Najlepsze z możliwych – Pożegnanie Lata w Dębickiej Strefie Kultury w Funduszami Europejskimi

W końcu nadszedł… Dzień, który jeszcze do wczoraj najchętniej wykreślilibyśmy z kalendarzy – ostatni dzień wakacji. Czy tęsknimy? Oczywiście! Jednak w tej melancholijnej tęsknocie nie ma ani cienia rozczarowania. Za nami wspaniałe dziesięć tygodni, rozpoczęte w Dębickiej Strefie Kultury z Funduszami Europejskimi i tutaj zakończone. Z nami nawet rozstanie z najsłoneczniejszą z pór roku mieni się całą gamą pozytywnych emocji. 31 sierpnia 2023 r. mieszkańcy Dębicy i okolic spotkali się na miejskim rynku, by w iście festiwalowym uniesieniu uczcić czas letniego odpoczynku. Pierwszorzędną zabawę w polsko-ukraińskim gronie rozpoczęliśmy wraz z wybiciem 17.00, by trwała aż do późnej nocy. Magia wakacji polega na tym, że na przestrzeni dwóch miesięcy kondensują się niezliczone przeżycia, nowe wrażenia, wyjazdy i domatorskie przyjemności. Pożegnanie lata kumuluje w sobie ów czar, rozbłyskując plejadą fantastycznych atrakcji, w których bogactwie każdy, niezależnie od wieku i upodobań, znajdzie coś dla siebie. W ostatni dzień wakacji śpiewaliśmy tańcząc, zajadaliśmy się wakacyjnymi smakołykami, zdumienie z powodu końca lata osładzając lodami i watą cukrową. Na wirujących pod gołym niebem wśród serpentyn, piany i baniek mydlanych spadła ulewa… cukierków! Wymalowane dziecięce buzie zdobiły szerokie uśmiechy, odbijające się w uśmiechach rodziców, szczęśliwych radością swoich pociech. Dziękujemy serdecznie wszystkim, którzy przyjęli nasze zaproszenie na Pożegnanie Lata w Dębickiej Strefie Kultury z Funduszami Europejskimi, pewni, że lato tak serdecznie pożegnane, długo będzie nosić się z decyzją realnego odejścia.

Miłośnikom wspaniałej zabawy na świeżym powietrzu przybyłym na Pożegnanie Lata w Dębickiej Strefie Kultury z Funduszami Europejskimi rozstania z pewnością nie będą się kojarzyć z czymś ostatecznym. Uczestników podniebnej zabawy powitali: Starosta Powiatu Dębickiego, Pan Piotr Chęciek, Burmistrz Miasta Dębica, Pan Mariusz Szewczyk oraz  Dyrektor MiPBP w Dębicy, Pani Monika Rojek-Kałek. Ich życzenia cudownej zabawy miały ziścić się już za kilka chwil. Radosne, żywiołowe, dźwięczne śmiechem i głośnymi wiwatami ku czci wakacji chwile uprzyjemniały niezliczone atrakcje. Na miejskim rynku jedna atrakcja wiodła Gości ku drugiej przez wielobarwną amfiladę zabaw. Muszla koncertowa należała do Kinder Sida oraz Animatorki Madzi, duetu porywającego zarówno do tańca, jak i mnóstwa kapitalnych zabaw. Dokoła na dmuchańcach skakały i zjeżdżały rozbawione Dzieci, by wkrótce pędzić do fotobudki dla uwiecznienia niepowtarzalnych chwil. Energetyzujący taniec połączył się harmonijnie z programem edukacyjno-animacyjnym. Dla najmłodszych nie zabrakło konkurencji, w których mierzyły swoja zręczność, spostrzegawczość, a także niezwykle cenną umiejętność pracy w zespole, a wszystko spięte klamrą zasad zdrowej rywalizacji. Jednak wyzwania nie ominęły także starszych – rodzice także zaangażowali się w przygotowane dla nich zadania, by wesprzeć swoje pociechy na drodze do zwycięstwa. Młodzież cierpliwie czekała na zmierzch, by w atmosferze tajemnicy tańczyć aż do późnej nocy, podziwiając widowisko przygotowane przez Kinder Sida.

