Narodowe Czytanie 2023 „Nad Niemnem” z MiPBP w Dębicy

W tegorocznej edycji „Narodowego Czytania” przenieśliśmy się wprost do nadniemeńskiej arkadii, otulającej rozległością zielonych łąk i żyznych pól korczyńskie włości oraz skrywającej zaścianek. 5 października 2023 r. wraz z Miejską i Powiatową Biblioteką Publiczną w Dębicy, Miejskim Ośrodkiem Kultury w Dębicy oraz II Liceum Ogólnokształcącym im. ks. Jana Twardowskiego w Dębicy mieszkańcy naszego miasta mieli okazję podejrzeć czar dworskiego, lekko dekadenckiego życia oraz nostalgicznie zauroczyć się prostotą ziemiańskiej codzienności, w ciężką pracę wplatającą zachwyt naturą. Niezwykła inscenizacja, poddająca błyskotliwej interpretacji humorystyczne sceny, splatająca się z koncertami oraz poczęstunkiem odbyła się w malowniczej scenerii Parku Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” przy Domu Kultury i Kinie Śnieżka, oddając charakter powieści Elizy Orzeszkowej jako kunsztownej, pisanej językiem ezopowym epopei, której tłem i bohaterką jest niezmienna, szlachetna, miejscami sakralizowana natura. Mamy nadzieję, że tegoroczny spektakl na zawsze przełamie tkwiącą w wielu nas sztubacką przekorę do sięgania po pozycje kanoniczne. Siłę oddziaływania interpretacji wybranych fragmentów, w której powaga splata się z rozczulającymi urokami powszedniości, wydumane problemy z euforycznym upojeniem światem, a całość przeszywa pamięć wydarzeń styczniowych, potęgowała finezja gry aktorskiej zaproszonych gości oraz grup artystycznych, malowniczość przygotowanej scenografii, tło muzyczne i… rozkosze stołu. Dziękujemy wszystkim, dzięki którym mogliśmy odbyć literacko-muzyczną podróż! Do zobaczenia już za rok!

Zapoczątkowana w 2012 r. ogólnopolska inicjatywa kulturalna – „Narodowe Czytanie” – z roku na rok jednoczy coraz więcej Polaków, niezależnie od tego, w jakim miejsca świata znajdują się. Biorąc pod uwagę niepodważalne walory estetyczne oraz niesione przez klejnoty polskiej literatury wartości nie powinno dziwić, jak prędko coroczne spotkania przy arcydziełach wrosły w naszą kulturę. W czwartek, 5 października 2023 r., dokładnie w południe Park Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” przy Domu Kultury i Kinie Śnieżka przeistoczył się w teatr pod gołym niebem. Inscenizację fragmentów „Nad Niemnem” obejrzeliśmy w wykonaniu zaproszonych gości oraz młodzieży z grupy artystycznej SAFO i grupy teatralnej TALIA. Dynamikę wydarzeń scenicznych, a także świetną grę aktorską podkreślała sielsko-dworska scenografia, mająca za zadanie jedynie sugerować publiczności, dokąd właśnie się przenosimy. Czy się udało? Ależ tak! Publiczność w każdym wieku z zainteresowaniem śledziła wydarzenia, rozgrywające się na scenie, zaaranżowanej w parku, śmiejąc się i nagradzając aktorów zasłużonymi oklaskami. Wystarczy spojrzeć na powieść Orzeszkowej, by wiedzieć, że wyłowienie z niej najbardziej znaczących momentów, najlepiej odzwierciedlających przesłanie utworu oraz ducha epoki nie należy do zadań łatwych. Jednak reżyserki spektaklu i opiekunki grup artystycznych – Pani Katarzyna Lamberska-Kot oraz Pani Dominika Migoń-Madura sprostały wyzwaniu perfekcyjnie, z wirtuozerią wyławiając najwymowniejsze i zarazem niepozbawione humoru sceny, idealnie charakteryzujące wiele z przebogatej galerii postaci, stworzonych przez Orzeszkową.

Koniec przedstawienia oznaczał czas dla miłośników muzyki. Tym razem na melomanów czekała prawdziwa uczta. Pan Jakub Czapla, bez pamięci kochający muzykę pasjonat, zaprezentował publiczności instrument wręcz ikoniczny – cymbały. Przeplatając grę z opowieściami o historii instrumentu oraz charakterystyką przywoływanych utworów, multiinstrumentalista nakreślał wyrazisty pejzaż muzyczny naszego regionu oraz naszej Ojczyzny. Z kolei Pan Grzegorz Gawle, akordeonista, podtrzymując ton muzycznego uniesienia, zaprosił publiczność do zabawy godnej szczęśliwych chwil u Bohatyrowiczów.

Zwieńczenie naszego radosnego spotkania z okazji wspólnej lektury „Nad Niemnem” stanowiła uczta przy stole pełnym przysmaków inspirowanych staropolskim gospodarstwem. Wśród przygotowanych smakołyków nie zabrakło akcentów regionalnych, takich, jak proziaki oraz sernik. Adaptacji towarzyszyło pieczętowanie egzemplarzy „Nad Niemnem” pamiątkową pieczęcią, fotografie z autorką w fotobudce, również z epokowymi rekwizytami, a do zestawu pamiątek można było dołączyć przypinkę oraz zakładkę, która przyda się każdemu molowi książkowemu.

Raz jeszcze dziękujemy wszystkim, którym zawdzięczamy niezapomnianą edycję „Narodowego Czytania”. Jesteśmy pewni, że każdy z nas nosi już w sobie zupełnie inne, ubogacone wzruszeniem oraz radością wspólnego spotkania wyobrażenie „Nad Niemnem”, a do dotychczasowych skojarzeń dołączyło poczucie wyjątkowości. Dziękujemy wszystkim, którzy w przygotowania włożyli całe serca, pełnię pasji oraz czas – naszym Partnerom, Artystom oraz Publiczności.