Paleta patriotów – wykład prof. nadzw. dr hab. Andrzeja Olejki pt. „Barwy polskiego września 1939 r.”

Jesień jako okres przejściowy, zwykło kojarzyć się kojarzony z regresem poprzedzonym nadzwyczajną obfitością plonów. Dla nas – Polaków – warstwa symboliczna września obejmuje całą paletę barw patriotyzmu – boleścią niepewności, męstwem graniczącym z szaleństwem, zaciekłością obrońców i heroizmem walki do ostatniej kropli krwi. Płomienny szkarłat bohaterstwa miesza się z purpurą dostojeństwa szlachetnej śmierci – życia złożonego w ofierze w służbie Ojczyźnie, złoto wierności własnemu krajowi rozświetla biel niewinności i niezasłużonych krzywd…

Te i wszystkie pozostałe niuanse kolorystyczne przybliży nam niekwestionowany autorytet w dziedzinie historii, ekspert w sferze historii wojskowości – Pan Andrzej Olejko – doktor habilitowany, profesor Uniwersytetu Rzeszowskiego podczas wykładu pt. „Barwy polskiego września 1939 r.”. Mamy przyjemność zaprosić wszystkich zainteresowanych na spotkanie z wybitnym znawcą problematyki lotniczej, które odbędzie się w przyszły piątek, 1 października, o godz. 11.00 w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Dębicy.

Pan Andrzej Olejko, urodzony 6 kwietnia w 1963 roku w Brzozowie, tradycje nauczycielskie wyniósł z domu rodzinnego. Podążając śladami rodziców, został nauczycielem historii w sanockich liceach: najpierw Liceum Medycznym, następnie w I LO, przeobrażając się z ucznia, w absolwenta, a następnie pedagoga, troszczącego się o rozbudzanie w młodym pokoleniu tak patriotyzmu, jak i pełnej czułości pielęgnacji swych korzeni. Obecnie jest wykładowcą historii na Uniwersytecie Rzeszowskim, pełniąc jednocześnie funkcję kierownika Zakładu Historii Wojskowości Instytutu Historii Uniwersytetu Rzeszowskiego. Wszechstronność i wielokierunkowość działań mających na celu popularyzację odsuniętych w niepamięć czy słabo prezentowanych sfer historii objawia się w jego dynamicznej działalności, prężnością znacznie wykraczającej poza ramy konwencjonalnie pojmowanej pracy historyka – osoby skrupulatnie przekopującej się przez archiwa, cichej i poprzestającej w cieplarnianych warunkach zbiorów. Wręcz przeciwnie, charyzma, swada oraz konsekwencja, podbudowane doskonałym i wciąż pogłębianym zasobami wiedzy pokierowały Pana Profesora ku licznym, cennym dla odbiorców współpracom z redakcjami historycznymi oraz owocną pracą nad docenianymi programami historycznymi emitowanymi przez TVP Szczecin, Lublin, Warszawę oraz Rzeszów. Dzięki pełnemu inwencji badaczowi ramówka miejskiej TV Sanok zyskała program pt. „Wyciągnięte z zapomnienia”. Kooperacja z mediami nie mogła ominąć rozgłośni radiowych, wiodąc pasjonata ku Radiu Bieszczady, na którego antenie przez dekadę od 2008 r. prowadził autorską audycję „Poszukiwacze zaginionej…”. Z kolei od 2009 r.  na falach „Polskiego Radia Rzeszów” ramię w ramię z red. Jerzym Pasierbem prowadzi cyklicznemu programy, pt. „Bitwy, Kampanie, Militaria”. Mieszkańcy ziem dębickich z pewnością pamiętają pełnego ekspresji narratora z inscenizacji Szarży Polskiej Kawalerii w Wojnie Polsko-Bolszewickiej, z września 2020 r.

Pan Profesor Olejko dzieli się swą wiedzą nie tylko w szkole, na uniwersytecie ani w eterze, ponieważ oszałamia ekspansją pisarską jako twórca niebywale płodny: autor, współautor, redaktor i współredaktor niezliczonych wręcz publikacji, artykułów i pozycji książkowych, mających na celu oświetlenie blaskiem poznania fakty pozostające z różnych przyczyn zasłoniętymi. W książce pt. „Ostatni lot Le Diable” Autor pochyla się nad sylwetką wirtuoza akrobatyki lotniczej, któremu podczas każdej z akcji, nawet tej ostatniej, towarzyszył ukochany kot. Adam Haber-Włyński, postać legenda, awiator-ikona, zostaje przywrócony w podsycającym głód wiedzy portrecie, rekapitulującym dotychczasowe domysły i tezy choćby na temat śmierci herosa. Z kolei „Gapa z zielonym wieńcem” stanowi zwieńczoną sukcesem próbę zgromadzenia rozproszonych, częstokroć wymagających rekonstrukcji faktów na temat lotniczej historii sił powietrznych, osnuta na głębokiej, a dla wielu enigmatycznej symbolice polsko-amerykańskiej 7. Eskadry Myśliwskiej im. Tadeusza Kościuszki. Profesorowi Olejce za pretekst do każdej kolejnej pracy służą szarzejące pustką plamy i niedopowiedzenia w jakże bogatej i zasługującej na najwyższy podziw historii anonimowych bohaterów, często niewygodnej, uwierającej ze względów politycznych. Gdyby nie wysiłek Pana Profesora, bezimiennymi pozostawaliby przecież bohaterowie „Szachownic nad okupowaną Europą”  czy „Wilka i Wilczka (…)”.

Odwołaliśmy się do kilku zaledwie publikacji Pana Profesora, którego gościć będziemy już za tydzień. Z serdecznym zaciekawieniem zapraszamy wszystkich miłośników historii na wspólne spotkanie z przeszłością, ponieważ, jak widać, pełna impetu działalność historyczna i popularyzowanie wiedzy imponuje niepospolitym spektrum.