IV Rodzinny Piknik Naukowy „Potęga umysłu – radość i zabawa”

Jak bezkolizyjnie wkroczyć do świata nauk ścisłych? Przede wszystkim – z nastawieniem na przednią zabawę. A ta Was nie ominie podczas Rodzinnego Pikniku Naukowego „Potęga umysłu – radość i zabawa”, będącego interdyscyplinarną mozaiką ekscytujących i fascynujących pokazów, eksperymentów, gier i zabaw. W imieniu organizatorów: II Liceum Ogólnokształcącego w Dębicy oraz Stowarzyszenia „Uwierz w siebie” serdecznie zapraszamy do udziału w wydarzeniu, odsłaniającym ukryte zazwyczaj oblicze nauk, nie ograniczając się do żadnej z dziedzin. Piknik Rodzinny rozpocznie się w sobotę, 19 listopada o godz. 9.00 w budynku II Liceum Ogólnokształcącego im. ks. Jana Twardowskiego w Dębicy przy ul. Sportowej 24. Trudno jednym tchem wymienić czekające Was atrakcje, jednak możecie być pewni, że spotkanie z nauką z pewnością zmieni Waszą dotychczasową perspektywę. Naturalnie, pośród pasjonatów nauki nie mogłoby zabraknąć bibliotekarzy z MiPBP w Dębicy. Znajdziecie nas w sali nr 111, gdzie  podążać będziemy śladami Patrona Roku 2022 – Ignacego Łukasiewicza, ćwicząc swój zmysł logiczny, szlifując umiejętności konstruktorskie i aspiracje wynalazcy. 

Hasło Rodzinnego Pikniku Naukowego „Potęga umysłu – radość i zabawa” pokazuje, że innowacja i odwaga odkrywcy nie istnieją bez skrytej w jego wnętrzu dziecięcej radości i pragnienia poznawania świata oraz… odwagi. Z takim podejściem wszystko staje się łatwiejsze i jeszcze bardziej intrygujące. Piknik tradycyjnie poprzedzi noc astronomiczna, która rozpocznie się w piątek o 18.00.  Tutaj podziwiać będziemy nadzwyczajne pokazy: koniunkcje planetarne, konstelacje, deszcze meteorytów i zapierające dech w piersiach loty komet. Pozaziemska podróż wprowadzi nas w nastrój innowatorów z wizjonerskim zapałem, przemierzających kolejne sale, by wziąć udział w ponad dwudziestu pokazach, przygotowanych przez prawdziwych entuzjastów i znawców swoich dziedzin.

Zamiast głowić się nad liczbami, można wykorzystać ich potencjał w escape roomie matematyczno-językowym. Zamiast rozpaczać nad hermetycznością zasad fizyki i chemii, można oswoić je podczas zajęć laboratoryjnych z biologii, przybliżających mikroskopię optyczną albo wziąć udział w pokazach chemicznych, efektywnie i efektownie obrazujących zmiany barw roztworów, zachwycając się dodatkowo światłem i dźwiękami, towarzyszącym przemianom. Astrodom Krosno zabierze nas do mobilnego planetarium oraz pokaże, jak wspaniałe efekty malarskie uzyskamy dzięki światłu. Spragnieni informacji, jak wygląda Ziemia z perspektywy astronauty, zaspokoją głód wiedzy dzięki Młodzieżowemu Obserwatorium Astronomicznemu w Niepołomicach. Przy stoisku chorzowskiego Centrum Rozwoju przekonamy się, że sztuka kulinarna dumnie kroczy w parze z osiągnięciami nauki, rozpieszczając podniebienia smakoszy prześlicznymi w formie daniami kuchni molekularnej. Tutaj także poznamy potencjał ulubieńca kreatorów smaku – ciekłego azotu, a swoją wiedzę pogłębimy przy stanowisku Uniwersytetu Rzeszowskiego. A czy budowaliście kiedyś rakietę albo klucz telegraficzny? Jeżeli nie, to przed Wami niepowtarzalna okazja dzięki warsztatom elektronicznym i rakietowym WroSpace. Spędzimy także twórczo czas z Konstruktorami Marzeń, wraz ze Strzelcami nauczymy się podstaw pierwszej pomocy, a podczas warsztatów entomologicznych ujarzmimy swój lęk przed owadami.

Z pewnością w Waszych głowach kłębi się mnóstwo pytań. Odpowiedź na nie znajdziecie podczas Rodzinnego Pikniku Naukowego, wspaniałego spotkania z nauką, mającego na celu podsycić ciekawość świata, rozbudzić Wasze zamiłowania i być może zainspirować, do odkrywania rządzących nim prawideł.

Cały program możecie zobaczyć TUTAJ

Czy potrzeba jeszcze więcej argumentów, przekonujących Was do udziału w Pikniku? Gorąco zachęcamy do udziału w Rodzinnym Pikniku Naukowym. Na wszystkie pokazy WSTĘP WOLNY!