„Rodzina w niej się miłość do Boga, Człowieka i Ojczyzny rozpoczyna” – zaproszenie do udziału w konkursie plastycznym

Dla rozwijania i umacniania przywiązania do kraju rodzinnego nie potrzeba wiele – wspólna celebracja świąt narodowych i religijnych, wycieczki, umożliwiające poznanie Małej Ojczyzny, kultywowanie pięknych tradycji i poznawanie ojczystej sztuki. Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Dębicy wraz ze Stowarzyszeniem im. Edmunda Bojanowskiego „Dobroć” serdecznie zapraszają wszystkie Przedszkolaki oraz Dzieci z klas I-III do udziału w konkursie plastycznym pt. „Rodzina w niej się miłość do Boga, Człowieka i Ojczyzny rozpoczyna”. Malcy chłoną otaczający ich świat całymi sobą, a do nas, dorosłych, należy rola tłumaczy rzeczywistości, wprowadzających dzieci w świat wartości i cierpliwych nauczycieli tego, co według nas najcenniejsze. W kształtowaniu przyszłych pokoleń – naszej przyszłości – nie możemy nie zwracać uwagi na naszą przeszłość. Wręcz przeciwnie – do nas należy wyposażenie Dzieci w wiedzę o własnych korzeniach, po pierwsze, by dać im fundament własnej tożsamości. Po drugie – by znając przeszłość swojej Ojczyzny, wiedziały, jak chlubną schedę otrzymują po swych przodkach. Przygotowanie pracy konkursowej z pewnością stanie się znakomitą okazją dla odzwierciedlenia miłości do Ojczyzny, zaszczepianej przez najbliższych, a także sportretowania źródła patriotyzmu, którym jest rodzina. Jesteśmy bardzo ciekawi, jak Uczestnicy zinterpretują temat konkursu. Zachęcamy do udziału!

Zadaniem przedszkolaków i uczniów klas nauczania początkowego jest przygotowanie pracy dowolną techniką – farbami, kredkami, pastelami czy wycinanek lub kolaży – ilustrującej ich zrozumienie tego, czym jest Ojczyzna, jacy są nasi bohaterowie narodowi i co im zawdzięczamy. W świetle przesłania konkursu niezmiernie ważna jawi się rodzina, będąca gniazdem, z którego w świat wyruszają przyszli dumni obywatele Polski, znający historię swojego kraju. Znaczące jest dla nas ukazanie tej relacji w pracach przez Dzieci.

Prace będziemy oceniać w dwóch kategoriach wiekowych:

  • I kategoria – dzieci z grup przedszkolnych;
  • II kategoria – uczniowie klas I-III szkoły podstawowej.

Na Wasze prace czekamy do 31 października 2023 r. w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Dębicy (na ul. Akademickiej 10).

Regulamin konkursu oraz Karta zgłoszenia dostępne tutaj – KLIK!

Patronat nad konkursem plastycznym pt. „Rodzina w niej się miłość do Boga, Człowieka i Ojczyzny rozpoczyna”, współorganizowany przez MiPBP w Dębicy wraz ze Stowarzyszeniem im. Edmunda Bojanowskiego „Dobroć” roztacza Zgromadzenie Sióstr Służebniczek Bogarodzicy Dziewicy Niepokalanie Poczętej.

Gorąco zachęcamy do udziału w konkursie, wierząc, że to jeden z małych kroków na drodze do wychowania świadomego, wdzięcznego swojej rodzinie oraz Ojczyźnie Polaka.