Światłem malowane – zajęcia artystyczne w Przystani Świętego Mikołaja

Co wystarcza Wam do szczęścia? Latem niewiele – miseczka jagód lub jeszcze ciepłych słońcem truskawek, spacer na boso, łapanie każdego złocistego promienia, kilka nowych piegów i karmelowa opalenizna. W Przystani Świętego Mikołaja w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Dębicy piękne letnie dni wykorzystujemy w pełni, jak najczęściej spotykając się i wspólnie tkając wspomnienia, którymi będziemy się sycić podczas długich i smętnych jesiennych wieczorów. W ostatni dzień czerwca spotkaliśmy się, by wspólnie tworzyć słoiczki, które doskonale spełnią się w roli skarbców na najmilsze wspomnienia, jak i lampioniki. 30 czerwca sala naszej czytelni przeobraziła się w prawdziwą manufakturę, w której Dzieci z Ukrainy uczyły się malować na szkle. Ta technika jest o tyle wdzięczna, że podziwiamy obrazy zarówno dzięki światłu, ślizgającemu się po ściankach naczynka, jak i blaskowi, rozświetlającemu go od zewnątrz. Łapaliście kiedyś świetliki? Jeżeli tak, to wyobraźcie sobie, że w Przystani Świętego Mikołaja stworzyliśmy najcudowniejsze słoiczki, mogące stać się chwilowymi elfimi schronieniami dla robaczków świętojańskim. Zachwyceni, zbieramy do naszych słoiczków najczarowniejsze z chwil, już myśląc o kolejnych spotkaniach z naszymi Przyjaciółmi.    

30 czerwca 2023 r. postanowiliśmy sięgnąć po kolejną z technik artystycznych. Tym razem postanowiliśmy zgłębić tajniki malowania na szkle – niesamowicie zjawiskowej metody zdobienia przedmiotów, która zwykłe słoiki przeistacza w naczynka godne wróżek. Nie zastanawiając się, natychmiast przystąpiliśmy do pracy. Dzieci otrzymały słoiczki w najróżniejszych rozmiarach oraz szablony wszelkich kształtów, pośród których szczególnym powodzeniem cieszyły się motywy botaniczne, aranżowane przez Dzieci w wyjątkowo czarowne ornamenty. Naturalnie, wśród wzorników znalazły się także zwierzątka i owady, które przeniesione na szklaną taflę przeobraziły się w prześliczne kolorowe wzory. Nasi Przyjaciele z wielkim entuzjazmem zdobili naczynka nie tylko kolorowymi farbami. Ich słoiczki dekorowały również wielobarwne tasiemeczki oraz aplikacje, pozwalające absolutnie zapomnieć o tym, że malujemy słoiczki – wydawałoby się – tak pospolite. Jednak w Przystani Świętego Mikołaja magia zaangażowania oraz wiara w cuda sprawia, że nic nie jest ani zwykłe, ani codzienne, dzięki czemu w prosty sposób przydajemy codzienności niezwykłej urody.

Stworzone podczas naszych artystycznych zajęć słoiczki będą służyć każdemu z Dzieci do innego celu. Część z nich zapowiedziała, ze słoiczek stanie się lampionem, część, że jego nowa funkcją będzie gromadzenie przyborów plastycznych. Jeszcze inne Dzieci postanowiły zbierać w nim wspomnienia lub wdzięczność za codzienne zachwyty. Ostatni dzień czerwca rozpieszczał nas słońcem, malującym na naszych słoiczkach prześliczne, wywołujące poczucie szczęścia refleksy. 

Dziękujemy słonecznie Fundacji Świętego Mikołaja za możliwość spędzenia czasu na kolejnym cudownym spotkaniu artystycznym, podczas którego śmiejąc się radośnie, jednocześnie uczyliśmy się, że do stworzenia czegoś zachwycającego, wystarczy chęć i prostota otaczających nas przedmiotów. 

Projekt współfinansowany przez Fundację Świętego Mikołaja w ramach programu Przystań św. Mikołaja.