#noswksiążce

Każdego roku 23 kwietnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Ten niezwykły dla nas, moli książkowych, dzień ma na celu promocję czytelnictwa i propagowanie ochrony własności intelektualnej za pomocą praw autorskich. Idea święta ma swój początek w Katalonii i sięga roku 1930. Data obchodów – 23 kwietnia – związana jest z rocznicą urodzin lub śmierci kilku wielkich pisarzy: Szekspira, Cervantesa, Druona, Nabokova. Tego dnia w Hiszpanii, każdy kupujący książkę dostawał w prezencie różę.  Wkrótce inicjatywa ta została szeroko rozpropagowana na świecie. Oficjalnie Światowy Dzień Książki ustanowiło UNESCO w 1995 roku.

Aby odpowiednio celebrować ten wyjątkowy dzień w roku setki instytucji kultury na całym świecie przygotowują specjalne wydarzenia. Biblioteki, szkoły, księgarnie prześcigają się w pomysłach, aby przyciągnąć wielbicieli książek.

W tym roku nie będzie to możliwe, ze względu na panującą epidemię. Lecz nie oznacza to wcale, że nie możemy świętować. Mamy dla Was, drodzy Czytelnicy propozycję jak uczcić Święto Książki, bez wychodzenia z domu.

Od kilku dni w miejscach publicznych widzimy ludzi w maskach ochronnych. Każdy stara się zakryć nos i usta, aby zmniejszyć ryzyko zachorowań. My, przebywając w domu, również możemy schować się w… książce. Zapraszamy Was do akcji #noswksiążce, zainicjowanej przez Wydawnictwo SQN, do której Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Dębicy dołącza z przyjemnością. Zapraszamy dzieci, młodzież i wszystkich sympatyków dobrej lektury – zróbcie sobie zdjęcie z książką i wstawcie je na swoich kontach w mediach społecznościowych. Zaproście do zabawy przyjaciół i znajomych. Koniecznie dodajcie do zdjęcia hasztag #noswksiążce, niech akcja się niesie!

Jak widzicie, my już zrobiliśmy sobie zdjęcia, z wybranymi lekturami. Trochę fantastyki, powieści oparte na faktach czy fascynujące biografie – to właśnie bibliotekarze czytają w wolnej chwili. Nasza Pani Dyrektor, preferuje opowieści o życiu wielkich wizjonerów tego świata, a młoda czytelniczka, która zgodziła się udostępnić swoją fotografię, młodzieżową literaturę z przesłaniem.

Światowy Dzień Książki. Świętujcie!