Plener plastyczno-fotograficzny w Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza

Jak w pełni wykorzystać sobotę? Najlepiej spakować się i wyjechać do miejsca, którego genius loci nieustannie podszeptuje pomysły niezliczonych kompozycji malarskich, rysunkowych czy fotograficznych. Oryginalność i inspirująca innowacyjność Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza w Bóbrce opiera się na harmonijnym splocie wartościowej i nieoczekiwanej wiedzy z wszechobecną tu atmosferą twórczego fermentu, elektryzującą wręcz od artystycznych impulsów. W sobotę 26 listopada utalentowana Młodzież z Polski i Ukrainy spędziła w Bóbrce dzień pełen intensywnej pracy, równoważonej radością współprzebywania w przestrzeni przyjaznej kreatywności, nauce nowych rzeczy i świeżości wrażeń.  Ponadprzeciętna wrażliwość, wyczulenie na szczegół i odnajdywanie wewnętrznego spokoju poprzez przetwarzanie bodźców w zewnątrz na dzieła sztuki sprawia, że nie istnieją ani miejsca, ani przedmioty mniej i bardziej godne uwiecznienia. Na przestrzeni kilku godzin powstawały fotografie, obrazy i rysunki, będące odzwierciedleniem tego, co zobaczyliśmy w Muzeum. Opiekę artystyczną nad Młodzieżą pełnił Kierownik Galerii Sztuki MOK w Dębicy, Pan Ryszard Kucab. Było fantastycznie, czego wyraz znajdziemy, podziwiając prace, powstałe tego dnia.

Patron Roku 2022, Ignacy Łukasiewicz, którego geniuszowi zawdzięczamy mnóstwo przełomowych wydarzeń – pierwszą operację przy lampie naftowej, pierwszą latarnię uliczną, pierwsze przedsiębiorstwo naftowe – zapewne nie przypuszczał, jak potoczą się losy jego epokowego wynalazku. Z dobrodziejstw odkryć „szejka z Galicji” korzystamy każdego dnia, a jako artyści – wykorzystujemy jego spuściznę w kilku sferach. W tej wysublimowanej – metaforycznej:czerpiemy pełnymi garściami z niezliczonych możliwości, jakie roztacza Muzeum w Bóbrce.Nasz pobyt w muzeum rozpoczęliśmy od zwiedzenia Pomnika Historii, odbywając swoistą podróż przez epoki pod okiem przewodnika, obradzonego niezrównanym talentem gawędziarskim i humorem. Pan Marek zapoznał nas z „Frankiem” i „Janiną” – XIX-wiecznymi szybami naftowymi, zabrał nas do wnętrza apteki i kuźni, gdzie słuchaliśmy historii opowiadanych przez hologramy. Malownicza sceneria listopadowego lasu, okalającego urządzenia wiertnicze, mieniąca się całą gamą barw. Zagłębiając się w biografię Łukasiewicza i poznając historię jego działalności, rzutującej przecież na dzieje świata, zbieraliśmy materiały do późniejszej pracy – a tych nie brakowało. Spacerując, młodzież wykonywała fotografie, zatrzymywała się przy bardziej intrygujących obiektach i w każdej chwili gromadziła w sobie inspiracje, które już niebawem znalazły wyraz na płótnach i papierze.

Ujmujące otwartością Muzeum w Bóbrce perfekcyjnie przygotowało się na nasz przyjazd. Życzliwość, pogodność i przychylność znajdowała wyraz na każdym kroku. Gościnny Zespół muzeum przygotował dla nas Salę Górniczą, której przestronność oraz wypełniające ją czyste światło wzmacniały twórczy pęd. Młodzi artyści, sięgając po różne media, rozpoczęli pracę, bez wahania sięgając po przyniesione ze zwiedzania tematy. Wielu Uczestników wybrało farby akrylowe, jednak powstawały także prace wykonane pastelami i ołówkiem oraz kredkami – każda odzwierciedlająca wrażliwość twórcy i kierunek jego zainteresowań, ale również śmiałość, ponieważ, wbrew pozorom, rysowanie, malowanie i fotografowanie wymagają niezwykłego skupienia oraz wysiłku, a także nieustannej czujności.

Kiedy nadszedł czas pożegnania – a ten zawsze przychodzi przedwcześnie – zachwycona Młodzież promieniała radością, płynącą ze spełnienia, jakie daje świadomość doskonale wykorzystanego czasu i spożytkowanej energii. Powstałe prace będzie można podziwiać podczas czekającej nas wystawy, na którą jeszcze Was zaprosimy, więc śledźcie uważnie informacje w naszych mediach.

Dziękujemy raz jeszcze opiekunowi artystycznemu grupyPanu Ryszardowi Kucabowi, Zespołowi Muzeum w Bóbrce oraz Młodzieży. Głęboko wierzymy, że migotliwe cenne doświadczenia oraz wspomnienia, przywiezione z pleneru okażą się cennymi dla młodych poszukiwaczy swojej artystycznej ścieżki.

Na niezapomniany plener Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowego im. Ignacego Łukasiewicza w Bóbrce mogliśmy wyruszyć dzięki działaniom w ramach projektu „Oleum petroleum – Świet(l)na przyszłość za sprawą Ignacego Łukasiewicza” z Fundacji PGNiG S.A. im. Ignacego Łukasiewicza w ramach PROGRAMU GRANTOWEGO „ROZGRZEWAMY POLSKIE SERCA”, za które gorąco dziękujemy.