Las tylko dla mnie? – „Las w słoiku” – warsztaty artystyczno-botaniczne w Przystani Świętego Mikołaja w Dębicy

Czysty dziecięcy zachwyt nad pięknem przyrody i szczere zainteresowanie naturą z biegiem lat przynoszą coraz większy szacunek i podziw wobec niej. Młodzi Artyści z dębickiej Przystani Świętego Mikołaja doskonale wiedzą, że naszymi największymi sojusznikami i dobroczyńcami są właśnie rośliny. Nam, entuzjastom leśnych kąpieli i zabaw pod gołym niebem nie trzeba przypominać o tym, jak cenna jest życiodajna, zbawcza zieleń. Nic więc dziwnego, że zapragnęliśmy mieć zaciszny mikroświat wyłącznie dla siebie. Czy będąc dzieckiem można stać się właścicielem i jednocześnie opiekunem lasu? W naszej Przystani staramy się spełniać każde, nawet te pozornie nieziszczalne życzenia, dlatego 29 listopada 2023 r. zaprosiliśmy naszych Przyjaciół na niesamowite warsztaty, podczas których powstawały lasy w słoiku. Każde z Dzieci stworzyło swoje własne maleńkie królestwo zieleni, radujące oczy, uśmierzające troski i jednocześnie rozbudzające świadomość ekologiczną oraz uczące odpowiedzialności. W małych architektów zieleni wcieliliśmy się pod przewodnictwem niezastąpionych Instruktorek z Mini Brain Academy. Fantastyczne Angelika i Marysia po raz kolejny zaprosiły nas w baśniową podróż, w trakcie której poznawaliśmy warstwy geosfery i uczyliśmy się, czym jest fotosynteza. Artystyczno-botaniczne warsztaty doskonaliły cierpliwość, delikatność i uważność Dzieci, wydając się wypadkową między japońskimi koncepcjami: shinrin-yoku, bonsai i filozofią zen. Przejęte Dzieci w skupieniu tworzyły własne mikroświaty, a gdy ukończyły osobiste lasy, dały się porwać Angelice i Marysi do szalonych, pełnych śmiechu zabaw, wieńczących nasze spotkanie.

Korespondencja między naturą i sztuką jawi się czymś zupełnie oczywistym. To tutaj szukamy natchnienia i wytchnienia, tu odnajdujemy moc inspiracji, a w obydwu światach znajdujemy ucieczkę od powszedniości. Angelika i Marysia z Mini Brain Academy przeobraziły naszą Przystań w przestrzeń, w której trening fantazji łączy się z treningiem uważności i zmysłów. Dzieci miały okazję badać i poznawać rozmaite struktury oraz faktury, chłonąc cenną wiedzę z zakresu pielęgnacji roślin, stwarzania im dogodnych warunków do rozwoju, a także samych procesów życiowych roślinek, którymi wkrótce miały się zaopiekować. Wprowadzone w tematykę warsztatów przez Angelikę, w rekreacyjnej formie chłonęły informację na temat każdego z komponentów ich własnego lasu. Cierpliwe i jednocześnie przystępne wyjaśnienia Instruktorek umożliwiły zrozumienie, do czego służy keramzyt, czym charakteryzuje się węgiel aktywny i dlaczego tak zgubny jest pośpiech.

Zachwycone Dzieci komponowały swoje mikroświaty z naturalnych materiałów, których różnorodność złożyła się na harmonijną miniaturową biosferę, cieszącą oczy i jednocześnie napawających dumą małych twórców. Wszak nieczęsto zdarza się, iż możemy cieszyć się przywilejem architektów zieleni. Banalny z pozoru słoik przeobraził się w maleńkie terrarium dla roślinek – gruboszy, zamiokulkasów, rozchodników… Każdy z lasów wyróżniał się kompozycją kolorystyczną warstw, a także ich kształtem, choć zdawałoby się, że każdy powinien być taki sam – przecież mieliśmy do dyspozycji te same materiały. Olśniewająca różnorodność pozwoliła Dzieciom zrozumieć wyjątkowość ich oraz samej natury, uzmysłowiła, że mimo różnic tak samo zachwycamy się przyroda i tak samo właśnie naturze zawdzięczamy życie.

Ukończenie lasów w słoikach w gruncie rzeczy oznacza tak naprawdę dopiero początek. Od momentu powstania każdego z nich na Twórcy spoczywa obowiązek troszczenia się o odpowiednie nawodnienie roślinek, które odwdzięczą się swym zewnętrznym pięknem oraz czystszym powietrzem.

Dziękujemy radośnie Fundacji Świętego Mikołaja za podarowania Dzieciom z Ukrainy pewności, iż każde z nich może roztaczać opiekę nad stworzonym przez siebie światem – symbolem nieskończonych możliwości, czułości i odpowiedzialności za otaczający nas świat. Serdeczne podziękowania składamy Pasjonatkom z Mini Brain Academy, których pozytywna energia, wiedza oraz głębokie zrozumienie dziecięcych marzeń tym razem przybrały kształt wyjątkowych leśnych królestw – od tej pory towarzyszących naszym małym Przyjaciołom. 

Projekt współfinansowany przez Fundację Świętego Mikołaja
w ramach programu Przystań św. Mikołaja.