„Ludzie, ludzie, cuda w tej budzie…” – zaproszenie na spotkanie autorskie z Panią Haliną Niziołek

Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Dębicy oraz I Liceum Ogólnokształcące im. króla Władysława Jagiełły w Dębicy ma zaszczyt zaprosić na spotkanie autorskie z Panią Haliną Niziołek, które odbędzie się w środę, 29  listopada 2023 r. o godz. 17.00 w budynku Biblioteki Głównej na ul. Akademickiej 10 oraz w sobotę, 2 grudnia 2023 r. o godz. 11.00 w auli I Liceum Ogólnokształcącym z udziałem gościa specjalnego Pana prof. Janusza Mroczki – Honorowego Obywatela Miasta Dębicy oraz recenzenta publikacji. Podczas spotkania Autorka przedstawi nam swą drugą publikację zatytułowaną „Ludzie, ludzie, cuda w tej budzie…”.  Opowieści rodzą się z ziarna pytań i tęsknoty. Pragnienie, by otrzymać odpowiedź na nurtujące nas pytania nad wyraz często splata się z potrzebą utrwalenia przeszłości i spotkania z drugim człowiekiem – upostaciowaniem minionych czasów oraz odbiorcą w tu i teraz. Stąd nasze instynktowne dążenie do wsłuchania się w snutą przez kogoś historię. Gdy trafimy na taką, której szczerość i osobisty wymiar połyskuje nostalgią i emanuje ciepłem serdeczności, pragniemy pozostać w jej substancji jak najdłużej. Swobodny, wrażeniowy, migotliwy i zapraszający Czytelnika do erudycyjnej gry styl Pani Haliny Niziołek zjednał sobie wielu zwolenników już pięć lat temu. Wówczas ukazała się pierwsza książka Autorki pt. „Pola zielone, wciąż widzę je…”, stanowiąca wyraz niezgody na informacyjną próżnię, napotykaną zawsze, gdy padało pytanie o rodzinne strony. Dziś, w kolejnej publikacji pióra Pani Haliny otrzymujemy znakomitą biografię zbiorową – kilku generacji, wychowujących się, wychowywanych, spotykających się i jednoczących w gmachu I Liceum Ogólnokształcącego im. króla Władysława Jagiełły w Dębicy. Serdecznie zapraszamy!

„Ludzie, ludzie, cuda w tej budzie…” stanowi znakomity przykład narracji potoczystej, wspomnieniowej, budującej tożsamość. Jako pozycja wpisująca się w kulturę relacjonowania przeszłości staje się zarazem skarbcem naszej lokalnej historii, w której chaos odzwierciedlający kluczenie w labiryntach przeszłości i subiektywizm oraz selektywność z konieczności dopełniają i rozbudowują głosy odbiorców. Pani Halina, pisząc, z depozytu własnej pamięci wysnuwa kolejne nici, tkając przed nami obraz dekad minionych – lecz wszak wciąż obecnych, utrwalonych słowem i wręczanych nam. Monograficzne ujęcie zdaje się tracić swój monumentalny wymiar dzięki powziętej stylistyce – plastyczności, rytmie fraz, opisowości przeplatanej anegdotami i żartami.

Pani Halina z lekkością i zarazem prostotą udowadnia, że depozyt osobistych wspomnień może stać się repozytorium kultury, z którego możemy czerpać, budując własną tożsamość. Historia tocząca się na kartach najnowszej publikacji Autorki należy do tych z rodzaju osadzonych głęboko w nas samych, konstytuujących nasze osobowości, pragnących być wysłuchanymi i zapamiętamy, co wzmaga ich wymiar emocjonalny i wartość świadectwa czasów – nostalgicznych i bezcennych. 

W imieniu Autorki oraz własnym zachęcamy do przybycia na spotkanie!