Nasi bohaterowie – z Przystani Świętego Mikołaja do centrum sportowo-rekreacyjnego oraz do kina

Letni deszcz sprawia, że tracisz humor? Niech słotne dni nie odbierają Ci nastroju! Spójrz, w naszej bibliotecznej Przystani Świętego Mikołaja traktujemy ulewne i wietrzne dni jako znakomite okazje do tego, by odnaleźć radość w dosyć nietypowych miejscach. Ochota na seans filmowy? A może szaleństwa do utraty tchu na czteropiętrowej trampolinie w centrum sportowo-rekreacyjnym? Kiedy aura nas nie rozpieszcza, rozpieszczajmy siebie sami, nie zadręczając tym, na co nie mamy wpływu. Dla nas… pogoda jest zawsze! W kolejne lipcowe dni wraz z Podopiecznymi naszej Przystani towarzyszyliśmy superbohaterom dzięki spektakularnym produkcjom kinowym, będącym w gruncie rzeczy opowieściami o dojrzewaniu, odkrywaniu swoich atutów i akceptowaniu tego, co balansuje na pograniczu waloru, lecz niekoniecznie stanowi wadę. 6 i 11 lipca 2023 r. obejrzeliśmy wspaniałe, rozbudzające wyobraźnię i zarazem – doskonałe dla dorastających widzów filmy: „Spider Man: poprzez uniwersum” oraz „Miraculous. Biedronka i Czarny Kot”. Zwieńczeniem naszych kinowych wypraw był 14 lipca – dzień spędzony na radosnej zabawie w zaprzyjaźnionym centrum rekreacyjno-sportowym. Adrien, Marinette oraz Miles pomagali nam w poszukiwaniu definicji bohatera, uczyli odpowiedzialności, odwagi i przyjaźni, a niezliczone atrakcje czteropoziomowego placu zabaw stanowiły swoiste przedłużenie filmowych uniwersów.

Wcale nie trzeba być koneserem kina, by docenić walory, jakimi potrafią nas obdarować twórcy filmowych produkcji. Filmoterapia, jako jedna z gałęzi arteterapii stanowi znakomite narzędzie, dzięki któremu odbiorca, zanurzając się w innej – w naszym przypadku superbohaterskiej – rzeczywistości, odbiera ją emocjonalnie, głębiej i intensywniej przeżywając wszystko to, co widzi na ekranie. Refleksyjność, czułość na obraz i współtowarzyszący mu dźwięk sprawiają, że seans kinowy przeobraża się w niecodzienne doświadczenie, kilkugodzinną wyprawę do świata, w którym postacie okazują się być niezwykle podobne do widza. Nieprzypadkowo na towarzyszy Dzieci wybraliśmy Milesa Moralesa (oraz mnóstwo innych wcieleń Spider-Mana) oraz Marinette i Adriena. Postaci, znane już przecież Dzieciom doskonale, nagle stały się im jeszcze bliższymi. Utożsamiając się z bohaterami tak, jak i one same, zmagającymi się z dylematami, zauroczeniami, konfliktami moralnymi, Dzieci otrzymują cenną lekcję na temat relatywności określonych osób i swego rodzaju wyswobodzenie z poczucia winy. Co więcej, przykład Biedronki i Czarnego Kota dobitnie pokazuje widzowi, że sprzymierzone przeciwieństwa mają w sobie potęgę do przezwyciężania zła i wspólnych zwycięstw, niezależnie od tego, jak dwoje istot różni się od siebie, ponieważ łączy ich wspólny cel. Z kolei z niesamowicie widowiskowej animacji od Sony, opowiadającej historię Milesa Moralesa, Dzieci wywiodły wyjaśnienie o tym, co właściwie stanowi o bohaterstwie, jaki jest fundament heroizmu i dlaczego umiejętność rezygnacji czy odmowy wcale nie oznacza tchórzostwa. Spoglądając na całą galerię przeróżnych Spider-Manów, Dzieci odkrywają również faktor wyjątkowości i zaczynają dostrzegać cechy właściwe tylko im, zaczynają odkrywać i doceniać własną nieprzeciętność.

Na czas seansów zostawiliśmy wszystkie codzienne rozterki daleko za sobą jak zbyteczny bagaż, po który już nie wrócimy. Na tym opiera się magia kina i potęga filmoterapii. Jej przedłużenie stanowiła wizyta w zaprzyjaźnionym centrum sportowo-rekreacyjnym 14 lipca 2023 r. Tutaj, w trampolinowym labiryncie Dzieci mogły w nieskończoność pędzić po czterech zjeżdżalniach, wiodących do basenów, wypełnionych cukierkowo kolorowymi piłeczkami, wspinać się – jak bohater jednego z właśnie obejrzanych filmów po spider-tower, a także skakać na trampolinach. Dla najmłodszych czekał urzekający kącik maluszka, pełen zabawek edukacyjnych, a także klocków, chętnie układanych także przez nieco starszych Uczestników wycieczki. Dzieci, nie tracąc ani sekundy, wspinały się zwinnie po wieżach, wykonywały wariacje przeróżnych akrobacji, a także ścigały się na torze przeszkód z gracją zawodowych sportowców.

Dziękujemy radośnie Fundacji Świętego Mikołaja za możliwość połączenia filmoterapii z terapią endorfinami, uwalnianych podczas beztroskiej, nieco szalonej, a z pewnością bohaterskiej zabawy. Dzięki zderzeniu odległych zdawałoby się dziedzin, Dzieci mogły odkryć w sobie bohatera – w naszych oczach pozostaną nimi na zawsze: bohaterami o promiennych uśmiechach.

Projekt współfinansowany przez Fundację Świętego Mikołaja w ramach programu Przystań św. Mikołaja.