Kolorowo-słodki Dzień Dziecka 2023 z pierwszakami ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Dębicy

Są w kalendarzu dni słodkie jak cukierki, a Dzień Dziecka bezsprzecznie do nich należy. To jedna z tych rozkosznych okazji, w które możemy naszych milusińskich rozpieszczać jeszcze mocniej, niż na co dzień. Słodkie niespodzianki, znikające w oka mgnieniu i książkowe podarunki, pozostające z nami na dużo dłużej, a także najcenniejsze – wielokolorowe miłe wspomnienia, do których wracać będziemy w słotne dni, pozostały z naszymi wyjątkowymi Gośćmi po wspólnie spędzonym Dniu Dziecka. Nie zastanawialiśmy się długo, jak uprzyjemnić święto wszystkich Dzieci pierwszakom ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Dębicy. Wiedzieliśmy, jak sprawić, by w oczach rezolutnych Uczniów zalśniły iskierki radości, ekscytacji i zaciekawienia. Mamy sprawdzony przepis na koktajl endorfin, a jego bazą jest połączenie wiedzy z zabawą i przyjemnością odkrywania. Dzień Dziecka 2023 z pierwszakami z „Trójki” minął nam… kosmicznie prędko i kosmicznie cudownie. Tak, ponieważ wśród zabaw, kreatywnych wyzwań oraz gier ruchowych nie zabrakło również znamienitej postaci, Patrona Roku 2023 – Mikołaja Kopernika. Bo choć nam do doskonałej zabawy nie potrzeba przewrotu kopernikańskiego, w końcu i autor „O obrotach ciał niebieskich” był niegdyś ciekawym świata chłopcem, prawda?

Poranek rozpoczęliśmy od spotkania w Bibliolandii, miejscu, które nasi najmłodsi Czytelnicy uwielbiają od pierwszego wejrzenia, a z pewnych źródeł wiemy, że i Rodzice za nim przepadają. Tutaj na pierwszoklasistów z SP nr 3 czekała moc nadzwyczajnych wrażeń. Panie Bibliotekarki przygotowały cały pakiet emocjonujących doświadczeń, objawiających przed młodymi odbiorcami mechanizmy, rządzące kosmosem. Rok Mikołaja Kopernika to idealny pretekst do tego, by skierować uwagę na nieprzebrane tajemnice wszechświata. Pierwszaki jednogłośnie odpowiedziały na pytanie, czym zasłynął genialny astronom i co zawdzięcza mu ludzkość. Teoria heliocentryczna przenicowała dotychczasowe spojrzenie człowieka na siebie i rzeczywistość, ale na czym właściwie ona polega i jak taki model kosmologiczny przedstawić dziecku? Mamy swoje sposoby i na Dzieci czekał cały szereg absorbujących eksperymentów. Z atrybutami takimi, jak: globus, latarka, balonik i zagadkowa granatowa tablica, wyprawiliśmy się w kosmiczny lot, dzięki któremu, poznaliśmy konsekwencję wędrówki Ziemi wokół Słońca, dowiedzieliśmy się, jak działa rakieta i odbyliśmy daleki rejs po Układzie Słonecznym, ucząc się wszystkich planet, a także podziwiając różnorodność ciał niebieskich. Następnie Dzieci obejrzały film o najodważniejszym, posłusznym i uroczym piesku – Łajce. Z kolei po projekcji filmu, na Dzieci czekała niesamowicie zaskakująca lektura książeczki, jakiej jeszcze nie miały okazji poznać. Bo czy książki, które pozwalają nam połaskotać kolegę należą do często spotykanych? „Turlututu i magiczne przygody” do nich należy i sama w sobie jest spełnioną obietnicą znakomitej zabawy, udowadniającej, jak czarodziejska jest literatura.

W sali Czytelni na Dzieci czekał kreatywny stół, a na nim przygotowany warsztat pracy dla twórcy tego, co zaprawionemu Czytelnikowi nieodzowne – zakładek do książek! Dzieci, korzystając z gotowych szablonów, lub przygotowując swoje własne wyczarowywały przepiękne zakładki. Ozdobione piórkami, tasiemkami, cekinami i piankowymi aplikacjami, urzekały, jednocześnie zachęcając do tego, by wykorzystać je w praktyce, podczas czytania. Wszystkie zachwycająco kolorowe, starannie ozdobione, odzwierciedlały urok Dnia Dziecka spędzanego razem. Prace zakończyliśmy słodkim akcentem oraz podarunkiem w postaci książeczki, którą Dzieci będą mogły czytać samodzielnie lub z Rodzicami.

Na sam koniec Dzieci powróciły do Bibliolandii, by wykorzystać ostatnie chwile na radosną zabawę na interaktywnym dywanie.

Dziękujemy serdecznie Dzieciom oraz Pani Wychowawczyni ze Szkoły Podstawowej nr 3 za cudowny Dzień Dziecka. Mamy nadzieję, że dla Pierwszaków każda z chwil spędzonej w naszej Bibliotece była słodka, jak cukiereczki i pozostanie w ich pamięci na długi, długi czas.