Po doświadczenia i wiedzę – wyjazdy studyjne do Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Ł. Górnickiego GALERII KSIĄŻKI w Oświęcimiu oraz Biblioteki Kraków

Wyjazdy studyjne łączą w sobie spotkania z wyjątkowymi ludźmi w miejscach obdarzonych swoistym genius loci. Obfitujące w inspirujące rozmowy, podsuwające niezwykłe rozwiązania i udogodnienia, rozpalające iskry pomysłowości z pewnością przyćmiewają swą skutecznością niejedno szkolenie. 25 października 2023 r. Bibliotekarze z Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Dębicy oraz przedstawiciele bibliotek powiatu dębickiego mieli przyjemność gościć w dwóch instytucjach pod wieloma względami prekursorskimi, innowacyjnymi, a już niewątpliwie – miejscami ukochanymi przez Czytelników. Odwiedzone przez nas biblioteki: Miejską Bibliotekę Publiczną im. Ł. Górnickiego GALERIĘ KSIĄŻKI w Oświęcimiu oraz Bibliotekę Kraków, moglibyśmy opisywać poetyką superlatywów. Panująca w nich aura, fuzja zaskakujących ulepszeń i świetne zespoły, złożone z pasjonatów, kochających książki i kulturę, wyposażyły nas w olbrzymi ładunek pozytywnej energii. Podczas spotkania mieliśmy okazję do skonfrontowania doświadczeń, dzielenia się wiedzą oraz dobrymi praktykami, a także podsuwania sobie pomysłów i doskonalenia określonych modeli działania. Oczywiście, niekończące się i inspirujące rozmowy sprzyjają istnej eksplozji nowych koncepcji, a także umożliwiają zręczne ominięcie potencjalnych błędów, więc wracaliśmy z pragnieniem, by jak najszybciej rozpostrzeć skrzydła inspiracji i zrealizować pomysły, dotychczas znajdujące się w sferze wciąż odraczanych marzeń. Wyjazdy do bibliotek w Krakowie i Oświęcimiu odbyliśmy w ramach projektu „Bibliotek@(RZ) – Rozwijamy się dla Was!” – dofinansowanego w ramach programu „Partnerstwo dla książki 2023” Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Jednym z podstawowych zadań bibliotekarzy, które realizujemy z prawdziwą przyjemnością, jest dzielenie się wiedzą i udostępnianiem jej tym, którzy poszukują konkretnej wiedzy. A co wówczas, gdy potrzebujemy jej sami? Wtedy z pomocą przychodzą nam inni bibliotekarze, którzy podczas wizyt studyjnych wprowadzają nas do uniwersum własnych bibliotek. Podczas wizyt w Oświęcimiu i Krakowie odwiedziliśmy biblioteki, zachwycające w aspektach wykorzystanych innowacji i przyszłościowych rozwiązań dla Czytelników w każdym wieku. Biblioteki nie bez przyczyny zwykło się uznawać za tzw. „trzecie miejsce”tętniące życiem serce życia kulturalnego lokalnej społeczności, w którym nieprzerwanie rodzą się nowe pomysły i umacniane są więzi międzyludzkie. Miejska Biblioteka Publiczna im. Ł. Górnickiego GALERIA KSIĄŻKI w Oświęcimiu oraz Biblioteka Kraków śmiało stanowić mogą przykłady na to, że możliwe jest harmonijne połączenie podstawowej działalności bibliotek z w pełni nowoczesnym wyjściem naprzeciw potrzebom społeczeństwa.

W oświęcimskiej GALERII KSIĄŻKI podziwialiśmy strefę coworkingową, gdzie praca zdalna zyskuje zupełnie nowy wymiar, a także odwiedziliśmy biblioteczną księgarenkę, gdzie nabyć można publikacje, częstokroć z autografami autorów. Zafascynowani przyglądaliśmy się bookboxom, a także zachwycaliśmy się możliwości zlokalizowania określonej pozycji na regale samodzielnie – rozwiązanie wyśnione zwłaszcza dla tych, którym brak śmiałości. Nie pominęliśmy stanowiska dla miłośników klocków Lego i przepadliśmy w królestwie spełnionych marzeń wielbicieli świata wirtualnego, jakim jest tutejsza strefa Multimedi@, gdzie Czytelnicy bezpłatnie skorzystać mogą z imponująco szerokiej oferty filmowej, muzycznej oraz gier w doskonale zaaranżowanej przestrzeni. Latem Czytelnicy mogą rozgościć się na tarasie, rozkoszując się lekturą na świeżym powietrzu. Działalność Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Ł. Górnickiego GALERII KSIĄŻKI w Oświęcimiu wyróżnia się tak szczególnie, iż można o niej przeczytać bardzo obszerny artykuł w październikowym numerze  czasopisma BIBLIOTEKARZ.

W Bibliotece Kraków, będącej kompleksem 56 filii, Biblioteki Głównej oraz dwóch punktów bibliotecznych, z uwagą oraz podziwem słuchaliśmy o założeniach administracyjnych oraz przebogatej ofercie kulturalnej jednej z największych sieci bibliotek w Polsce. Nie sposób opisać jednym zdaniem złożoności oraz różnorodności działań podejmowanych przez tutejszych bibliotekarzy, budujących konsekwentnie nowy wzorzec instytucji inkluzywnej, gwarantującej powszechny dostęp do księgozbioru oraz oferty kulturalnej dla wszystkich użytkowników. W Bibliotece Kraków znajdą zaciszną przestrzeń zapaleni miłośnicy planszówek w każdym wieku, a w Salonie literackim odnajdą się bywalcy, pragnący wsłuchać się lub zabrać głos w konwersacjach z twórcami, wydawcami oraz księgarzami. Tutejsza biblioteka to również raj dla poliglotów, mogących śmiało wybierać z wciąż poszerzanej oferty wydawnictw obcojęzycznych w różnych językach. 

W obydwu bibliotekach spędziliśmy czas owocnie i każda z nich zaskakuje nas wielokierunkowością oraz dywersyfikacją podejmowanych działań, zaangażowaniem oraz stałym poszerzaniem oferty oraz dostosowywaniem jej do rozbudzanych pędem świata potrzeb Czytelników. Co zasługuje na szczególne podkreślenie, to fakt, iż nasi Gospodarze w sposób kompleksowy zapewniają dostęp do swojej oferty również osobom z potrzebami specjalnymi, zarówno pod względem infrastruktury, jak i sięganiem po w pełni nowoczesne udogodnienia – jak Czytaki dla osób niewidomych czy lupki i linijki. Obydwie biblioteki urzekają magnetycznym przyciąganiem do szerokiej oferty kulturalnej, obejmującej warsztaty, spotkania, szeroko pojętą promocję książki i czytelnictwa, angażując i zarazem inspirując lokalne społeczności. Nasze wspólne rozmowy obejmowały dzielenie się dobrymi praktykami, sukcesami oraz trudnościami i sposobami na ich przezwyciężenie, przy czym należy zaakcentować, że ewentualne przeciwności obejmują aspekty budżetowy oraz kwestię infrastruktury czy doposażenia stanowisk pracy.

Serdecznie dziękujemy Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Ł. Górnickiego GALERII KSIĄŻKI oraz Bibliotece Kraków za spędzony i w pełni wykorzystany czas. Nasze wspólne rozmowy podsycające pasję i wskazujące pragmatyczne rozwiązania z pewnością zaowocują w przyszłości.

„Bibliotek@(RZ) – Rozwijamy się dla Was!” – dofinansowany w ramach programu „Partnerstwo dla książki 2023” Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.