„Moralność pani Dulskiej” – lekturą Narodowego Czytania 2021

„Moralność pani Dulskiej” autorstwa Gabrieli Zapolskiej lekturą dziesiątego Narodowego Czytania. Z tej okazji prezydent Andrzej Duda zachęcił wszystkich do wspólnego czytania.
W liście inaugurującym jubileuszową odsłonę  akcji Narodowe Czytanie prezydent napisał:

„To wyjątkowy utwór, który piętnuje obłudę i zakłamanie. Odnajdujemy w nim komizm i gorzką ironię, mistrzowskie odmalowanie postaci i wyczucie języka, ale przede wszystkim uniwersalne przesłanie moralne, które w imię uczciwości i sprawiedliwości każe potępiać zło. Sztuka Zapolskiej wzbogaciła literaturę polską o ważną refleksję społeczną. Pojęcie »dulszczyzna« weszło na trwałe do języka potocznego”.

Jedno z najważniejszych dzieł Gabrieli Zapolskiej powstało w ciągu kilkunastu dni na przełomie października i listopada 1906 roku. Autorka napisała je na zlecenie Teatru Miejskiego we Lwowie. Książkowe wydanie ukazało się w 1907 roku. Na przestrzeni lat utwór wystawiany był na wielu scenach teatralnych i doczekał się kilku ekranizacji. „Moralność pani Dulskiej” to tragifarsa ukazująca ludzką głupotę, pazerność, skąpstwo oraz obłudę i zakłamanie wypaczające stosunki społeczne. W sztuce śledzimy perypetie mieszczańskiej rodziny Dulskich.

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W 2020 roku tematem Narodowego Czytania była „Balladyna”  Juliusza Słowackiego, w której również udział wzięła Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Dębicy.

Jak w poprzednich latach, dębicka Biblioteka bierze udział w tej ogólnopolskiej akcji, zapraszając do wspólnego czytania mieszkańców. W naszych zbiorach znajdziecie Państwo „Moralność pani Dulskiej” autorstwa Gabrieli Zapolskiej.

Zapraszamy do lektury!