W zakątku przygotowanym przez Panie Bibliotekarki z MiPBP w Dębicy Dzieci i Młodzież rozwiązywały przygotowane dla nich łamigłówki. Rezolutni śmiałkowie z niewiarygodną prędkością wręcz popisowo radzili sobie z każdym zadaniem, niezrażone przeszkodami, piętrzącymi się na drodze do rozwiązań. Tym samym, poświadczyli swoje kosmopolityczne obycie, godne każdemu młodemu Europejczykowi, świadomemu swej tożsamości, świetnie orientującemu się w świecie. Na starszych czekały labirynty, krzyżówki, wykreślanki, w których musiały wykazać się swą wiedzą, na młodszych – tematyczne kolorowanki. Pomyślne rozwiązanie nagradzane było darmowym kuponem na smakołyki. Vouchery można było również zdobyć podczas tanecznych szaleństw, by następnie zatracać sięw słodyczy waty cukrowej, lodów, gasząc pragnienie granitą, a głód zwolenników wytrawnych pyszności nasycały hot-dogi.

Wakacyjne odprężenie w atmosferze życzliwości i wzajemnego poszanowania znalazło wyraz nie tylko w beztroskim korzystaniu z uroków pożegnalnego spotkania. W takich momentach ośmielamy się sięgać po więcej i hedonistycznie czerpać z urody chwili pełnymi garściami bez skrępowania. Dzieci tańczyły i dokazywały, a Rodzice chętnie dołączali do każdej z zabaw. Rynek rozbrzmiewał gwarem setek głosów, stając się sceną dla spotkań przyjaźni już ugruntowanych i tych dopiero zawiązanych.

W formule letniego festiwalu znalazła się również przestrzeń na wiedzę dotyczącą Funduszy Europejskich. Rzetelne i inspirujące informacje na temat oferowanych przez nie możliwości były dostępne dla każdego zainteresowanego, pragnącego zdobyć lub pogłębić zasoby wiedzy na temat inwestycji i zrealizowanych już projektów. Na stoisku informacyjnym zapoznawano się więc z wszelkimi korzyściami, płynącymi z przynależności do Wspólnoty Europejskiej, przemierzenia ścieżek rozwoju, a także poznania mechanizmów działania programów wsparcia.

Mamy nadzieję, że nasze wspólne Pożegnanie Lata w Dębickiej Strefie Kultury w Funduszami Europejskimi, oficjalnie zamykające sezon letnich przyjemności przyniósł Wam co najmniej tyle frajdy, ile nam, a symboliczne przejście do realności pełnej obowiązków stanie się choć trochę znośniejsze. Wierzymy, że wszystkie wakacyjne wspomnienia będą Waszymi talizmanami na nadchodzące tygodnie, przywołującymi na twarz uśmiechy tej nieokreślonej radości, która bierze się właśnie z wspomnień najczarowniejszych chwil.  

Dyskoteka dla Młodzieży na pożegnanie lata w ramach dofinansowania w Konkursie „Funduszami Europejskimi wokół nas”

Pożegnanie Lata realizujemy w ramach dofinansowania w Konkursie „Fundusze Europejskie wokół nas”, zorganizowanego w ramach projektu „Wsparcie procesu wdrażania RPO WP poprzez działania o charakterze informacyjno-promocyjnym, edukacyjnym i integracyjnym w ramach środków REACT-EU”, realizowanego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020.

#dofe #dniotwartefunduszyeuropejskich #EUinmyregion, #Europawmoimregionie, #funduszeeuropejskie #funduszeeuropejskiedlapodkarpacia #fep #FEP