Jubileusz XV-lecia DKK w Dębicy. Spotkanie autorskie z Magdaleną Kordel

Serdeczne życzenia, wzruszające podziękowania, naręcza kwiatów i wyrazów wdzięczności oraz gratulacje w połączeniu ze szczerą opowieścią o drodze ku urzeczywistnianiu marzeń – tak świętowaliśmy jubileusz XV-lecia DKK w Dębicy. W tym dniu zainaugurowaliśmy oficjalnie Tydzień Bibliotek w naszej placówce w ramach zadania „Bibliotek@rz Bliżej NAS”. Nie zabrakło okolicznościowego wierszyka, mnóstwa anegdot oraz powrotów do przeszłości. Miłośniczki literatury z DKK, działającego przy Wypożyczalni dla Dorosłych i Młodzieży doskonale pamiętają 2 III 2007 r. Jak to możliwe? To data pierwszego spotkania DKK przy „Samotności w sieci” Wiśniewskiego, nieoczekiwanie otwierająca 15-lecie comiesięcznych emocjonujacych dyskusji przy publikacjach. Ta wciąż wyrazista, znacząca chwila zapoczątkowała 152 spotkania, a dumnie spoglądając na bezgraniczne zaangażowanie i pasję Dyskutantek oraz Moderatorki Klubu, Pani Magdaleny Mozgowiec wiemy, że wspólne 15 lat stanowi pewien etap, wykraczający śmiało ku przyszłości. Miłość do literatury, niezachwiane przekonanie o sile jej oddziaływania oraz ciągłe pragnienie jej eksplorowania korespondują z magią zaklętą w książkach autorstwa naszego Gościa, Pani Magdaleny Kordel.

Uczestnicy jubileuszowego spotkania mieli okazję poznać historię DKK, odmierzaną kolejnymi lekturami, przetasowującymi najróżniejsze gatunki: od powieści obyczajowych, poprzez reportaże, biografie, eseje i książki podróżnicze. Bogactwo i zróżnicowanie omawianej podczas wtorkowych spotkań literatury umożliwia poszerzanie czytelniczych horyzontów oraz wykraczanie poza dotychczasowe widnokręgi, przy równoczesnym poznawaniu czyjejś perspektywy. Pani Magdalena Mozgowiec, kreśląc historię działalności Klubu, przywołała tytuły szczególnie przejmujących, niekiedy wzbudzających skrajne wrażenia, pozycji. Do takich należały: „Ludzie na drzewach”, „Łaskawe”, „Kotka i generał”, „Dziedzictwo Orchana”, „Zrób sobie raj”, „Profesor Weigl i karmiciele wszy”.  Podpowiadamy, że lektury DKK łatwo odnajdziecie, dzięki naklejkom na okładkach, a naprawdę warto po nie sięgnąć. W ramach działalności DKK odbyły się również spotkania z autorami, czemu zawdzięczamy osobiste spotkania z pisarzami, kształtującymi rynek wydawniczy. Gościli więc u nas m.in.: Michał Rusinek, Elżbieta Cherezińska, Iwona Kienzler, Jacek Hugo-Bader, Joanna Jax, Andrzej Stasiuk oraz Radek Rak.

Po części prezentującej i charakteryzującej działalność DKK publiczność miała okazję poznać pisarskie motywacje Pani Magdaleny Kordel. Uwielbiana przez Czytelniczki Autorka z ujmującą szczerością i rozbrajającym humorem, potoczyście przybliżała historie ze swego życia, będące zarazem historią jej książek. Dowiedzieliśmy się zatem, dlaczego nie można ufać bibliotekarkom i własnym matkom, dlaczego marzenie o pracy w zoo nie jest wcale tak odległe od posiadania dużej rodziny i prowadzenia domu otwartego, a także, że należy być upartym i pielęgnować w sobie marzenia. Poznaliśmy książki najważniejsze: debiutanckie „48 tygodni”, terapeutyczne „Uroczysko”, osobiste zaklęcie i anioła „Pejzaż z aniołem”. Pani Magdalena chętnie i szczodrze dzieliła się z słuchaczami wszystkim tym, co dla niej esencjonalne, podkreślając, iż do realizacji marzenie o pisaniu przywiódł ją splot przypadku, marzenia oraz szczęścia, a także wiara, ze gdzieś musi czekać dobre zakończenie. I takie właśnie są jej książki – wywiedzione wprost z tego, co ją urzekło, wzruszyło lub zszokowało. Jak sama podkreśla, z kreowania świata przedstawionego czerpie niewyobrażalną, uskrzydlającą radość, a dając upust narastającej w niej potrzebie pisania, portretując postaci, momenty, prowadząc fabułę, pragnie, by Czytelnicy odnajdywali na kartach jej książek samych siebie. Cel, jaki sobie założyła, przyznajmy – ambitny i szlachetny – to podtrzymywanie wiary, iż większość tego, co nas dotyka, można obrócić w dobro. Warto zwrócić uwagę na swoistą zaborczość względem bohaterów, pełnoprawnych obywateli i współtowarzyszy codzienności jej i jej Bliskich To obsesyjne przywiązanie, jak sama określa swą skłonność, objawia nieprzeciętną wrażliwość Pisarki oraz trwałe zanurzenie w substancji własnych powieści, w których skądinąd odnajdziemy tak wątki autobiograficzne, jak i uwiecznione historie osób napotkanych na jej drodze.

