Komunikat – Zmiana godziny pracy przed Wielkanocą

Powoli zbliżają się najważniejsze dla nas święta. Zapowiadana przez nieśmiało zawiązujące się na nagich gałęziach pąki, rozkwitające krokusy, przebiśniegi i fiołki oraz coraz głośniejszy melodyjny ptasi świergot, Wielkanoc stanowi czas radosnego oczekiwania. Niebawem celebrować będziemy święta, emanujące aurą szczęścia, a zarazem naznaczone kontemplacyjną nadzieją na wieczne odrodzenie. Nasze myśli uciekają ku pielęgnowanym przez pokolenia rodzinnym tradycjom, a czas mija na przygotowaniach do spotkań w gronie Najbliższych.
Drodzy Czytelnicy, chcielibyśmy poinformować, że w związku z nadchodzącą Wielkanocą, zmienią się godziny pracy MiPBP w Dębicy. W Wielki Czwartek (14 kwietnia) nasze placówki czynne będą do godz. 16.00. W Wielki Piątek (15 kwietnia) Biblioteka Główna wraz z filią nr 4 będą czynne do godz. 14.00; W dniach 14 i 15 kwietnia Filia nr 1,2,3 wyjątkowo będą nieczynne. W Wielką Sobotę (16 kwietnia) wszystkie nasze placówki pozostaną nieczynne.

Wielkanoc nieodmiennie kojarzy się z przebudzeniem zieleni, przepychem wiosennej bujności i przełamaniem zimowego regresu, stapiając w sobie misterium życia i śmierci. Czas wiosennego przełomu przypomina o dychotomii naszego kruchego trwania w świecie doczesnym, szczęśliwie, otwierającego się na Nieśmiertelność. Obfitość kwiatów i ptasi śpiew cieszą również jako wzniosła ilustracja domykającego się i na nowo rozpoczynającego odwiecznego cyklu śmierci i odrodzenia. To zarazem wyjątkowy czas, który możemy spędzić w niespiesznej świątecznej atmosferze z Rodziną i Bliskimi, poświęcając im pełnię uwagi i troski. Pomimo iż wiele z wielkanocnych rytuałów pogrążyło się już w niepamięci, nie wyobrażamy sobie Wielkanocy bez oznaczających zwycięstwo nad śmiercią pisanek, cukrowego baranka, ucieleśniającego łagodność ofiary i zajączka, symbolizującego wiosenną dynamikę i witalność. Z pogodnym uśmiechem komponujemy nasze koszyczki, wypełniając je symbolami prostoty życia, gościnności, dostatku i zmartwychwstania, wierząc w nadejście nowego ładu i uczestnicząc w obrzędach, powiązanych z żywiołami wody oraz ognia, a także będącymi tryumfalnym hołdem wobec Nieśmiertelności.

Drodzy Czytelnicy, przepraszamy za niedogodności i równocześnie głęboko wierzymy, że nadchodząca Wielkanoc będzie dla nas wszystkich porą wypełnioną nadzieją i uskrzydlającą wiarą w przyszłość, a spędzony w rodzinnej atmosferze, kojący czas pozostawi Wam wyjątkowe wspomnienia.