Potworna radość? Tydzień Bibliotek z Filią nr 4

Czas mija niepostrzeżenie, zwłaszcza ten upływający na przyjemnościach. Jednak, gdy spędzamy go razem z Przyjaciółmi, wynagradza nas wspaniałymi, na zawsze zostającymi w głębi serc wspomnieniami. Jak wiele można zrobić w ciągu zaledwie siedmiu dni? Niebanalną i zaskakującą odpowiedź przynosi Tydzień Bibliotek. Co mieszczą te dwa słowa? 251 sympatycznych Przedszkolaków obecnych na 9 niesamowitych spotkaniach z książkami. Tydzień Bibliotek z Filią nr 4 zaowocował wieloma przyjaźniami, przeogromną radością i bezbrzeżnym zachwytem, rozpisanymi na wiele głosów. Dziękujemy serdecznie wszystkim Dzieciom oraz ich Wychowawcom. Jesteśmy wdzięczni Miejskiemu Przedszkolu nr 4, Pałacykowi Malucha, Ochronce Sióstr Służebniczek, Miejskiemu Przedszkolu nr 9 oraz Miejskiemu Przedszkolu nr 7. Jesteśmy wdzięczni za wspólny, rozjaśniony uśmiechem czas, podczas którego mogliśmy być zarówno gospodarzami, jak i Gośćmi. Doceniamy każdą chwilę w pełni wykorzystaną na to, co ważne.

Przechodnie, mijający naszą filię na ul. Cmentarnej z pewnością odwracali głowy, słysząc, że zazwyczaj cicha i spokojna placówka drży od dziecięcych głosików. Nasze świętowanie wraz z Najmłodszymi Czytelnikami rozpoczęliśmy 9 maja i codziennie, aż do 17 maja, konsekwentnie kontynuowaliśmy strategię wesołej zaczytanej zabawy. Święto bibliotek należy do najbardziej roześmianych i beztroskich świąt, pozwalających na łamanie sztywnej konwencji, kruszenie stereotypów oraz przezwyciężanie niewydolnych już schematów. Tydzień Bibliotek to ponadto tak uniwersalna forma promocji czytelnictwa, że kochają ją i Czytelnicy i Bibliotekarze. Łączy nas twórczy impet, ciekawość świata i wiara w potęgę książek, pozwalające na całkowite zapomnienie o świecie podczas wspólnych spotkań.

Zajęcia z najmłodszymi dębiczanami uświadamiają, że zamiłowanie i fascynacja książkami łączy się z otwartością na wrażenia oraz imponującym dojrzałością szacunkiem wobec słowa pisanego. Uczestnicy naszych spotkań to jednocześnie pełnoprawni partnerzy czytelniczej przygody, pozwalający dzięki swojej spontaniczności i entuzjazmowi na świeże, pozbawione jakiejkolwiek rezerwy spojrzenie na świat. Przedszkolaki przepadają za zagadkami i łamigłówkami. Nie wahają się podejmować żadnych wyzwań, nie obawiają się porażki, ponieważ tego słowa nie ma w słowniku śmiałego Czytelnika. Nasi uroczy Goście to urodzeni eksperymentatorzy, uwielbiający niesztampowe rozwiązania. A do tego, ich bibliofilskie skłonności popychają ich ku publikacjom nie tylko tradycyjnym. Szczególnie książeczki interaktywne wywierają na nich magnetyzujący wpływ, z którego nie potrzeba się wyzwalać ze względu na jego zbawienną moc. Razem sprawdzaliśmy, jak dobrze znamy bajki i czy osiągnęliśmy już mistrzostwo w rozpoznawaniu literek. Nagrodą za sprostanie tym zadaniom była oczywiście zabawa – zabawa książkami. Czy to możliwe? Jak najbardziej! Na naszych półkach czeka mnóstwo książeczek interaktywnych, których ruchome elementy domagają się kontaktu z Czytelnikiem. Zręczne paluszki mogą więc współtworzyć opowieść, rozsuwając u przesuwając, szukając i odnajdując, układać prześliczne,, przyciągające i cieszące oczy ilustracje. Na odważnych współautorów czeka również moc przeróżnych zadań.

Jeżeli znacie kreatywne Panie Bibliotekarki z Filii nr 4, wiecie doskonale, że ich domeną są zajęcia obfitujące w atrakcje, a czytanie nie polega jedynie na monotonnej lekturze. Absolutnie! Dlatego też książkową gwiazdą naszych spotkań z rezolutnymi Maluchami stała się odczytywana na zajęciach książeczka pt. „W twojej książce  jest potwór”. Ta publikacja buduje pozytywne skojarzenia z istotką często przedstawianą jako przerażającą. Nasz potwór to niebieski, wielkooki stworek z różowymi różkami. Nasz czytelniczy seans obfitował w przeróżne zadania, według sprecyzowanych poleceń. Wspólnie staraliśmy się przegonić małego potworka ze stronic książki: dmuchaliśmy, łaskotaliśmy go, przechylaliśmy książeczkę, wzywając do pomocy grawitację. Wprawdzie nasze wysiłki zwieńczył sukces, lecz wyobraźnia jest o wiele bardziej nieokiełznana niż potwory. Dlatego też, podejrzenie, iż  potworek znajduje się gdzieś na sali, skłonił nas do przywołania go z powrotem na stronice książki – najlepszego, naturalnego wręcz środowiska dla wszelkich istot, zrodzonych z bujnej wyobraźni. „W twojej książce  jest potwór” prócz mnóstwa śmiechu i budowania relacji opartej na współpracy, buduje również pozytywne skojarzenia z tak źle przedstawianym zazwyczaj potworem, a także stanowi przestrzeń idealną do symbolicznego uwięzienia wszelkich dziecięcych obaw.

Podczas naszych spotkań nie zabrakło także wydawnictw dedykowanych osobom z dysfunkcjami wzroku. Dzieci zobaczyły zatem – oczkami i paluszkami – publikacje napisane alfabetem Braille’a, współodczuwając z osobami sławo widzącymi i niewidomymi. To doświadczenie pomogło zbliżyć się Dzieciom do codzienności nieznanej im, a więc nieco przejmującej lękiem. Przedszkolaki, mające specjalne potrzeby, mogły w czasie naszych zajęć liczyć na wsparcie literackich maskotek, obecnych i służących wsparciem w Filii nr 4. Miś Paddingtona, różowy jednorożec, Reksio oraz Muminek wywiązywały się z powierzonego im zadania doskonale, do wtóru z resztą pluszowych reprezentantów baśniowych królestw.

Szczęśliwi czasu nie liczą, a brak wyrachowania owocuje cudownymi przeżyciami. Mamy nadzieję, że dla każdemu Przedszkolaowi, świętującemu Tydzień Bibliotek z Filią nr 4, książki stały się jeszcze bliższe, a sięgając po nie, pomyśli o naszych wspólnych zabawach. Raz jeszcze dziękujemy wszystkim Dzieciom oraz ich Wychowawcom za każdy moment, po brzegi wypełniony wyłącznie pozytywnymi przeżyciami.

Do zobaczenia!     

Tydzień Bibliotek realizowany jest w ramach zadania „Bibliotek@rz Bliżej NAS”„Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego”