Jesień pełna wiedzy – lekcje języka polskiego w Przystani Świętego Mikołaja w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Dębicy

W Przystani Świętego Mikołaja niestraszne nam jesienne chłody i szaruga. W naszym czarownym zaciszu wypełniamy sobie popołudnia przyjemnością wspólnej nauki. Choć może to wydać się niewiarygodnym, większość wątpliwości bardzo łatwo rozproszyć. Jedyne, czego potrzeba, to cierpliwości i uważności, nieodzownych składników udanych lekcji. Jeżeli dodamy do tego entuzjazm i sumienność uczniów, otrzymujemy przepis na zajęcia wręcz idealne. Lekcje w naszej bibliotecznej Przystani są pełne śmiechu i koloru, ponieważ nie odmawiamy sobie również przyjemności tworzenia, równoważąc wysiłek intelektualny z kreatywnym działaniem. W wielobarwnej scenerii, przyozdobionej wykonanymi na zajęciach wielobarwnymi balonikami, dwa razy w tygodniu, omawiamy kolejne tematy, nie zrażając się ogromem nauki, ale z przyjemnością podejmując lingwistyczne wyzwania. Nasze polsko-ukraińskie lekcje zawdzięczamy wsparciu Fundacji Świętego Mikołaja, za co ze szczerego serca dziękujemy!

Z Dziećmi i Młodzieżą z Ukrainy spotykamy się dwa razy w tygodniu. Wtorki i czwartki stanowią  synonimy spotkań, podczas których nauce towarzyszy radosna zabawa i niepohamowana wesołość. Jak to możliwe, zapytacie? Otóż dla marzycieli nie istnieje temat, którego nie można byłoby dopełnić urokliwym akcentem, czy to w postaci zgadywanek, tematycznych gier karcianych lub wyklejanek i kolorowanek. Jesienne zajęcia przynoszą mnóstwo frajdy i to zarówno Uczniom, jak i nauczycielce. Trudno bowiem byłoby nie czuć wdzięczności i ekscytacji na samą myśl o lekcjach, podczas których, ucząc się nazw owoców można przyrządzić papierową sałatkę owocową, kuszącą feerią barw albo przywoływać coraz to nowsze niuanse naszych kuchennych receptur równolegle z nauką o warzywach. Podczas gdy młodsi Uczniowie przyrządzali soczystą sałatkę, starsza grupa przygotowała pizzę, wykonaną również z apetycznych papierowych elementów. Dodatkowym zadaniem było opisanie wykorzystanych składników, utrwalające nabyte umiejętności i poszerzające zasób słownictwa. Choć wydawałoby się, że to tematy łudząco oczywiste i łatwe, nic bardziej mylnego. Podczas każdej lekcji odkrywamy coraz to więcej fascynujących zbieżności i równie intrygujących ciekawostek. Nie zabrakło również lekcji, poświęconej rodzinom i opisywaniu oraz przedstawianiu krewnych.

Lekcje o owocach i warzywach przywiodły nas do rozmów na całkiem poważny, ponieważ powszedni, a zatem potrzebny w codziennym życiu temat, jakim są produkty spożywcze: nabiał, pieczywo, różne gatunki wędlin i ryb. Stąd z kolei znów bardzo blisko do kuchni, w której przyrządzamy ulubione śniadania. O propozycjach śniadaniowych i obiadowych również dyskutowaliśmy długo i z ożywieniem, podobnie jak podczas lekcji, w czasie której nadszedł czas na naukę nazywania smaków. Podczas każdych zajęć Dzieci z wielką chęcią dzielą się tym, co kochają najbardziej, opowiadając o tym, co uwielbiają, a czego, niestety, w Polsce im brakuje. Co ciekawe, naszym Uczniom towarzyszą również Mamy, z niebywałym zainteresowaniem i skupieniem krok po kroku wkraczających w świat języka polskiego, pragnąc pogłębiać swą wiedzę i umiejętności. Wspólne lekcje należą do szczególnie poruszających, stanowiąc wyraziste świadectwo macierzyńskiej miłości i zarazem dążeniu ku wiedzy, niezależnie od wszystkiego.

Powiada się, że matką nauki jest powtarzanie. Trudno się z tym nie zgodzić, tym bardziej, że podczas rozmów po raz kolejny okazało się, że nasz polski język lubi płatać fonetyczne figle. Jak? Za sprawą dwuznaków, którym również wnikliwie się przyglądamy, urządzając sobie na nie wyobrażone łowy i rozwiązując zadania, mające na celu ich oswojenie.

Mając w pamięci doświadczenia z pierwszego etapu naszej wspólnej nauki w Przystani Świętego Mikołaja,nie mamy wątpliwości, że Dzieci wykorzystują każdego dnia zdobywaną wiedzę, a wspólne lekcje ułatwiają im odnalezienie się pośród rówieśników w polskich szkołach. Dziękujemy gorąco Fundacji Świętego Mikołaja za możliwość stworzenia Dzieciom warunków sprzyjających nauce – języka polskiego oraz życia w nowych warunkach.

Projekt współfinansowany przez Fundację Świętego Mikołaja w ramach programu Przystań św. Mikołaja.