Mała książka – Wielki człowiek. Zaproszenie do czytelniczej przygody

Jak w pędzącym szaleńczo świecie wyczarować niezwykłą chwilę, w której czas się zatrzymuje, a my jesteśmy gdzieś w odległej krainie wyłącznie z tymi, których kochamy? Czytając. Wspólne zagłębianie się w historię ma wymiar intymny, wyciszający i niebywale cenny w kwestii kształtowania charakteru, wrażliwości estetycznej i etycznej. Wielu z nas, nawet jeżeli nie potrafi przywołać z pamięci tytułu pierwszej, czytanej Wam przez Rodziców książki, z pewnością wciąż pamięta aurę niesamowitości i bliskości, towarzyszącą wspólnemu rytuałowi. Dziś chcielibyśmy się z Wami podzielić wspaniałą wiadomością. Nasza biblioteka dołącza do fantastycznej inicjatywy Instytutu Książki „Mała książka – wielki człowiek” – programu, mającego na celu zachęcić Rodziców do odwiedzin bibliotek wraz z Pociechami, by wspólnie rozkoszować się magią literatury, która przecież dopiero podczas czytania się rozpoczyna. Po tym pierwszym kroku następują wspólne rozmowy, inspirowane książką, pytania i snucie kolejnych, własnych opowieści. Więc nie wahajcie się! Serdecznie zapraszamy wszystkich polskich i ukraińskich Przedszkolaków oraz ich Rodziców do rozpoczęcia wspólnej przygody, w której nagrodą jest ożywiona wyobraźnia oraz… wyprawka.

„Mała książka – wielki człowiek” to jedna z inicjatyw pokazujących, jak olbrzymi walor formacyjny ma świadome budowanie nawyków od najmłodszych lat. Familijne wizyty w bibliotece mają szanse stać się doskonałym rytuałem, wdrażającym dziecko do czytania, ale również pełnowartościowego uczestnictwa w życiu kulturalnym. Projekt skierowany jest do każdego molika książkowego w wieku przedszkolnym, który, zapisując się do biblioteki i pożyczając książeczki, otrzymuje w nagrodę naklejki za każdą swoją wizytę.

Drogi Rodzicu, jeżeli wychowujesz ciekawego świata Przedszkolaka, odwiedź nas i powiedz, że chcielibyście przystąpić do projektu. Jesteśmy przekonani, że bardzo prędko wspólne odwiedziny i poszukiwania w księgozbiorze przerodzą się w rodzinne wyprawy, zwieńczone wspólnym czytaniem w przytulnej atmosferze Waszych domów. Na samym początku naszej drogi, prócz książeczek wypożyczonych z biblioteki, otrzymacie Wyprawkę Czytelniczą, zawierającą „Pierwsze czytanki dla…” – Wasze zaproszenie do świata wspólnego zaczytania. Otrzymacie także kartę z polami, czekającymi na naklejki. Te z dzieci, które wykażą się wytrwałością i konsekwencją, uzbierawszy dziesięć naklejek zostaną nagrodzone imiennym dyplomem, a swoją kartę naturalnie mogą zachować na pamiątkę przemiłej drogi do czytelniczej pasji i bezcennego czasu spędzonego z ukochanymi Rodzicami, pierwszymi nauczycielami i przewodnikami po świecie.

Zorganizowana przez Instytut Książki Kampania społeczna „Mała książka – wielki człowiek” udowadnia, że czytanie to rozwijająca przyjemność, dzięki której chwile Rodziców i Dzieci przynależą wyłącznie do nich, przeobrażając się w magiczny czas, podczas którego dzielą się tym, co piękne. Wierzymy, że dołączając do programu, rozpoczniecie zaskakującą Was wielokrotnie wyprawę do świata wspólnie poznawanych tajemnic, nauki tego, co cenne – a więc wartości, którymi warto się kierować w życiu. Przede wszystkim jednak, spędzicie czas wyłącznie z sobą, doceniając oderwanie się od rzeczywistości.