Ruszamy „Tropem Ignacego Łukasiewicza” –  gra terenowa w Parku Miejskim im. Skarbek-Borowskiego

We wtorek, 11 października ósmoklasiści z dębickich szkół mieli niepowtarzalną okazję do tego, by podążając śladami Patrona Roku 2022, rozwijać swe pasje i poznawać sylwetkę naszego wybitnego rodaka. Na pytanie o Łukasiewicza wręcz bez zastanowienia odpowiadamy „lampa naftowa” i choć to skojarzenie bezbłędne, nie wyczerpuje wszystkiego, co można rzec o „szejku z Galicji”. A mówić można długo i barwnie, o czym wie już doskonale młodzież dębickich szkół, która wraz z opiekunami bawiła się fantastycznie podczas gry terenowej pt. „Tropem Ignacego Łukasiewicza”. Pośród alejek Parku Miejskiego im. Skarbek-Borowskiego ósmoklasiści poszukiwali kolejnych baz, w których czekały zadania, łączące wszystkie dziedziny nauk wraz z zabawą na świeżym powietrzu. Choć każde inne, wszystkie łączyły inspiracje, płynące z życia Łukasiewicza, osoby niebywale pracowitej i jednocześnie obdarzonej szczodrym sercem. Wysiłek intelektualny z fizycznym w aurze zdrowej rywalizacji płynnie połączyły się z nauką w cudowny, ponieważ absolutnie nieobciążający sposób. Czy było warto? Oczywiście!

Pięcioosobowe drużyny ósmoklasistów, otrzymawszy mapki parku, natychmiast rozbiegły się po parku w poszukiwaniu kolejnych baz. W każdej z nich – a było ich aż dziesięć – czekało wymagające zadanie, sugestywne odsyłające do życiorysu i działalności Ignacego Łukasiewicza. Nie było dwóch takich samych wyzwań, a i dziedziny niejednokrotnie znacznie oddalone od siebie, mogły wprawić w konsternację: fizyka, chemia, wyzwania lingwistyczne, a także logiczna ekwilibrystyka… Trudno jednak, by którejkolwiek zabrakło, skoro fabułę gry zbudowano na osnowie biografii człowieka, który sprawnie i z determinacją łączył umiłowanie nauki z pragnieniem pomocy innym. Nie zabrakło zatem żadnej z dziedzin, a młodzież bez wytchnienia pędziła od jednej bazy do kolejnej, by zdobywać konieczne dla zwycięstwa odznaki, przedstawiające najsłynniejszy z wynalazków Ignacego Łukasiewicza – lampę naftową. Jakie więc wyzwania czekały na żądnych wiedzy i przygód uczniów? Tłumaczenie przyjacielskiego listu po angielsku, wyszukiwanie haseł, koncentrujących się wokół dokonań ojca przemysłu naftowego, obliczanie gęstości cieczy, przesuwanki literowe oraz matematyczne formuły, a także konstrukcja lampki oliwnej domowymi metodami… To zaledwie część z wyzwań, którym czoła stanęli rezolutni uczniowie dębickich szkół.

Na pochwałę zasługuje otwarta postawa Uczestników gry, ich głębokie zaangażowanie i emocjonalny, pełen ekscytacji stosunek do podejmowanych działań. Agenci, czekający w kolejnych bazach na pędzących uczniów mieli przyjemność przyglądać się drużynom dążącym wspólnie do jednego celu i wspierającym się na tej drodze. Wszystkie drużyny wykazały się pomysłowością, zręcznością i wyobraźnią. Najwyżej na podium znalazła się reprezentacja Szkoły Podstawowej nr 2, drugie miejsce należy do Szkoły Podstawowej nr 10, a trzecią lokatę zajęli uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 3. Zwycięzcy wygrali dla swojej klasy wycieczkę do Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza w Bóbrce. Dla wszystkich Uczestników czekała słodka czekoladowa niespodzianka, by dodatkowo przedłużyć działanie endorfin wywołanych zdrową rywalizacją.

Dziękujemy serdecznie wszystkim Uczniom oraz ich Opiekunom za niezapomnianą zabawę. Mamy nadzieję, że wspólne podążanie „Tropem Ignacego Łukasiewicza” rozbudzi zainteresowanie osobą zasłużonego Polaka oraz wiarę we własne siły i pielęgnowanie w sobie pasji.

Śladami polskiego wynalazcy, filantropa i patrioty mogliśmy podążać dzięki dofinansowaniu dla projektu „Oleum petroleum – Świet(l)na  przyszłość za sprawą Ignacego Łukasiewicza” z Fundacji PGNiG S.A. im. Ignacego Łukasiewicza w ramach PROGRAMU GRANTOWEGO „ROZGRZEWAMY POLSKIE SERCA”.