Pani Magdalena akcentowała, jak cenne dla pisarza jest nieustanne obcowanie ze słowem, ciągłe uczenie się poprzez przenikanie do światów, konstruowanych przez innych twórców. Zdradziła nam, iż autorkami, które najsilniej na nią oddziałały były: Lucy Maud Montgomery oraz Małgorzata Musierowicz. Emilka ze Srebrnego Nowiu oraz rodzina Borejków pomogły jej wykształcić dystans do świata, wyposażając jednocześnie w przeświadczenie, iż dzięki pisaniu można kształtować rzeczywistość, pomagać innym i sobie.    

Moderatorka DKK, Pani Magdalena Mozgowiec chciałaby raz jeszcze wyrazić swoją ogromną wdzięczność dla Członków Klubu, Pani Dyrektor MiPBP w Dębicy, przedstawicieli władz oraz koleżanek:

„Chciałabym podziękować wszystkim Paniom, Członkiniom Klubu, które swoją obecnością, otwartością na dzielenie się wrażeniami i przemyśleniami oraz imponującym zaangażowaniem i konsekwencją współtworzyły niezwykłą atmosferę spotkań. Doceniam ich wkład czasu oraz energii, a także niezwykłą pogodność i niesłabnący entuzjazm. Nasze spotkania, przesycone refleksjami, często wiodące do różnorakich konkluzji albo wręcz przeciwnie – wciąż pozostające otwartymi – zaowocowały wręcz przyjaźniami. Podziękowania składam również na ręce Pani Dyrektor za dbałość o działalność Klubu, wsparcie oraz perfekcyjną oprawę graficzną. Dziękuję wszystkim Koleżankom z Biblioteki za gotowość do pomocy i wsparcie, okazywane podczas przygotowań do kolejnych spotkań. Chciałabym również podziękować władzom Miasta Dębica oraz Powiatu Dębickiego za przychylność, zainteresowanie oraz żywą troskę o stały rozwój życia intelektualnego.”

Podziękowania i szczere wyrazy uznania płynęły również od Członkiń Klubu, które nie poprzestając na podziękowaniu, napisały dla swojej Moderatorki, Pani Magdalenie urokliwy wierszyk. Jubileuszowe celebracje osłodził tort, tym smaczniejszy, iż mogliśmy się nim delektować w aurze podziwu, wdzięczności i trwałej nici porozumienia, splecionej z uwielbienia do książek.

Ze swej strony raz jeszcze winszujemy Moderatorce DKK, Pani Magdalenie Mozgowiec i Członkom DKK, którzy w latach 2007-2022 uczestniczyli w spotkaniach: Jadwidze Świątek, Janinie Szczudło, Zofii Żyrkowskiej, Małgorzacie Gawlik, Renacie Dymek, Halinie Niziołek, Annie Winnickiej-Cich, Bernadetcie Krzeszowiec, Annie Łaczek, Katarzynie Skórze, Urszuli Poświat, Izabeli Migal, Annie Szelest, Marzenie Kowalskiej oraz Wojciechowi Czekańskiemu.

Jesteśmy szczególnie wdzięczni naszemu Gościowi, Pani Magdalenie Kordel, za niespotykaną życzliwość, migoczące humorem opowieści, emanujące umiłowaniem życia, przeplatające gorycz z euforycznym szczęściem i zwracające uwagę na wartość codziennych zauroczeń.   

Dziękujemy również za obecność, pomocną dłoń oraz mecenat naszym Gościom, przedstawicielom władz: Burmistrzowi Miasta Dębicy, Panu Mariuszowi Szewczykowi, Wiceprzewodniczącemu Rady Miejskiej w Dębicy, Panu Szczepanowi Mroczkowi oraz Sekretarzowi Powiatu Dębickiego, Panu Jerzemu Gągale.

Serdecznie dziękujemy wszystkim Gościom, Czytelnikom oraz oddanym Wielbicielom czarodziejskich powieści Magdaleny Kordel, Uczestnikom jubileuszu XV-lecia DKK. Wczorajsze celebracje stanowiły dla nas niecodzienny dowód na to, jak konsolidująca może być literatura, jak przekierowująca tory naszych żyć i jak ożywczą moc i wartość skrywają w sobie zaczytanie oraz wspólne doświadczanie.

Dziękujemy i zostajemy razem na kolejne lata!

Tydzień Bibliotek realizowany jest w ramach zadania „Bibliotek@rz Bliżej NAS”
„Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego”