęcia z dziećmi i młodzieżą, skąd czerpać pomysły i teksty biblioterapeutyczne i bajoterapeutyczne. Jakie stosować ćwiczenia podczas zajęć o charakterze terapeutyczny.

Aleksandra Kopczyńska na co dzień pracuje w Miejskiej Bibliotece Publicznej – Hrubieszowskim Centrum Dziedzictwa im. Krystyny i Stefana Du Chateau. Absolwentka historii, bibliotekoznawstwa, pedagogiki i archiwistyki na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, oraz studiów podyplomowych – Broker informacji na Uniwersytecie Jagiellońskim, Diagnoza i terapia pedagogiczna w Wyższej Szkole Nauk Społecznych w Lublinie. Trenerka i biblioterapeutka. Prowadzi zajęcia dla dzieci, młodzieży i dorosłych wykorzystując nowe technologie, kursy, warsztaty i szkolenia z kreatywności, promocji czytelnictwa, zajęcia biblioterapeutyczne dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Szkoli bibliotekarzy, nauczycieli. Jest autorką i promotorką metody „Gimnastyka umysłu dla seniorów”. Działa na rzecz rozwoju społecznego. W wolnym czasie miłośniczka dobrych kryminałów i długich spacerów z psem.

  • Czytamy emocje jak projektować i prowadzić zajęcia rozwijające kompetencje sp0ołeczno-emocjonalne dzieci

Kompetencje społeczno-emocjonalne (np. nazywanie, rozumienie i konstruktywne przeżywanie emocji, radzenie sobie ze stresem, rozwiązywanie konfliktów, budowanie

dobrych relacji z innymi) należą do grupy tzw. kompetencji przyszłości. Zajęcia wspierające dzieci w rozwoju wyżej wymienionych umiejętności będą wartościowym elementem w ofercie edukacyjnej biblioteki. Dzięki szkoleniu uczestnicy nauczą się, jak samodzielnie przygotowywać i prowadzić tego typu zajęcia, a także zapoznają się z najciekawszą literaturą dziecięcą z tego zakresu.

Podczas szkolenia:

● nauczysz się przygotowywać i prowadzić zajęcia rozwijające kompetencje

społeczno-emocjonalne dzieci wieku przedszkolnym i szkolnym

● dowiesz się, jak przygotować zajęcia dotyczące np. pracy z emocjami, budowania

empatii i współpracy, komunikacji, pokonywania nieśmiałości, kształtowania poczucia

własnej wartości

● poznasz przykłady najnowszej literatury wspierającej dzieci w rozwijaniu kompetencji społeczno-emocjonalnych – w tym literaturę z nurtu bajkoterapii, mindfulness, komunikacji empatycznej czy picturebooków

● stworzysz bazę pomysłów na kreatywną pracę z tekstem literackim

● zaprojektujesz scenariusz zajęć autorskich

Agata Warywoda – bibliotekarka i trenerka. Absolwentka m.in. Akademii Liderów Integracji Cyfrowej i Edukacji (2013),  Studium Pracy z Grupą i Zespołem (2017),  Akademii Trenerów Biznesu (2019). Zawodowo związana z Krośnieńską Biblioteką Publiczną oraz Akademickim Centrum Rozwoju Osobistego i Psychoterapii w Rzeszowie. Członkini Stowarzyszenia LABiB, trenerka w ogólnopolskich projektach szkoleniowych dla pracowników bibliotek, laureatka “Listy 100” (2020) wyróżniającej osoby szczególnie zasłużone dla rozwoju kompetencji cyfrowych Polaków. Najczęściej wspiera instytucje kultury w tematach związanych z nowymi technologiami, procesami kreatywnymi oraz współpracą i komunikacją oparta na empatii.

Szanowni Państwo,

Ze względu na ograniczoną ilość miejsc, zwracamy się z uprzejmą prośbą o zgłaszanie chęci uczestnictwa w szkoleniach do dnia 11.09.2023 (poniedziałek), drogą mailową. O wpisaniu na listę uczestników decyduje kolejność zgłoszeń.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury Program Partnerstwo dla książki