Ku nowoczesności! Wyjazd studyjny do Miejskiej Biblioteki Publicznej SCK w Mielcu

Są prawie rówieśniczkami… sygnaturę na akcie założenia tej nieco młodszej położono w marcu 1948 r., tej starszej – zaledwie kilka miesięcy wcześniej, w październiku 1947 r. Tak, biblioteki w Dębicy i Mielcu mają ze sobą wiele wspólnego, a ich równolegle rozwijające się opowieści poznawaliśmy 24 listopada 2024 r., podczas naszego kolejnego wyjazdu studyjnego. Historia bibliotek jest zwierciadłem historii czytelników i miast, tutaj splatają się ścieżki miłośników literatury i kultury. XXI wiek przynosi wiedzę oczywistą: biblioteki to coś znacznie więcej niż księgozbiory i to właśnie jest w nich najpiękniejsze. W przepięknym, uznawanym za architektoniczną wizytówkę miasta trzykondygnacyjnym gmachu Miejskiej Publicznej Biblioteki SCK w Mielcu podziwialiśmy rezultat wysokich aspiracji nowoczesnego ośrodka kultury. Czas wypełniały nam ożywione i zarazem ożywcze rozmowy, wymiana doświadczeń i dobrych praktyk, a także niebanalnych propozycji ubogacających ofertę instytucji. Wspólnie zastanawialiśmy się, jak urozmaicić wszelkie biblioteczne wydarzenia, by zaprezentować nasze mikroświaty od najlepszej strony, dzieliliśmy się anegdotami, wymienialiśmy pomysłami i… marzeniami! Śniąc na jawie tworzyliśmy biblioteki przyszłości, choć pełen pasji i inicjatywy zespół mieleckich Bibliotekarzy udowadnia, że realizację nieprawdopodobnych pomysłów poprzedza właśnie pozornie nieziszczalny pomysł. Wyjazd do Miejskiej Bibliotece Publicznej SCK w Mielcu odbył się w ramach „Bibliotek@(RZ) – Rozwijamy się dla Was!” – dofinansowanego w ramach programu „Partnerstwo dla książki 2023” Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Co sprawia, że biblioteka, niczym magnes przyciąga kolejne pokolenia Czytelników? Naturalnie, choćbyśmy tego bardzo pragnęli – nie są to jedynie książki. Punkt ciężkości został przesunięty na interesującą, niekiedy intrygującą, a już z pewnością ubogacającą codzienność ofertę, spajającą literaturę ze sztuką, wiodąc lokalną społeczność do pełnoprawnego uczestnictwa i współtworzenia kultury. Mielecka biblioteka stanowi niewątpliwie miejsce, w którym wsłuchać się możemy w dialog nowoczesności z odwiecznym głodem wiedzy i opowieści oraz rozmowę wszelkich dziedzin sztuki z literaturą. Zresztą, tę harmonię wyczuwa się jeszcze przed przekroczeniem progu modernistycznego budynku, okolonego zielenią.

Podczas wyjazdu dowiedzieliśmy się, że aktualnie tutejsza sieć biblioteczna obejmuje 12 agend, świetnie skomunikowanych i wzajemnie dopełniających się. Estetyka i funkcjonalność wnętrz, których walorem jest iście skandynawska prostota, sprawiają, że każdemu użytkownikowi mieleckiej biblioteki towarzyszy poczucie harmonii. Wzmaga je rozporoszone światło, wpadające do wnętrze przez wewnętrzne przeszklenia i świetliki, nadając jednocześnie pobytowi w bibliotece wrażenie swoistej intymności i wyciszenia. Zwiedzając wszystkie pomieszczenia mieleckiej biblioteki, zwracaliśmy uwagę na rozplanowanie budynku. Szczególnie zainteresował nas kontrastujący z resztą wnętrz tzw. salonik artystyczny, a także zauroczył kącik dla dzieci, przestrzeń dla szukających niezależności nastolatków i mediateka. Z pewnością nadzwyczajnym miejscem są e-czytelnie, z których wyjść można na taras widokowy. Jednak tą częścią, która zaspokoi tęsknotę za Pięknem, jednocześnie nakreślając paralelę między literaturą a innymi dziedzinami sztuki i umożliwiającą poznanie wielu twórców jest przestrzeń wystawiennicza. W Galerii Miejskiej Biblioteki Publicznej SCK w Mielcu zobaczymy prace lokalnych artystów, tworzących z wykorzystaniem najróżniejszych mediów i zarazem sięgających po najróżnorodniejsze tematy.

Z Miejskiej Biblioteki Publicznej SCK w Mielcu wychodziliśmy zainspirowani, pełni energii i nowych pomysłów. Podziw dla niezwykle szerokiej i zróżnicowanej oferty kulturalnej łączył się z zachwytem nad księgozbiorem oraz innowacyjnymi rozwiązaniami, udogodnieniami dla Czytelników w każdym wieku i z różnymi potrzebami. Kompleksowość, profesjonalizm i ujmująca życzliwość wraz z pragnieniem ciągłego rozwoju zaimponowały nam i uskrzydliły do kolejnych działań – z Wami, nasi Czytelnicy!

Serdecznie dziękujemy Miejskiej Bibliotece Publicznej SCK w Mielcu za wspaniale spędzony czas, pobudzające kreatywność rozmowy i mnóstwo praktycznych wskazówek, które z pewnością wykorzystamy w nieodległej przyszłości.

„Bibliotek@(RZ) – Rozwijamy się dla Was!” – dofinansowany w ramach programu „Partnerstwo dla książki 2023” Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.