Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”

1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” ustanowiony w 2011 roku przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej jako wyraz hołdu dla bohaterów antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia, którzy po II wojnie światowej przeciwstawili się narzuconej siłą władzy komunistycznej.
Data obchodów Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” nie jest przypadkowa – 1 marca 1951 roku w więzieniu na warszawskim Mokotowie po pokazowym procesie z polecenia władz komunistycznych strzałem w tył głowy zamordowano przywódców IV Zarządu Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” – płk. Łukasza Cieplińskiego i jego towarzyszy walki. Tworzyli oni ostatnie kierownictwo ogólnopolskiej konspiracji kontynuującej od 1945 r. dzieło Armii Krajowej. Ich ciała komuniści zakopali w nieznanym miejscu.
Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Dębicy  zachęca do korzystania z licznych i wartościowych publikacji (książkowych i czasopiśmienniczych) związanych z tematem „Żołnierzy Wyklętych”. 

Zapraszamy również uczniów klas 7-8 szkół podstawowych oraz uczniów szkół ponadpodstawowych do wzięcia udziału w Wojewódzkim Turnieju Poezji i Prozy „ZAWSZE WIERNI”. Zgłoszenia uczestników przyjmowane będą do 5 marca 2024 r.  Konkurs niezmiennie stanowi hołd dla wszystkich wiernych ideom wolności, honoru, życia zgodnego z najwyższymi wartościami i umiłowania Ojczyzny. Wpisuje się także w budowanie pamięci o żołnierzach niezłomnych. Jest także dla młodych ludzi okazją do konfrontowania umiejętności i prezentowania artystycznych talentów.
Regulamin konkursu i karta zgłoszenia.

Zachęcamy mieszkańców do udziału w tegorocznych obchodach Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, podczas których odsłonięty zostanie pomnik upamiętniający ppłk. Ludwika Marszałka oraz Żołnierzy Niezłomnych z ziemi dębickiej. Wydarzenie odbędzie się w niedzielę 3 marca 2024 roku.

Więcej informacji o uroczystościach TUTAJ.