Maskaradę czas zacząć! Karnawałowe szaleństwa w Przystani Świętego Mikołaja w Dębicy

Wtorek, 13 lutego 2024 r. przekornie uśmiechnął się do przesądów, zapewniając fantastyczny, stubarwny atrakcjami dzień dla nas i Dzieci z naszej bibliotecznej Przystani. Karnawałowe szaleństwa spowiły dębicką Przystań Świętego Mikołaja feerią barw, porywając Dzieci do parady-maskarady! Podobno weneckie maski powstały po to, by mieszkańcy miasta mogli wspólnie świętować bez sztucznych podziałów. W naszej Przystani granice nie istnieją, jednak nie ujmuje to ekscytacji, towarzyszącej perspektywie ukrycia się za finezyjną maską, tyleż piękniejszą, że przygotowaną własnoręcznie. Prześliczne maski, misternie zdobione z wielką cierpliwością przez Dzieci, pozwoliły młodym twórcom wcielić się w majestatyczne smoki, legendarne i baśniowe istoty, a także postacie inspirowane klasyczną komedią dell’arte. Stworzone podczas warsztatów atrybuty karnawałowego balu miały po pierwsze przybliżyć Dzieciom tradycje, kultywowane i rozwijane na całym świecie. Po drugie – wprowadzić w nastrój beztroskiego świętowania ostatnich dni karnawału. Popołudniem, 13 lutego 2024 r., całkowicie zatraciliśmy się w żywiołowej zabawie pod przewodnictwem duetu doskonałego – Kinder Sida i Animatorki Madzi. Jak wyglądał staropolski karnawał? Dokąd pędzono karocami w zimowe bezśnieżne wieczory, pod warstwami futer, skrywających niesamowite kostiumy? Czym jest Mardi Gras i czy rzeczywiście naleśniki mogą być lepsze od pączków? I najważniejsze – zabawa do utraty tchu pośród baniek mydlanych, serpentyn i przekornie kolorowej śnieżycy confetti – tak właśnie wyglądał karnawał w Przystani Świętego Mikołaja w Dębicy. Gdybyśmy mieli sportretować te chwile – mieniłyby się wszystkimi kolorami tęczy i blaskiem szczęścia, jaśniejącego w oczach Dzieci z Polski i Ukrainy.

Któż z nas nie chciałby choć przez chwilę być kimś innym? Choć wielu z nas nie wypowie tego na głos, uwielbiamy wcielać się w przeróżne role, a karnawał to okazja idealna, by przebierać w… kostiumach, przebraniach oraz pozytywnych emocjach! Karnawał, rządzący się własnymi prawami, pozwalający cieszyć się przywilejem nieskrępowanej beztroski i radości pasuje idealnie do enklawy dla marzycieli. Dlatego nie oparliśmy się pokusie dołączenia do parad, maskarad i balów, odbywających się na całym świecie. Rozpoczęliśmy od własnoręcznego przygotowania masek 13 lutego 2024 r. „Maskaradę czas zacząć!” – tak brzmiało hasło warsztatów artystycznych, podczas których Dzieci tworzyły fantazyjne maski – szykowne, zdobione, inspirowane baśniami oraz tradycjami z całego świata. Zanim jednak rozpoczęliśmy proces twórczy, Dzieci stanęły w obliczu wyzwania, jakim był zagadkowy turniej. Odpowiadając na pytania, poznawały jednocześnie zwyczaje, panujące na całym świecie – począwszy od słowiańskiego kręgu kulturowego, poprzez Zachodnią Europę, aż do Skandynawii i obu Ameryk, a także Azji, gdzie właśnie rozpoczął się hucznie Rok Smoka. Ten sprytny sposób umożliwił wpleść wątek edukacyjny, a jednocześnie stymulację zawsze głodnej wyobraźni. Efekt? Możemy podziwiać na zadziwiających inwencją maskach, zakrywających twarzyczki Dzieci. Jak więc poznać, że to nasi Podopieczni? Po błyszczących spełnieniem i ekscytacją oraz dumą oczkach.

Późne wtorkowe popołudnie przetańczyliśmy, bawiąc się pod przewodnictwem duetu, znającego doskonale upodobania miłośników tańca i śpiewu – Kinder Sida oraz Animatorki Madzi. Para niedoścignionych w swej charyzmie oraz pomysłowości optymistów porwała Dzieci do zabawy – mariażu spontanicznej radości, szaleństw na parkiecie, głośnego śpiewu oraz niezliczonych konkurencji, testujących zręczność, refleks, a także – najistotniejsze – umiejętność pracy w grupie i honorowanie zasad zdrowej rywalizacji. Wielbiciele choreograficznych popisów, miłośnicy rytmicznej muzyki, pasjonaci nietuzinkowych spotkań, a nawet ci nieco bardziej introwertyczni balowicze uśmiechali się zgodnie pod konstelacjami mydlanych baniek, łapali obfite opady confetti, owijali się w piruetach serpentynami. Z zarumienionymi buziami tańczyli do wtóru ulubionych, dedykowanych Dzieciom przebojów, zapominając o powszedniości.

W euforycznych nastrojach ślemy śpiewne podziękowania dla Fundacji Świętego Mikołaja, dzięki której wsparciu i zaufaniu mogliśmy naładować się energią wiary oraz życzliwości na kolejne tygodnie. Jesteśmy pewni, że czarodziejskość karnawałowych szaleństw nasze Dzieci zabiorą ze sobą na przedwiosenne tygodnie oczekiwania na rozkwit królowej pór roku. Dziękujemy!


Projekt współfinansowany przez Fundację Świętego Mikołaja
w ramach programu Przystań św. Mikołaja.