Miejsce stworzone dla młodych Europejczyków. Wycieczka do Podkarpackiego Centrum Nauki „Łukasiewicz” dla zwycięzców w Europejskiej Grze Terenowej

Gdy 4 października 2023 r. do rywalizacji stanęły pięcioosobowe drużyny złożone z Uczniów dębickich szkół, wiedzieliśmy, że przed nami zacięta i wyrównana walka. Emocje szły w parze z imponującą wiedzą, zręcznością oraz umiejętnością współpracy. Młodzi Europejczycy nie wahają się zadawać pytań i stale pogłębiać swoją wiedzę. Świat stoi dla nich otworem, czekając na rezolutnych, pełnych pasji ludzi, świadomych siebie i z determinacją dążących do celu. Dlatego właśnie  stawką w Europejskiej Grze Terenowej, zorganizowanej w Dębickiej Strefie Kultury z Funduszami Europejskimi ustanowiliśmy wyjazd do Centrum Nauki „Łukasiewicz”. Zwycięzcy – Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 3 w Dębicy – spędzili w innowacyjnym naukowym kompleksie piątek 20 października, przemierzając z zafascynowaniem i głodem wiedzy kolejne piętra, na których znajdowały się doskonale przygotowane różnotematyczne ekspozycje. Czy szerokie spektrum tematów naukowych wystaw oraz ponad dwieście eksponatów zaspokoiło apetyt na wiedzę Uczniów z Trójki? Czy trzy kondygnacje do zwiedzania to wystarczająca przestrzeń, by nasycić głód wiedzy? Domyślamy się, że tak naprawdę czas spędzony w PCN dopiero rozpalił pasję i podsycił jej płomień, spełniając zarazem marzenie młodych Europejczyków o miejscu awangardowym, sprzyjającym rozwojowi ich nieokiełznanej wyobraźni i rozbudzaniu młodzieńczych fascynacji. Urzeczenie, zaskoczenie, całkowicie przepłoszony sceptycyzm i upór badaczy, a przy tym mnóstwo śmiechu i dobrej zabawy – tak mijał zwycięzcom wyczekiwany piątek, dzień rozkoszowania się nietypową, a w pełni zasłużoną nagrodą wprost z Dębickiej Strefy Kultury z Funduszami Europejskimi.

Mówi się, że młodość ma swoje prawa. Oczywiście – młodzieńcza chęć odkrywania i cieszenia się własnymi odkryciami, gotowość do podejmowania wyzwań i chłonność umysłu potrzebują stymulacji. Młodzież uwielbia poznawać świat, a to – o ile forma nie jest odgórnie narzucona – może być znakomitą przygodą. W Dębickiej Strefie Kultury z Funduszami Europejskimi doskonale wiemy, jak istotna dla młodego pokolenia jest możliwość samorealizacji i nauki. Czasami na własnych błędach – innym razem poprzez metody dosyć niesztampowe, a tym samym, mocno angażujące młodych. Uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 3 mieli znakomitą okazję do tego, by na jeden dzień przeobrazić się w roześmianych, ale i uważnych odkrywców.

Podkarpackie Centrum Nauki „Łukasiewicz” to przestrzeń, w której można bez znużenia przechodzić z wystawy na wystawę, odkrywając i zgłębiając wiedzę o świecie, a do tego utwierdzić się w przekonaniu, że nauki ścisłe wcale nie muszą powodować odruchów obronnych. Wręcz przeciwnie – w PCN nauka zyskuje nowy wymiar. Tutejsze wystawy, opierające sią na modelu dedukcyjnym, wyposażone zostały w liczne stanowiska interaktywne angażujące młodego odbiorcę  i skłaniające do kolejnych niesamowitych odkryć.

Uczniowie z Trójki przechodzili przez kolejne ekspozycje, uporządkowane tematycznie. Wystawa pt. „Lotnictwo” obrazuje rozwój marzenia wpisanego w ludzką naturę – o dołączeniu do ptaków, spełnionego wprawdzie, lecz nieukończonego i wciąż doskonalonego. W kolejnej z ekspozycji zatytułowanej „Życie”, Uczniowie podziwiali cud własnej fizjologii: mechanizmy rządzące percepcją, skomplikowany świat zmysłów, funkcjonowanie poszczególnych układów anatomicznych, sekrety psychosomatyki… Dalej, czekała ich wystawa pt. „Przyroda”, zdumiewająca swym rozmachem i złożonością, a niepozbawiona waloru rozbudzania ekoempatii. 

Dziękujemy serdecznie Uczniom Szkoły Podstawowej nr 3 w Dębicy oraz ich Opiekunom zarówno za udział w Europejskiej Grze Terenowej, jak i wyprawę do świata nauki. Mamy nadzieję, że multisensoryczna wyprawa do świata nauki stanie się źródłem wielu niezapomnianych wrażeń, jak również impulsem do dalszego konsekwentnego rozwijania swoich pasji. Do wyrazów wdzięczności dokładamy raz jeszcze serdecznie gratulacje!

Wyjazd do Podkarpackiego Centrum Nauki „Łukasiewicz” z „Dębickiej Strefy Kultury z Funduszami Europejskimi” był możliwy dzięki dofinansowaniu z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020.

#dofe #dniotwartefunduszyeuropejskich #EUinmyregion, #Europawmoimregionie, #funduszeeuropejskie #funduszeeuropejskiedlapodkarpacia #fep #FEP