Spotkanie autorskie z Agnieszką Krawczyk w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Dębicy

Wiemy z doświadczenia, że najczęściej na książki wyjątkowe – poruszające, pocieszające, rozbrajające doskonale wyważonym humorem – musimy nieco poczekać. Dlaczego? Dlatego, że zazwyczaj są właśnie w rękach innej Czytelniczki, której jeszcze przez moment żal oddać do biblioteki właśnie przeczytaną opowieść. Powieści Pani Agnieszki Krawczyk należą do tych wciąż wędrujących, stanowiących literackie ukojenie. Uplecione ze słodko-gorzkich, niezwykle sugestywnych nici, mienią się podobieństwem naszych własnych historii. Autorka 28 powieści, pisząca od zawsze optymistka, swoje ukochane przyjemności mieści w trzech „K”, oznaczających odpowiednio: koty, kawę i książki. Rozkochana w klasyce kryminału, ceniąca arcymistrzów literatury, tka dla nas czarodziejskie sagi, budujące powieści obyczajowe i kryminały. Wiedząc, jak bardzo nasi Czytelnicy cenią Autorkę „Czarów codzienności”, jesteśmy tym bardziej szczęśliwi, że właśnie Panią Agnieszkę będziemy gościć w naszej bibliotece. MiPBP w Dębicy wraz z DKK, działającym przy Wypożyczalni dla Dorosłych i Młodzieży z wielką przyjemnością  serdecznie zapraszają wszystkich miłośników książek na spotkanie z Panią Agnieszką Krawczyk, które odbędzie się 22 września (piątek) o godz. 17.00 w budynku Biblioteki Głównej na ul. Akademickiej 10.

Bywa, ze pasja pisarska dojrzewa w późnych latach życia twórcy, jednak nie w przypadku Autorki uwielbianej przez nasze Czytelniczki. Uwielbienie nie jest tu w żadnym wypadku słowem na wyrost, ponieważ powieści Pani Agnieszki należą do najchętniej czytanych, określanych jako potoczyste, prawdziwe, pocieszające i pozwalające zapomnieć o tym, co złe. Pani Agnieszka Krawczyk pisze od zawsze, a pierwsze jej utwory, znajdujące się teraz w rodzinnym archiwum to zeszytowe „powieści”. Informację o każdej kolejnej powieści jej pióra przyjmujemy z entuzjazmem, ekscytacją i nadzieją, przekonani, że będzie to książka harmonizująca z potrzebami naszych serc wytęsknionych za magią, kryjącą się w powszedniości, z oczekiwaniami dusz, niekiedy oszronionych samotnością i bólem rozczarowań. Pani Agnieszka Krawczyk sama określa swoje powieści „szczepionkami ze szczęściem” i to definicja doskonale odzwierciedlająca tonację pisanych przez nią książek. Każda z nich immunizuje odbiorcę na codzienne krzywdy, odciąga uwagę od tego, co zasmucające, zawodzące i przykre. Przygnębienie i żal wobec świata wyparte zostaje przez zachwyt i odkrycie delikatnej, pastelowej tonacji szczęścia w codziennym dniu. Nie oznacza to bynajmniej wysilonej, przekłamanej czułostkowości – wręcz przeciwnie. Pani Agnieszka wprowadza Czytelników do świata zaludnianego przez pełnokrwiste postacie, rzeczywistości kreślonej z wrażliwością, ale i swadą i szczerością, gdzie romantyczną słodycz równoważy gorycz nieuchronnych błędów, doznanych krzywd, prób, na które tak często wystawia nas chimeryczny los.

Pani Agnieszka Krawczyk osadza fabuły swych książek w świecie magnetyzującym nas swą stopniowo odkrywaną magią. Sama pisząc, wpada w niezwykły rodzaj transu i wydaje się, że to twórcze zapomnienie pochłania następnie bez reszty Czytelnika, któremu trudno oderwać się od lektury, zżywającego się z bohaterami tak wyraziście sportretowanymi, że traktujemy ich jak prawdziwe osoby. Jej opowieści cenimy za magię odprężenia, niedościgniony w swej lekkości humor, błyskotliwe dialogi, w których cięte riposty mieszają się z refleksyjnością. Nie zawiodą się ci, którzy od powieści wymagają podtonów sensacyjnych i tajemnic, którymi Autorka operuje z finezją wirtuozki. Należy jeszcze nadmienić, że każda z powieści Pani Agnieszki porywa nas w głąb siebie również nieodpartym urokiem sugestywności – drżących kolorów, niezwykłych aromatów, wyczuwalnych faktur, czyniących zaczytanie niespotykanie głębokim przeżyciem.

Drodzy Czytelnicy, niewiele mamy okazji, by móc spotkać Autorów ukochanych przez nas powieści. Dar Pani Agnieszki w tkaniu światów, których nie chce się opuścić i snucia opowieści pozostających w nas łączy się z promiennością jej uśmiechu. Ten ostatni, według samej Autorki, jest nieodzownym warunkiem udanego spotkania. Dlatego też, rozpromienieni optymizmem, spotkajmy się 22 września 2023 r. w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Dębicy, by dzielić się tym, co dla nas najcenniejsze.

Dofinansowano ze środków Instytutu Książki pochodzących z dotacji celowej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego