Roztańczony grudzień! – Zumba w Przystani Świętego Mikołaja w Dębicy

W miejscach tak czarownych, jak nasza Przystań Świętego Mikołaja nie ma miejsca na narzekania i wymówki. Czy brak śniegu za oknem oznacza brak okazji na przepyszną zabawę? Czy zima zawsze musi kojarzyć się z nieprzebytymi zaspami, lodem i mrozem? Oczywiście, że nie! W repertuarze naszych codziennych nastrojów kilku brakuje. Nie ma tu nudy, marudności i sceptycznej obojętności. Postanowiliśmy przekornie zmierzyć się z kolejnym stereotypem i przemianować grudzień na najbardziej roztańczony z miesięcy. W kalendarzu naszych spotkań przybyło kilka kolejnych – i to jak fantastycznych! Spotykamy się raz w tygodniu, by razem z naszą roześmianą i sympatyczną instruktorką, Maszą, tańczyć w rytm żywiołowej muzyki, całkowicie zaprzeczającej zimowej aurze. Bardzo często najlepsze rzeczy biorą się z improwizacji. Tak też powstała zumba, porywająca Dzieci do energicznego tańca w swobodnej atmosferze. Jej fenomen splata w sobie afirmację życia, umiłowanie uśmiechu i optymizm wraz z doskonałym treningiem, podczas którego trenujemy ciało oraz umysł. Rytmy salsy, flamenco i merengue, twista i mambo łączą się harmonijnie z utworami w ojczystym języku Dzieci, przynosząc poczucie radosnego odnalezienia i łagodząc tęsknotę – wszak odnalazły w Przystani Świętego Mikołaja własny bezpieczny port. Roztańczeni, rozmarzeni – podstawowe kroki taneczne przekuwamy w coraz bardziej skomplikowane sekwencje, sami zaskoczeni swą zwinnością. Trening czyni mistrza – w tańcu i w radości życia!

Zajęcia zumby w naszej Przystani Świętego Mikołaja stanowią coś znacznie więcej, niż tylko cudowną alternatywę spędzania wolnego czasu. Taniec łączy się z grami i zabawami, poprawiając kondycję oraz samopoczucie. Dzieci z Ukrainy spotykają się ze swoimi rówieśnikami, zapominając o onieśmieleniu czy nie tak dawnym poczuciu skrępowania i przekonaniu, iż wcale nie potrafią tańczyć, a koordynacja ruchowa i wyczucie rytmu są dla nich czymś nieosiągalnym. Pogodna, zawsze uśmiechnięta i pełna energii Mariia skutecznie rozprasza wszelkie wątpliwości i udowadnia Dzieciom, iż każde z nich jest znakomitym tancerzem – zręcznym, gibkim, odnajdującym w sobie nieuświadamiane pokłady energii i optymizmu, którego światłem pragnie dzielić się z innymi. Zumba jako forma zajęć ruchowych i umacniających więzi między uczestnikami ma jeszcze jeden „efekt uboczny” – Dzieci wychodzą z nich leciutkie – jak gdyby wytańczyły wszelkie swoje smutki i troski. Wiele z oczyma błyszczącymi zaskoczeniem i wdzięcznością przyznaje, iż nie spodziewało się, iż kiedykolwiek zatańczy przed innymi. Piękniejszej i bardziej poruszającej recenzji nie potrzeba, by opisać, jak skutecznym „lodołamaczem” jest wspólny taniec.

Dziękujemy najserdeczniej Fundacji Świętego Mikołaja za magię kosmopolitycznych rytmów, uwalniających Dzieci od kompleksów i ubarwiających ich codzienność magią roztańczonych spotkań. Jesteśmy pewni, że każdy, kto poznał dzięki Wam zumbę otrzymał jednocześnie bilet do niezwykłego królestwa tańca – niosącego w sobie wartości emocjonalne, estetyczne i symboliczne – jak przełamywanie tkwiących między nami i w nas barier.  

Projekt współfinansowany przez Fundację Świętego Mikołaja
w ramach programu Przystań św. Mikołaja.