Nie wyrzucaj, wykorzystaj! – tworzymy własne książeczki sensoryczne w Przystani Świętego Mikołaja w Dębicy

Jak powstają książeczki o tylu obliczach, ile liczą stron? Jak zrobić i co można zrobić z książeczką? Czy pamiętnik może być zarazem nauczycielem? Jeżeli jeszcze nie znacie odpowiedzi na te pytania, spójrzcie, co działo się w naszej bibliotecznej Przystani Świętego Mikołaja w Dębicy 8 listopada 2023 r. Tego dnia spotkaliśmy się z naszymi Przyjaciółmi z Ukrainy, by w myśl idei „Nie wyrzucaj, wykorzystaj!” tworzyć niesamowite książeczki, pamiętniki oraz zakładki. Ich niezwykłość polega na tym, że wykonane ze skrawków papierów, tkanin, folijek, wstążeczek, ozdobione aplikacjami i cekinami cieszą oczy oraz jeden z najbardziej pierwotnych zmysłów – dotyk. Na co dzień rzadko myślimy o tym, jak ważna jest stymulacja dotykowa i nie zdajemy sobie sprawy z tego, że za jego pomocą poznajemy świat, uczymy się rozpoznawać niebezpieczeństwo, a jednocześnie to właśnie on pozwala nam nawiązywać i rozwijać relacje z innymi. Podczas eko-warsztatów Dzieci poznały koncepcję bookcyclingu oraz quiet-booków, własnoręcznie tworząc prześliczne, personalizowane pamiętniki i książeczki oraz zakładki, a także z dumą wcieliły się w role projektantów. Powstanie każdego ze skarbów poprzedził namysł nad ostateczną koncepcją, a finałem naszego spotkania było wspólne przeglądanie sensorycznych pamiętników i książeczek, będących kolorowym dowodem na to, że książeczki można dotykać, pocierać, głaskać, a także uczyć się z nimi różnych faktur, liczenia i wzbogacać słownictwo.

W naszej Przystani Świętego Mikołaja wiemy doskonale, że dotyk pełni kluczową rolę w rozwoju Dzieci. To właśnie ten zmysł ma wpływ na poczucie bezpieczeństwa, delikatną sferę emocji, wpływa na koncentrację, a także jest odpowiedzialny za funkcję ruchową. Dbałość o rozwój sensoryczny, doskonalenie małej motoryki oraz ćwiczenie spostrzegawczości połączyliśmy z rozbudzaniem ekoempatii i… kreatywności. Chociaż szczerze musimy przyznać, że inwencja jest ostatnim, czego brakuje naszym Podopiecznym. Tworzone przez nich książeczki i notatniki urzekały zróżnicowaniem, kontrastowością, złożonością pod względem faktur i kolorów. Niewątpliwie, powstające w dębickiej Przystani Świętego Mikołaja sensoryczne skarby mogłyby stanowić przykład doskonały, jak stworzyć książeczki sensoryczne. Wykorzystując resztki tkanin, papierów o różnej gramaturze i tekturek, błyszczących folii i pianek, Dzieci rozpoczęły prace od tworzenia okładek swoich pamiętników i książeczek. Wiele z nich powstało techniką wydzieranek, kolaży, piętrząc na sobie różne tekstury i rozbłyskując całą feerią wesołych barw. Większość okładek oznajmiało podpisami, kto jest właścicielem książeczki czy notatnika, oddając jednocześnie urok dziecięcego pragnienia posiadania czegoś wyłącznie dla siebie – czegoś wyjątkowego i mającego mieścić osobiste zapiski czy rysunki.

Niektórzy tłumacząc koncepcję quiet-booków odwołują się do spokojnej i bardzo angażującej dziecko zabawy, jaką zapewnia książeczka sensoryczna. Rzeczywiście – przygotowanie książeczki jest z pewnością czasochłonne, jednak wynagradzające wkład pracy satysfakcją z samodzielnie przygotowanego przedmiotu, dającego pozornie zbytecznym rzeczom nowe życie. Są też tacy, którzy książeczkom sensoryczym nadają nazwę „busy-book”, podkreślając jej angażującą rolę. Każda z tych nazw jest trafna, jednak nie wyczerpuje bogactwa możliwości, w jakie wyposaża. Zachwycone owocami swojej pracy Dzieci z dumą prezentowały swoje eko-książeczki i notatniczki oraz zakładki, planując już, co znajdzie się między przyklejonymi na poszczególnych stronach aplikacjami, obrazeczkami i przestrzennymi aplikacjami.

Każda z powstałych prac łączyła w sobie mnogość faktur i kolorów, wręcz zapraszając małe paluszki do badania struktur, w sensorycznej, kojącej zabawie. Każda też nosiła sygnaturę wrażliwości Autora, podkreślając, jak istotne jest spędzanie czasu razem.

Dziękujemy serdecznie Fundacji Świętego Mikołaja za cudowne chwile, owocujące powstaniem pięknych prac, ale i sowicie wynagradzane dziecięcą niepohamowaną radością. Jesteśmy pewni, że stroniczki powstałych książek zapewnią wyłącznie wspomnienia radosnych momentów.

Projekt współfinansowany przez Fundację Świętego Mikołaja
w ramach programu Przystań św. Mikołaja.