Przytul (p)się! Dzień Psa w Przystani Świętego Mikołaja w MiPBP w Dębicy

Żadna radość nie ma sobie równej euforycznej wdzięczności psiaka, witającego swojego właściciela, nawet po kilkunastu minutach rozłąki. Na widok opiekuna, piesek z zachwytem skacze, popiskuje, radośnie szczeka i entuzjastycznie merda ogonkiem, a niektórzy nawet uważają, że to właśnie w ogonie mieści się psi uśmiech. Jak jest naprawdę? Co można wyczytać z mowy ciała naszego najlepszego czworonożnego przyjaciela? Jak uszczęśliwić naszego lojalnego ulubieńca? Czym wynagrodzić naszym pieskom wielogodzinne oczekiwanie na nasz powrót? Jak bezpiecznie bawić się z naszymi najwierniejszymi przyjaciółmi, by nie zrobić im krzywdy? Odpowiedzi na te wszystkie pytanie znają już nasi Przyjaciele z bibliotecznej Przystani Świętego Mikołaja 3 lipca 2023 r. Razem z Psią Spółką celebrowaliśmy wyjątkowo uroczyście i rozkosznie zarazem jedno z najważniejszych świąt w kalendarzu każdego miłośnika zwierząt. Jakie to święto? Dzień Psa, który od 16 lat obchodzimy w Polsce. W Przystani Świętego Mikołaja 3 lipca 2023 r. gościliśmy urocze siostrzyczki – Nalę i Molly, które wraz z Panią Patrycją udowodniły nam, że do pełni szczęścia nie trzeba wiele. Dogoterapię połączyliśmy zręcznie z walorami arteterapeutycznymi i zapewne… Jak powiadają Anglicy – gdybyśmy mieli ogonki, merdalibyśmy nimi ze szczęścia.

W Przystani Świętego Mikołaja postanowiliśmy świętować wyjątkowy dzień najlepszych przyjaciół człowieka w sposób wyjątkowy. Nikt nie wytłumaczy nam lepiej, jak wsłuchiwać się w potrzeby naszego towarzysza, niż Pani Patrycja, która na co dzień zajmuje się dogoterapią. Lipiec kojarzy nam się z jagodami i czereśniami, beztroską zabawą i wyjazdami. No właśnie – te ostatnie są przyczyną, dla której 16 lat temu 1 lipca ustanowiono Dzień Psa, mający nam przypominać o tym, że zwierzak, mimo swej ujmującej aparycji, bynajmniej nie jest dużym pluszakiem, lecz jako pełnoprawny członek rodziny potrzebuje czasu, uwagi oraz czułości i cierpliwości. O tym wszystkim opowiadała nam Pani Patrycja wraz ze dwiema mądrymi siostrzyczkami – Nalą oraz Molly, suczkami rasy king charles cavalier spaniel. Podczas spotkania w Przystani Świętego Mikołaja, Dzieci uczyły się, jak należy opiekować się pieskiem oraz jak postępować ze zwierzakami, które napotykamy podczas spacerów czy w drodze do szkoły. Pani Patrycja uwrażliwiała Dzieci na to, jak delikatne są pieski i jak ubogacający jest czas z nimi spędzany. Podczas kynoterapii odkrywamy, że psiaki mają swą niepowtarzalną osobowość; podobnie jak my, mogą być zmęczone i tak jak my – uwielbiają przepyszną zabawę. A pyszności podczas spotkania nie brakowało, ponieważ Uczestnicy spotkania mieli okazję wraz z pieskami ćwiczyć cierpliwość, nagradzaną właśnie smakołykami. Zwłaszcza odkrywanie harmonii między emocjami psimi i ludzkimi sprawia, że Dzieci uczą się identyfikować swoje uczucia, przezwyciężać swoje obawy i jednocześnie wzmacniają umiejętności społeczne. Animaloterapię, do której zalicza się również dogoterapię, ceni się szczególnie za budowanie samoakceptacji oraz zaufania, a także za rozwijanie empatii. Patrząc na Dzieci i ich psich terapeutów, nie ulega wątpliwości, że trudno o lepszych lekarzy, niż Molly i Nala.

Podczas gdy jedna grupa spędzała czas z Panią Patrycją i pieskami, druga spędzała czas na równolegle toczących się zajęciach arteterapeutycznych, podczas których zagłębialiśmy się w ciekawostki psiego świata, a także… poznaliśmy podstawy origami, tworząc urocze sznaucery i zakładki narożne do książek o pieskach. Tych w naszej bibliotece nie brakuje, więc wykonane podczas zajęć zakładki bez wątpienia już zdają egzamin. Rozpoczęliśmy serią zaskakujących ciekawostek o pieskach, które – ułożone w serce – prócz słodkiej niespodzianki zawierały moc niesamowitych informacji na temat psów. Dzięki stopniowo odsłanianym kartom Dzieci poznawały kolejne stadia rozwoju psiaka, zdumiewały się, że szczenięta mają mleczaki, a pieski o dłuższych pyszczkach żyją dłużej. Zadziwiły ich rekordy psiego świata, a także pochodzenia ras. Jednak to zaledwie maleńka porcja wiedzy, którą zdobyliśmy i która stała się pretekstem do niekończących się rozmów. Te toczyły się wraz z próbą sił w sztuce składania papieru. Nasze zakładki uśmiechają się łagodnie, a sznaucerki najróżniejszego umaszczenia – duże i małe, przypominać będą nadzwyczajny Dzień Psa w Przystani Świętego Mikołaja.   

Dziękujemy serdecznie Pani Patrycji oraz Nali i Molly z Psiej Spółki za niezapomniany Dzień Psa. Jesteśmy pewni, że bezcenna wiedza oraz pozytywne emocje pozostają z Dziećmi na kolejne wakacyjne tygodnia, ubogacając kolekcję przepięknych wspomnień.

A Wy? Nie zdążyliście obdarować swojego puszystego towarzysza? Nic się nie martwcie. Międzynarodowy Dzień Psa już pod koniec sierpnia!  

Projekt współfinansowany przez Fundację Świętego Mikołaja w ramach programu Przystań św. Mikołaja.