„Piękny umysł nie ma wieku” – zajęcia w OWD „Senior+”

Wiedza, doświadczenia, mądrość i umiejętności należą do skarbów, którymi dzielą się z nami ważne i bliskie nam osoby. Z przyjemnością wsłuchujemy się w opowieści naszych dziadków i rodziców, podziwiając ich za wypracowany na przestrzeni lat dystans oraz będąc pod wrażeniem tego, jak wieloma przeżyciami obdarował ich los. Kolejne dekady odciskają się na nas w wielu aspektach, jednak świetną formę ciała, jak i umysłu można pielęgnować. Jak gimnastykować umysł, by na jesieni życia wciąż imponował sprawnością? W ramach Tygodnia Bibliotek w dniu 18 maja 2023 r. walory i sposoby na intelektualne pobudzenie zaprezentowały Panie Bibliotekarki z Filii nr 4 MiPBP w Dębicy podczas zajęć w OWD „Senior+”. Spotkanie aktywizujące obydwie półkule mózgu przepełniała radość, płynąca z dbania o siebie. Zajęciom przyświecało hasło „Piękny umysł nie ma wieku”, zawierające w sobie esencję naszej niezachwianej pewności – sfera intelektualna bardzo często nie ma nic wspólnego z wiekiem. Wspaniałe, przesycone życzliwością i zaangażowaniem spotkanie udowadnia jeszcze jedną bezcenną kwestię. Mianowicie, wspólny trening ma dodatkowe, jakże ważne efekty – umacnianie więzi z innymi, a także pogłębianie wiary we własne siły i możliwości. Z treningiem umysłu sprawy mają się tożsamo, jak z treningiem siłowym – wszystko opiera się na solidnym fundamencie naszego nastawienia (pozytywnego, rzecz jasna!) oraz tego, z kim trenujemy! Za wspólne ćwiczenia umysłu serdecznie dziękujemy Uczestnikom oraz Opiekunom z OWD „Senior+”!

Głęboko wierzymy w ideę ciągłego troskliwego dbania o sferę umysłu na równi z ciałem. Nie sposób dbać o jedną ze sfer, zaniedbując drugą. Co więcej, ćwiczenia wzmagające pamięć i koncentrację stanowią niesamowita zabawę i przysparzają trenującym mnóstwo frajdy! Czy to nie wspaniałe – móc uczyć się, dbać o siebie, a jako skutek „uboczny” uśmiechać się szeroko? Panie Bibliotekarki przygotowały kilka rodzajów ćwiczeń, nakierowanych na wzmocnienie pamięci i koncentracji. Na Uczestników czekała zatem seria łamigłówek, skłaniających do zanurkowania we własnej pamięci i stymulujących połączenia neuronowe w mózgu, niezmiernie ważne zwłaszcza w późniejszym wieku.

Z biegiem lat często zatracamy dziecięcą ciekawość świata, wstydzimy się pytać, skrępowani gorsetem przekonań, że dorosłemu nie wypada. Takie stłumienie naturalnego pędu ku poznawaniu otaczającego nas świata i uczeniu się sprawia, że umysł może zacząć się starzeć przedwcześnie. A tego nikt z nas nie chciałby, prawda? Jednak można temu zapobiec skutecznie i przyjemnie! Panie Bibliotekarki obejrzały wraz z Seniorami film, przedstawiający w przystępnej formie zestaw dziesięciu wskazówek, których wdrożenie w codzienność może zwiększyć koncentrację oraz umiejętność zapamiętywania aż o 80%. Niewiarygodne, lecz prawdziwe, a przez to kuszące, by natychmiast wypróbować chociaż część z przedstawionych sposobów. Uczestnicy zajęć nie omieszkali się podzielić z nami własnymi sposobami na zachowanie młodzieńczego umysłu. Wielu z nich jest wielkimi entuzjastami krzyżówek, miłośnikami szarad i zgadywanek, wielu także gra w szachy czy w brydża, a wszak gry wymuszają ogromny wysiłek intelektualny, usprawniając logiczne myślenie. Ze wzruszeniem także zobaczyliśmy twarze naszych Czytelników, chętnie i często odwiedzających biblioteki, co tylko podkreśla, jak wszechstronne jest zamiłowanie do literatury. 

Uczestnicy zajęć prędko rozprawili się z przygotowanymi dla nich łamigłówkami. Pamięć i koncentracja seniorów, a do tego entuzjazm i zaangażowanie sprawiły, że każde z wyzwań przebiegało płynnie, prowadząc nas ku bezbłędnym rozwiązaniem. Każde z ćwiczeń stanowiło również pretekst do rozmowy i wymiany doświadczeń czy spostrzeżeń.

Radośnie, pełni wdzięczności i podziwu, dziękujemy Uczestnikom oraz Opiekunom OWD „Senior+” za cudownie spędzony czas!

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury Program Partnerstwo dla książki